
10 tipů, jak na běhání v bahně
Bláto. Někteří běžci ho milují, jiní zase nenávidí. Ať již patříte k první či druhé skupině, patří běh v bahně k těm nejtěžším terénům. Velká vrstva bláta na stezce, v horách nebo na svazích z vás dokáže velmi rychle vysát energii.
Abyste zůstali ve správném běžeckém postoji a běželi bez zbytečného zpomalení, potřebujete běžecké boty s tou správně navrženou podrážkou. Jde např. o boty od INOV-8 Mudclaw, které jsou pro tuto situaci přímo navrženy.
Jak se vypořádat s bahnem při běhu? Kromě bot se podíváme i na další tipy od běžců, kteří již mají naběháno.
Obsah článku
Dřepujte
Abyste získali potřebnou sílu i v těchto náročných podmínkách potřebujete zapracovat na silnějších hýžďových svalech. Stačí každý den zařadit na pár minut klasické dřepy nebo výpady. Silnější svaly se následně vyplatí při běhu do kopce, zlepšením techniky běhu a vyšší stabilitou i v kluzkém terénu.
Zkraťte délku kroku
Na blátivých usecích trasy upravte délku kroku tak abyste došlapovali blíže svým bokům a na přední část chodidla pro docílení větší dotykové plochy. Zkrácením kroku a zvýšením frekvence kroků za minutu můžete udržet požadovanou rychlost i bez ztráty stability.
Představte si krátké kroky, jako byste běželi po rozžhaveném uhlí. Jakmile se dostanete z blátivé oblasti, srovnejte krok do normálu a pokračujte.
Důležitá je praxe
Zní to samozřejmě, ale pouze tím, že budete mít praktické zkušenosti s během v bahně budete mít vyhráno. Mnoho běžců trénink v bahně nezařazuje a pokud se je v den závodu mokro zjistí, že to není jenom tak.
Při tréninku se ujistěte, že zkoušíte běh v lehkém i závodním tempu, což vám umožní lépe si porozumět s tím, jak v bahně běhat. Pamatujte také na to, že existují různé druhy bahna – husté, vodnaté, lepkavé. Jestliže se vám podaří při tréninku vyzkoušet, co nejvíce z nich bude to jenom plus a na závodě vás to pak nepřekvapí.
Vybudujte si silné lýtkové svaly
Silné svaly lýtka vám nejen pomohou s rychlejším během do kopce ale také s rychlostí na rozbahněné stezce. Pokud chcete mít jistotu, že vás bahno nedostane, dejte si každé ráno a večer 3 série výponů lýtek po 15 opakováních.
Zvykněte si na bahno
Koupili jste si nové běžecké boty ideální i na běh v bahně? Vyfoťte si je, pořádně si je prohlédněte, jak jsou čisté a klidně fotku nahrajte na svůj Instagram. Poté si boty obujte, rozběhněte se a skočte do největší, nejhlubší a nesmradlavější kaluže s bahnem.
Tímto způsobem si ušetříte ten špatný pocit, když budete při běhu sledovat, jak se postupně špiní. V první řadě by mělo být pohodlí a přilnavost, které vám boty přináší. To jak vypadají přeci není vůbec podstatné.
Zvolte lepší trasu
Nechte svého manžela či spoluběžce běžet vepředu. Jakmile se dostanete na zablácený terén stačí pozorovat, kde se ten před vámi ponořil obzvlášť hluboko a prostě se jim vyhnout:)
Znovu objevte své vnitřní dítě
Při běhání se bláta opravdu nezbavíte, tedy pokud neběháte pouze v hezkém počasí a naprostém suchu. Je zajímavé kolik lidí se běhu v bahně obává ještě předtím než vůbec začnou. Je tam bahno se stane jejich mottem proč vypustit danou trasu a neběhat.
Překonejte to a začněte si to naopak užívat. Vzpomínáte, když jste byli děti, jak pro vás každá kaluž s bahnem byla zábava? Zapomeňte na to, že se zašpiníte, myslete pozitivně a prostě si to užívejte jako kdysi.
Nenoste bílé ponožky
Než začnete běhat, zvažtze následky. Zablácené nohy a chodidla nejsou ideální pro interiér vašeho auta nebo koberec ve vašem domě. Proto si vždy zabalte náhradní oblečení a boty.
Čištěním běžeckých bot se pak můžete bavit v klidu doma tam, kde vzniklý nepořádek v pohodě uklidíte.
Vyzkoušejte neoprenové ponožky
Asi to znáte, běžíte blátem po stezkách i silnicích když je teplo i když je chladno. Pokud přidáte i přeběhnutí nějaké menší říčky budete mít problém si udržet teplé nohy. S tím vám pomohou právě neoprenové ponožky. Skvěle ochrání před mokrým bahnem i chladem + zapomeňte na písek mezi prsty.
Vyčistěte své zablácené běžecké boty
Otázka, která každého zajímá zní, jak nejlépe vyčistit boty od bahna? Nejprve vyjměte vložku. Poté pomocí studené vody boty opláchněte zvenku i zevnitř – pomozte si rukama. Následně vnitřek vyplňte novinami, aby si boty udržovaly svůj tvar.
Nechte je přirozeně vyschnout s odstraněnou vložkou. Při čištění nepoužívejte sílu – kartáček apod. Mohli byste poškodit svršek nebo mezipodešev, což za to nestojí.