5.4.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

3 důvody proč běháním nehubnete

Pokud jde o spalování tuku, ne každá kardio aktivita má stejné výsledky. Zde je návod, který vám zaručí, že se dostaví výsledky, které očekáváte.

Moje tělo prostě nechce zhubnout“, to je velmi často slyšet, když se nějakou dobu pokoušíte o zhubnutí a výsledky nikde. Přitom běháte, snažíte se a stále nic. Otázkou je, zda se nedopouštíte některých základních chyb, které uvádíme níže.

Chyba č. 1: Stále stejný trénink

Running-Mistakes-In-Post-2Vaše tělo je úžasný stroj. Je navrženo tak, aby bylo efektivní. To znamená, pokud provádíte stále dokola ten samý proces, stává se snadnějším a snadnějším. To stejné platí i u běžeckého tréninku. Nejen, že přestáváte cítit větší námahu /i když se stále potíte/, ale váš metabolismus se doslova učí reagovat, tak aby spaloval při stejném tréninku menší množství kalorií.

To je okamžik, kdy dosáhnete při běhání ustáleného stavu a dále již nedosahujete svých dlouhodobých cílů na hubnutí. Výzkum provedený na Universitě v Tampě zjistil, že při ustáleném stavu, jako např. při běhu na běžeckém pásu po dobu 45 minut v rovnoměrném tempu se efekt na hubnutí dostavuje pouze na začátku.

Subjekty testu zhubly během prvního týdne několik kilogramů, ale poté už nic. Důvod? Během jednoho týdne se jejich metabolismus upravil, a poté již nepracuje tak tvrdě, aby spaloval tuk.

Jedním z největších problémů, pokud běžíte ve stabilním tempu s mírnou intenzitou je, že kalorie, které spálíte jsou omezeny časem po, který se potíte. Takže jakmile se vaše tělo přizpůsobí, výhoda je omezená. To je i důvod, proč je často trénink v posilovně vnímán jako účinnější pro odbourávání tuku, než běh.

Zvedání závaží má dopad na váš metabolismus tím, že při něm dochází k mikro trhlinkám ve svalech, které je třeba regenerovat. Díky tomu, že proces regenerace vyžaduje energii, můžete spalovat kalorie navíc i např. dva dny po tréninku.

Řečeno jednoduše: S kardiem můžete makat jako šroubek po dobu 30 minut při nižší intenzitě a spálit např. 200 kalorií. Nebo můžete jíst o 200 kalorií méně za den. Výsledek je totožný. Se silovým tréninkem je to jiné. Kalorie, které spálíte nejsou omezeny pouze na pobyt v posilovně. Takže i menší změna ve vaší běžecké rutině může mít dramatický dopad na transformaci vašeho těla.

Chyba č.2: Běháte dál ale ne rychleji

Jednou z nejdůležitějších proměnných u jakéhokoliv typu kardio cvičení nebo jiné aktivity je intenzita. Pokud se podíváte na průměrného člověka, který běhá, vybírá si takové tempo, aby ho udržel po velmi dlouhou dobu.

125850908_XSPřemýšlejte o tom: Pokud poběžíte na běžeckém pásu, eliptickém trenažéru či kole, začínáte s úmyslem, že tam budete jen chvíli. Ať už je to půl hodiny nebo hodina, vaším cílem je nasadit takové tempo, abyste tvrdě pracovali, byli jste unavení a pak mohli jít domů. I když je to skvělé pro vytrvalost, není to příliš dobré pro odbourávání tuků.

Studie v časopise Journal of American Medical Association sledovala pohybové návyky více než 34 tisíc žen a dospěla k závěru, že pro držení váhy cvičí asi hodinu denně např. mírnou chůzí cca 5 km/hodinu. Všimněte si, že to není hubnutí. Rychlost 5 km/hod. není příliš rychlá.

A teď si představte, že místo trávení různě dlouhého času cvičením se můžete zaměřit spíše na zvýšení intenzity na vyšší obtížnost. V případě, že běháte na běžeckém páse např. místo obtížnosti 3 dáte 4. Co by se stalo pokud byste nastavili stupeň 8 nebo 9 na kratší dobu?

b-768x512Nemusíte hádat. Budete víc spalovat tuk. Výzkumníci z University v Západním Ontarii porovnávali krátké ale intenzivní cvičení versus dlouhé cvičení s menší intenzitou. Jedna skupina prováděla 4 až 6 , 30 sekundových sprintů, zatímco druhá skupina dělala kardio po dobu 30 – 60 minut.

Výsledky byly úžasné. Navzdory tělesnému výkonu, který probíhal pouze ve zlomku času, tj. ti, kteří sprintovali. Spálila tato skupina více než 2x víc tělesného tuku než skupina s nižší intenzitou.

To proto, že při sprintu působí podobné změny jako u silového tréninku. Vaše tělo potřebuje doplnit jeho ATP energii, převést kyselinu mléčnou, která se během cvičení uvolňuje na glukózu a obnovit krevní hladinu hormonů po intenzivním tréninku. Všechny tyto změny znamenají, že vaše tělo pracuje tvrději a spaluje více tuku, což se nestane při ustálených aerobních cvičeních.

Chyba č. 3: Příliš se soustředíte na spalování tuků

Jednou z nejčastějších chyb při hubnutí je věřit, že většinu kalorií spálíte díky cvičení. Jde trochu o nedorozumění. Obrovské množství energie vyžaduje už to, když jste živí, spíte, stojíte, jíte nebo přemýšlíte. Celkový počet kalorií, který spálíte v posilovně nebo na ovále v porovnání s tímto normálním fungováním a každodenními aktivitami, bledne.

Znamená to, že není třeba cvičit? Samozřejmě, že ne. Cvičení má mnoho zdravotních výhod a druh cvičení, které budete provádět v posilovně bude mít vliv i na to, kolik kalorií spálíte mimo ni.

Během spalujete kalorie, ale sprintování nebo zvedání závaží má vliv i na velikost svalů. A čím více svalů ve svém těle máte, tím více kalorií vaše tělo spaluje, tak to prostě funguje.

Doufáme, že vám náš článek pomohl prolomit případnou hranici, která vás může brzdit při dosažení vašeho vytyčeného cíle. Pokud se rozhodnete doplnit cvičení i posilovnou, vyzkoušejte novou značku Inov-8, která nabízí speciální boty určené pro cvičení se závažím.

Zdroj: shape.com

Jste spokojení s výsledky hubnutí?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
1 komentář