16.7.2019
Kategorie: Motivace, Nezařazené

9 kroků, jak přežít běžecké zranění

Jako každý rok i období prázdnin a krásného počasí láká k běhání a plánování účasti na nějakém běžecké závodě. Na přípravu máte dostatečný čas, ovšem svou roli hraje i případné zranění při běhu, které může vážně nabourat váš běžecký trénink. Připravili jsme pro vás 9-ti bodový plán, který vám pomůže v případě, že už k nějakému zranění dojde.

Žádné vzdychání

Pokud máte rádi vytrvalostní trénink, zranění hned v úvodní části tréninku může být hodně demotivující. Doba, po kterou jste nuceni buď ubrat nebo zcela vynechat není nic příjemného. Ovšem je třeba se na vše dívat ze širší perspektivy. Kvůli aktuálnímu zranění přeci vše nekončí.

Existuje spousta lidí, kteří si ze zdravotních či jiných důvodů tento typ tréninku nemohou vůbec dovolit. Na rozdíl od nich se pak můžete vrátit k plnohodnotnému tréninku. Proto si snažte zachovat pozitivní přístup, což se odrazí i na rychlejším uzdravení.

Buďte trpělivý

Přirozeným vývojem při léčbě zranění je to, že vypadá stále lépe. Většina bolestí a zranění, které se mohou objevit v důsledku vytrvalostního tréninku se vyléčí. Stačí jen vhodné prostředí pro léčbu a dostatek času. Neexistují žádné magické pilulky, díky kterým zranění okamžitě zmizí. Dejte procesu léčení dostatek času a buďte trpělivý.

běžecká zranění

Pokud již máte rutinu držte se jí

Jestliže pravidelně běháte v poledne, pokračujte v tréninku v poledne. Pokud raději běháte ráno, pak zůstaňte věrní svému rannímu rituálu. Po tréninku nezapomeňte na strečink, který může být více než jen cvičení. Důležitý je také čas, který jste si na vše vyhradili. Možná jde také o to, v tomto čase zcela vypnout a neřešit běžné starosti a věci, co se mají udělat.

Nevzdávejte to ani při opětovném začátku po zranění, kdy se snažíte opět naběhnout do této rutiny. Právě z jejího dodržování pak můžete získat lepší výsledky než při náhodných trénincích.

Trénujte venku

Při běhání v létě máte výhodu dobrého počasí, které je ideální na běhání. Na podzim či v zimě už se ven moc nechce. Při běžeckém tréninku se však vyplatí využít, co nejvíce čerstvý vzduch a přirozené světlo, které vám pomůže udržet si pozitivní přístup.

Poťte se

V případě, že váš standardní trénink trval před zraněním 45 minut, zařaďte další aktivitu, která nebude zatěžovat vaše zranění a zároveň doplní standardních 45 minut. Možná budete muset u další aktivity zvýšit intenzitu, abyste se zapotili podobně jako u běžného tréninku. Díky tomu si také udržíte aerobní výdrž pro dobu po zranění a samozřejmě budete spalovat více kalorií.

Posilujte

trénink v posilovněPravděpodobně si říkáte, že když se chystáte na vytrvalostní běh máte tak akorát čas na trénink a následný strečink. Natož si ještě hrát s činkami v posilovně. Ovšem když jste zranění může být právě posilování s činkami darem z nebes.

Pokud již v posilovně jezdíte na trenažéru, není až takový problém přidat dalších 20 minut na posilování. A jelikož díky zranění neběháte vůbec či málo, můžete se zaměřit kromě tréninku nohou i na břišní svaly nebo svaly horní části těla.

Díky tomuto tréninku můžete získat více síly a lépe se připravit na budoucí výzvy.

Zůstaňte v kontaktu

Jedním z nejobtížnějších aspektů zranění je nemožnost trénovat se svými přáteli. Může to být jediný čas, kdy se s nimi vidíte. Když se tedy ocitnete díky zranění stranou, snažte se s nimi zůstat v kontaktu a být stále součástí běžeckého dění. Dobrý způsob, jak toho dosáhnout je např. dobrovolně pomáhat při různých běžeckých akcích.

Můžete také volný čas trávit se svou rodinou. Při běžném tréninku musíte většinou dělat různé ústupky na úkor času, který věnujete rodině. Nyní se jim můžete více věnovat i účastí na aktivitách, na které jste dřív neměli čas.

Každý den dělejte něco, co vám pomůže s uzdravováním

Jednotlivá zranění mohou být poměrně odlišná, ovšem většina z nich dobře reaguje na odpočinek a léčbu. Pokud existují činnosti, které vám mohou s uzdravením dále pomoci /např. masáže, fyzioterapeut apod./ vyzkoušejte je.

Velmi často existují jednoduché činnosti či pomůcky, díky kterým se můžete rychleji vrátit k běhání. Většina zranění vznikne z nějakého důvodu. Pokud se zaměříte na vyřešení příčiny zranění, příště už k němu nemusí dojít a může se zlepšit i váš výkon.

regenerace po tréninku

Zaměřte se na současnost

Jak člověk stárne, mohou se zranění léčit déle, než tomu bylo v mladším věku. Neselhávejte jen proto, že jste v minulosti utrpěli podobné zranění a trvalo to 2 týdny, než se vyléčilo. V současnosti pak pro vás může být termín uzdravení zklamáním.

Možná budete muset zapomenout na nadcházející závod, který jste si naplánovali a před odesláním přihlášky si započítali i obvyklou dobu na léčení zranění. Snižte své očekávání, co se týče doby uzdravení a buďte šťastní, že se sice později ale přece dostanete na startovní čáru.

 

Zdroj: https://www.endurancemag.com/