17.2.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené

4 nejčastější běžecké chyby, kterých byste se měli vyvarovat

Jíst kořeněná jídla večer před delším závodem, praní šortek, bez kontroly kapes, zda v nich nemáte přehrávač – to jsou některé chyby, které uděláte pouze jednou. Ale když přijde na závody, máme tendenci své chyby opakovat znovu a znovu.

“Běžci se během závodu stávají iracionální”, říká sportovní psycholog Barbara Walker, Ph.D. z Centra pro lidskou výkonnost v Cincinnati, “a je těžké simulovat pocit probíhající v rámci závodu na běžném tréninku. “

Zatímco se třeba nechcete zabývat svými chybami, analyzování vašeho výkonu v dobrých a špatných závodech, je cesta ke zlepšení vašeho celkového času. V tomto článku se podívat na 4 nejčastější závodní sabotéry.

1. chyba: Vyčerpáte se příliš rychle

Uprostřed svého tréninkového cyklu se zaregistrujte na kratší závody. Stanovte si za cíl spíše držet si své tempo, kterým chcete zaběhnout svůj delší závod, na který se chystáte. Atmosféra na závodech je zcela odlišná než při vašem tréninkovém běhu, čím víc jich však zaběhnete, tím si na to lépe zvyknete a budete se držet svého cílového tempa. Právě určitá úzkost při běhu na závodech, může mít negativní vliv na to, jak se rychle vyčerpáte.

2. chyba: Píchání v boku

Upset-Stomach-e1435338884817-700x394-600x338Píchání v boku se obvykle objeví v případě, že vystartujete příliš rychle, nebo při nesprávném jídle před závodem. To co jíte před závodem je stejně důležité, jako to co jíte během závodu. Pokud se připravujete na závod delší než 60 minut jezte jídla, která obsahují 300 – 350 kalorií, tři až čtyři hodiny před závodem.

Dvě hodiny před závodem již zařaďte spíše jídla o obsahu cca 200 – 250 kalorií, které mají nízký obsah tuku a vlákniny. Dva měsíce před závody si udělejte alespoň dva tréninkové běhy, jako by šlo o ostré závody. Po probuzení jezte to, co budete jíst v den závodu a naplánujte si čas svého běhu na stejný, jako má být závod.

3. chyba: Doplnil jsem energii a cítím se špatně. Nedoplnil a vyčerpal jsem se.

NÁŠ TIP - od 47,-Kč

NÁŠ TIP: oblíbený běžecký energetický gel

Energii potřebujete hlavně u závodů, které trvají hodinu a déle. Na každou hodinu běhu počítejte s příjmem 30 – 60 gramů sacharidů a 350 – 700 ml tekutin. Během svého tréninku doplňujte energii stejně jako při ostrém závodu. Něco co funguje, když běháte v tréninku pak nemusí fungovat při půl maratonu.

Nebo ještě lépe odlaďte to na menších závodech. Pokud jste při běhu na závodech nervózní, držte se tekutých kalorií ve formě sportovních nápojů nebo gelů. V malých dávkách, každých 10 – 15 minut běhu v průběhu celého závodu.

4. chyba: Byl jsem tak nervózní, že jsem běžel špatně.

Vaše nejlepší strategie je minimalizovat před soutěžní stress. Naplánujte si vše již den dopředu. Udělejte si seznam věcí, které musíte mít sebou, stanovte si dostatečný čas na dopravu. Zajeďte si dopředu na místo, kde bude závod startovat. Podívejte se, kde budete parkovat i co vás čeká na trase závodu. Kde jsou kopce, jak jsou rozmístěny občerstvovací stanice atd.

Jakmile budete stát na startu, zhluboka se nadechněte a můžete si říct, že jste připraven.

zdroj: http://www.runnersworld.com