25.3.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

5 mýtů o běžeckých botách

Mýtus č. 1 – Existují nejlepší běžecké boty

Jaké běžecké boty jsou aktuálně nejlepší? Tuhle otázku je slyšet opravdu častokrát. Bylo by samozřejmě super mít možnost vybrat nejlepší běžeckou botu z nových modelů např. formou hodnocení počtem hvězdiček nebo palci nahoru a dolů. Bohužel to není tak jednoduché. Běžecké boty jsou určeny pro různé typy lidí, různý styl běhu, různé tvary nohou. Co může být dokonalou běžeckou botou pro vás, pro ostatní může být úplně špatná.

Jedinou možností jak se získat informaci o tom, která běžecká bota je nejlepší je využít hodnocení, které se zakládá na výsledcích testů mnoha testerů. Pak máte určitou jistotu, že běžecká bota dělá přesně to na co byla navržena a je v tom nejlepší. Správná otázka v tomto případě tedy zní: Bude tato běžecká bota vhodná pro někoho, jako jsem já?

Mýtus č. 2 – Všechny běžecké boty Nike jsou vyrobeny stejně. (Asics, Salomon, Inov-8, atd.)

Kolikrát slyšíte běžce říkat “já běhám jenom v Nikách” nebo “co si myslíš o Salomonu?”

running-shoesVe skutečnosti vám samotná značka řekne o botě velmi málo, protože každá značka nabízí různé řady běžeckých bot, určené pro různé běžce od minimalistických bot až po boty s řízenou trakcí a mnoha dalšími vlastnostmi. Pravda je, že každá společnost má svůj jedinečný tvar obuvi, která se může různě upravovat a kolem ní je zbytek boty.

Takže když vám jedna bota Nike bude sedět co se týče výšky vašeho nártu, tvaru chodidla a místa na palec, jiné bota od této značky stejného tvaru vám pravděpodobně bude sedět také.

Ale samozřejmě, že každá firma má těchto tvarů bot více pro své různé kategorie bot. Zároveň společnosti rádi mění vzory i v rámci různých let, takže co vám sedělo minulý rok, tento už nemusí.

Závěrem tedy: Slepá loajalita značce nebo naopak nedůvěra je kontraproduktivní. Každý výrobce běžecké obuvi vyrábí celou řadu různých modelů, které se liší výkonem i tím, jak vám padnou.

Mýtus č. 3 – Boty na předpis

Uvedeme si typický příběh. Jana si koupí v klasickém obchodě boty na běhání. Vyběhne a za chvíli cítí menší bolest z nohou. Řekne si, že potřebujete opravdu profesionální běžecké boty. Zajde do specializované prodejny s běžeckou obuví a její obtíže jsou prodavačem diagnostikovány, tak že má nadměrnou pronaci a slabé kotníky.  Vybere jí konkrétní model běžecké boty nebo řadu.

Velmi často se pak stává, že si sebou tento “předpis” nese po celá léta a věří, že pouze tato běžecká bota je pro ni vhodná na běhání.

Specializovaný běžecký obchod vám často může pomoci najít ten správný typ boty, která vám pomůže. Někteří běžci mají určité genetické charakteristiky, jako je úhel kotníků či kostí, které přinášení určité obtíže při běhání. Ale mnoho dalších faktorů, které ovlivňují vaši chůzi  a typ bot, který potřebujete se v čase mění. Mezi tyto faktory patří např. vaše váha, svalová síla, rozsah pohybu, rovnováha nebo rychlost.

A co víc, původní předpis nemusí být tak přesný, jak si myslíte. Posuzování běžeckého stylu může být velmi složité. Klidně si vemte 10 pediatrů, 10 fyzioterapeutů a nechte je udělat posudek podle vašeho běhu na běžícím pásu. Dostanete 20 různých popisů toho co vidí a a jaký to má význam.

Pokračující experimenty navíc ukazují, že vhodná běžecká bota je ta, v které se cítíte při běhu v pohodlí. Nalezení vaší osobní běžecké boty je tak výzvou, která stále pokračuje spolu s tím, jak se mění vaše fyzická zdatnost či jiné parametry.

Mýtus č. 4 – Monogamie je ctnost

Když přijde na vztahy, monogamie vás udrží pryč od malérů. Když však přijde na běžecké boty může vám monogamie uškodit. Jakmile experimentujete s několika modely běžeckých bot, mnoho běžců najde pro sebe ten pravý a tomu jsou loajální po celý život.

Runner woman tying running shoesPak běhají každý den v těchto stejný botách, která při opotřebení nahrazují opět stejným modelem. Někdy jich koupí i větší množství aby měli zásobu pro případ, že je výrobce přestane vyrábět.

Ovšem běhání v různých běžeckých botách vás naopak může posílit, udělat rychlejší a méně náchylné na zranění. Studie ukazují souvislost mezi běháním v různých botách a následnou sníženou mírou zranění. Pokaždé když si obujete jiný pár běžeckých bot, trochu se při běhu změní váš kontakt s povrchem. Tím posílíte slabší svaly, vazy a zároveň snížíte opakující se napětí v jiných částech těla.

Doporučení na závěr: Pořiďte si alespoň dva páry různých běžeckých bot např. na delší tratě a na rychlostní trénink. Ty pak obměňujte a samozřejmě po jejich opotřebení můžete vyzkoušet zase zcela jinou dvojici bot. Tak mnoho modelů a tak málo času:)

Mýtus č. 5 – Boty vám pomohou být rychlejšími

Jde o nejstarší a nejvíce přetrvávající mýtus o běžeckých botách. Správné běžecké boty vám umožní běžet jako tryskáč a pomohou vám až na stupně vítězů.

Pravdou je, že velmi dobré běžecké boty vám mohou dodat pocit, že jste rychlejší, ochrání vás před některými stressory při běhu a nenaruší váš plynulý běh. Ale běžecká zdatnost pochází z vašich svalů, srdce a plic, které jsou trénované častým běháním.

Takže jediná vlastnost, která vás může skutečně udělat rychlejší je, že ji nosíte.

Poznáváte se v některém z nich?

zdroj:www.runnersworld.com

Kolik máte doma různých modelů běžeckých bot?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
2 komentářů