23.6.2016
Kategorie: Nezařazené, Výživa, Zajímavosti

6 nápojů, které byste neměli pít před běháním

Je samozřejmě důležité se udržovat hydratovaní před i v průběhu delšího běhu. Existují však nápoje, které bychom měli raději nechat doma. Klíčem ke správnému běžeckému tréninku i závodu je správná hydratace a to i před tréninkem.

Experti z Kolumbijské University radí pít cca 0,5 litru 2 hodiny před tréninkem. Dalších 0,2 litru při zahřívání a dalších 0,2 litru každých 10 až 20 minut v závislosti na množství potu, který budete vylučovat. To je poměrně hodně tekutin, takže byste měli mít jistotu, že pijete to pravé.

1. Mléčné nápoje

Jistě mnozí běžci milují čokoládové mléko jako pití pro regeneraci, ovšem použití mléčného nápoje před během není zcela ideální. Jsou mnohem lepší pro konzumaci po tréninku či závodě. Vzhledem k tomu, že mléko obsahuje bílkoviny, sacharidy a tuky, trvá poměrně dost času je strávit. To samozřejmě není dobré pokud se snažíte o lepší běžecký výkon.

2. Sladké ovocné nápoje

nadýmání při běhuJako dítě jste možná milovali malé krabičky se sladkými ovocnými nápoji, ale není nic horšího je použít před tréninkem. Většina z těchto ovocných nápojů má vysoký obsah fruktózového kukuřičného sirupu, sladidla u kterého byl prokázán vliv na možnou iniciaci jaterní dysfunkce nebo obezity. Místo něj si přidejte do své lahve s vodou raději čerstvý plátek citronu, máty nebo bazalky.

3. Alkohol

Může to znít jako jasná věc, ale je třeba si uvědomit že např. pivo nebo jiný alkohol i několik hodin před běháním pro vás není vhodnou volbou. Alkohol dehydruje, negativně ovlivňuje rovnováhu i úsudek. Pokud potřebujete trochu povzbudit je lepší trochu kávy, která může sportovní výkon podpořit.

4. Sycené nápoje – sodovky

Šumivé nápoje, jako je soda či minerálka může způsobit nadýmání, bolesti břicha a plynatost. Pokud není vaším účelem vyřazovat ostatní závodníky chemickou cestou, místo sodovky si na pití dejte studený zelený čaj. Obsahuje přirozeně vysoké procento antioxidantů, čímž snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny.

5. Kokosové mléko

kokosová vodaAčkoliv neslazená kokosová voda může být dobrým předtréninkovým nápojem, je důležité pečlivě číst etikety. Kokosové mléko není kokosová voda. Kokosové mléko je vyráběno ze šťávy z kokosového ořechu a z čerstvě strouhaného kokosu. To už není před tréninkem ideální.

Kokosové mléko má vyšší obsah tuku a nižší obsah sacharidů než kokosová voda. Strávit tuk trvá déle, takže se pak můžete cítit plní a pomalí.  A to není vhodný způsob, jak začít trénink nebo závod.

6. Cokoliv se Sorbitolem

Zatímco sportovní nápoje nahrazující elektrolyty mohou být dobrou volbou, zvlášť pro delší tratě, vyhněte se nápojům, které obsahují nízkokalorickou náhradu cukru – Sorbitol.

Při větší konzumaci Sorbitolu je známo, že má projímavé účinky. V nižších dávkách se může objevit nadýmání nebo plynatost. Vyhnout byste se měli i ovocným šťávám, které mohou mít přirozeně vysoký obsah sorbitolu, např. hruškový nebo jablečný džus či tradiční energetické nápoje.

enervit gsport

Stampa

Využijte raději osvědčené sportovní drinky určené pro sportovní výkon např. značky Enervit.

V naší nabídce najdete kvalitní isotonické nápoje určená před, při nebo po tréninku, včetně přípravků na regeneraci. Pokud chcete dosáhnout při závodech či tréninku lepších výsledků, nedělejte chyby při výběru vhodného pití. Raději použijte profesionální řešení!

zdroj: runnersworld.com