25.8.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

7 tipů při nákupu nových běžeckých bot

Když přijde na vytváření pravidelné běžecké rutiny nebo ranní běhy jsou běžecké boty stejně důležité jako samotné běhání. Ovšem vybrat ty správné pro vás se jednodušeji řekne než udělá. Když zajdete do obchodu s běžeckými botami nebo navštívíte běžecký e-shop, obklopí vás velká spousta značek, stylů a barev, takže je poměrně těžké se rozhodnout.

Nicméně jistě platí, že nemusíte být vrcholovým běžcem nebo ultramaratonistou, abyste měli běžecké boty, které vám budou dobře sedět a ochrání vaši nohu. I to se projeví na vašem sportovním výkonu. S tímto na zřeteli jsme pro vás připravili sedm bodů, které byste měli před nákupem běžecké obuvi zvážit.

1. Váš aktuální fitness level a vaše budoucí ambice

Důležité jsou otázky – trénujete na nějaký závod? Na jakou vzdálenost poběžíte? I kdyby na obě otázky byla odpověď – Ne, je důležité si uvědomit jak jste běžecké boty používali dříve a jak je chcete používat v budoucnu.

Např. jako nový běžec může být zařazen ten co právě zaběhl závod na 5 km nebo se připravuje na svůj první půlmaraton. Tito běžci potřebují ještě větší ochranu nohou, protože se stále ještě zjišťuje jaký tvar boty bude nejvhodnější, tak aby eliminoval rizika úrazu.

Sportovci, kteří běhají 15 – 30 km za týden jsou řazeni do skupiny nejnižší skupiny běžců, na střední úroveň 30 – 60 km za týden patří ti co se chystají na různé půlmaratony apodobně. Nejvyšší úrovní s ohledem na naběhané kilometry jsou běžci, kteří běhají 60 km a více. Množství odpružení běžecké boty, stability a životnosti pak kolísá s ohledem na kategorii do které spadáte.

2. Jaké jste již měl/a zranění a jak ovlivňují váš aktuální běžecký výkon

Running-Injuries460K dalším otázkám pak patří – jste v současné době zraněný? Máte anamnézu zranění? Typ zranění může pomoci určit zda jsou stávající běžecké boty ke zranění vhodné, nebo zda pomůže výběr zcela nového typu. Pokud jste již v rekonvalescenci, může vám odborník doporučit nějaké běžecké boty, které vás lépe podpoří.

3. Jak chodíte, tak běháte

Porozumění vašemu stylu chůze a běhu je také důležitou součástí při výběru správné běžecké obuvi. Běh začíná u nohou, takže pokud nemáte dobrý styl chůze a tím také běhu, hledáte boty, které vám s tímto pomohou a nedostatky určitou částí kompenzují. V některých běžeckých obchodech již bezplatnou analýzu chůze a běhu v neutrálních teniskách nabízí. Zjistíte tak, jakým způsobem došlapujete a jak jsou nohy srovnány se zbytkem těla.

POSE-vs-HEEL-400x382Rozlišujeme následující typy došlapu:

Pronace je typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř. V případě nadměrného vychýlení je nezdravý. Rizika spojená s nadměrnou pronací je nutné kompenzovat vhodnými běžeckými botami, které mají stabilizační prvky na vnitřní straně podrážky.

Supinace vychyluje chodidlo směrem ven. Při tomto typu došlapu je vhodné vyrovnávat nezdravou rotaci chodidla botami, které jsou vybaveny vyztužením na vnější straně podrážky.

Neutrální došlap – je ideální pro běh. V takovém případě se při došlapu chodidlo „převalí“ od paty ke špičce přibližně přes střed podrážky. Botu není potřeba opatřovat žádnými speciálními stabilizačními prvky, protože noha běžce není přetěžována vychýlením ani na jednu nebo druhou stranu.

4. Jakou velikost běžeckých bot potřebujete

Může se to zdát divné, ale platí, že byste měli mít před palcem nějaké volné místo. Téměř 90% lidí si při samostatném výběru zvolí menší běžecké boty. Je však třeba si uvědomit, že při běhu i delší chůzi nohy otékají a zvětšují se, takže vás pak mohou boty zbytečně tlačit.

5. Zaběhnutí běžeckých bot

Abyste předešli zbytečným bolestem z nových běžeckých bot, je třeba v nich začít běhat nejdříve na krátké vzdálenosti, aby se vše usadilo. Každý kdo někdy zkusil běžet delší závod v úplně nových běžeckých botách, ví jaké to může způsobit puchýře či odřeniny.  Doporučujeme nové boty střídat se staršími, nejdříve v poměru 30% uběhnuté týdenní vzdálenosti s novými a postupně tento poměr navyšovat.

6. Co je pod kapotou pozlátkového designu

694be3e0a1141d2bd52a98b8c19f620cAsi nejdůležitější složkou běžecké boty je mezipodešev, protože je to místo, kde dochází k deformování základního tvaru obuvi, odpružení a podpoře nohy. Mnoho lidí se zaměřuje pouze na horší část boty, která může být krásná a barevná ale opravdu důležitý je spodní část běžecké boty. Právě na podešvy můžete poznat, že je čas na výměnu obuvi, když se objevují praskliny nebo zvrásnění.

7. Jak se cítíte v nových běžeckých botách

Nejlepší bota je ta, kterou máte šitou přímo na míru dle vašich potřeb s podporou a odpružením přesně pro vás. Takže nelze říci, že některá běžecká bota je nejlepší pro všechny, protože pro každého z nás jde o jiný typ.

Mezi špičkové boty na běhání patří běžecké boty Nike, běžecké boty Adidas nebo Salomon pro příznivce trailových běhů.

zdroj:http://www.huffingtonpost.com