3d běžecké boty
18.4.2017
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

3D běžecké boty?

Technologie 3D tisku začíná představovat budoucnost, která se může dotknout i běžeckých bot.

Vaše oblíbená běžecká bota už nemusí vypadat stejně jako tisíce dalších z dané modelové série a vydrží i déle. Výrobci kladou důraz na další způsoby výstavby přizpůsobitelné boty na běhání bez použití lepidla či prošívání. Zároveň by měl tvar boty respektovat individuální potřeby konkrétního běžce.

Jak to nyní vypadá?

nike 3d printPoužitím procesu 3D tisku mohou výrobci vytvářet komponenty boty najednou v jedné vrstvě. Tradiční metoda výroby běžeckých bot probíhá řezáním nebo vstřikováním pěny do připravených forem. Díky 3D tisku mohou inženýři vytvořit unikátní modely bot od podrážky až do mezipodešve. Výsledná bota pak lépe sedí a prototyp je možné vyrobit v rámci několika hodin – nikoliv měsíců. Odpadá proces přípravy forem i transport hotových prototypů z továren v Asii.

Společnost Nike už tuto metodu použila u svých elitních atletů, např. Allyson Felisové, při ladění hrotů běžeckých treter na olympijské hry v Rio de Janeiru. Prototypy několika desítek nových tvarů hrotů vznikaly v rámci několika hodin.

Značka New Balance šla stejnou cestou. Ovšem výsledné hroty samozřejmě nesplňují potřeby většiny běžců. V roce 2016 společnost uvedla na trh první komerčně dostupnou běžeckou obuv s 3D tištěnou stélkou – Zante Generate. Pokud máte o pár těchto bot zájem, bohužel vás musíme zklamat. Společnost vytiskla pouze 44 párů v omezené sérii s cenou 400 dolarů. Více informací o sérii.

Ani značka Adidas nezůstává pozadu. Koncem loňského roku vydala limitovanou edici běžeckých bot 3D runner s 3D tištěnou stélkou a patní částí. Cenovka 333 dolarů. Zatímco oba výše uvedené modely jsou ve standardní velikosti a jsou větší těžší a tužší než jejich protějšky z EVA pěny, jde o důkaz realizovatelnosti nového konceptu výroby běžeckých bot.

Co nás čeká v budoucnosti?

Kdy budou moci běžci začít nosit běžecké boty vyrobené přesně dle tvaru jejich chodidel s respektováním jejich biomechanických potřeb? V tomto okamžiku jsou hlavní výrobci s informacemi velmi tajemní, nicméně všechny indicie naznačují, že brzo budou vidět individuální boty na běhání i u dalších značek se zaměřením nejen na elitní běžce.

Ve druhé polovině roku 2017 Adidas by měl přijít s novou úrovní přizpůsobení běžeckých bot ve výrobním zařízení Speedfactory v Atlantě. Cílem je poskytovat výrobu špičkových bot s individuálním rozložením barev, materiálů a velikostí. Zatím pouze se zaměřením na maloodběratele a zákazníky v USA.

nike 3d botyV zařízení o rozloze 6500 m2 se budou již v tomto roce vyrábět 3D tištěné běžecké boty. Na rozdíl od dříve vyráběných modelů, kde jste si mohli pouze vybrat vlastní barvu, toto výrobní zařízení bude tisknout boty přesně na míru pro konkrétního běžce.

Zpočátku si budete moci tyto boty objednat pouze prostřednictvím podnikových prodejen Adidas, které budou mít specializované zařízení pro měření tvaru chodidla.

Značka Under Armour má podobné ambice, které chcete realizovat v již otevřeném výrobním centru v Baltimoru. Centrum je určeno k urychlení výroby a přizpůsobení.

Zatím nejsou k dispozici přesnější údaje s uvedením hotových bot, nicméně společnost přislíbila rozšíření své nabídky i o běžeckou obuv tištěnou na 3D platformě. Stále také pracuje na možnosti přizpůsobení běžecké boty na základě biomechanických údajů.

Pokud běháte pravidelně, jistě vás zaujme informace, že se v roce 2016 Nike spojila s technologií společnosti Hewlett-Packard a vytvořila systém odpružení z 3D materiálu. Zatím je výsledný materiál příliš tuhý a těžký, ovšem pracuje se na úpravě materiálu, který již bude srovnatelný se současnými materiály pro odpružení. Časové termíny zatím nejsou známy.

HP se také spojila s výrobcem vložek do bot Superfeet a nasadila již na začátku roku 2017 první 3D vytištěné vložky, které jsou dostupné v několika specializovaných běžeckých prodejnách. Tato nová technologie umožňuje zákazníkům udělat si 3D sken nohou a využít údaje nejen pro doporučení vhodné běžecké boty ale také pro výrobu vlastních Superfeet vložek.

Prostřednictvím kiosku, který skenuje jednotlivé chodidla a využívá údaje o tlaku, bude celý proces výroby zakázkové vložky trvat několik týdnů. Nicméně Superfeet doufá, že se zlepšením technologie se dostanou až do řádu hodin.

Jak vidíte éra inovací a zaměření na přesné potřeby zákazníků pokračuje. Je tak možné, že se už také brzy dočkáme svých vlastních běžeckých bot přímo na míru našemu chodidlu. Jak to vidíte vy?

1 komentář