běhání s kočárkem
30.8.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Běh s kočárkem

Už jste to někdy zkoušeli? Je to skoro jako umění. Řeč není o běhání s kočárkem mezi návštěvami lékaře či supermarkety, ale o využití procházky s kočárkem pro zlepšení vaší kondice. Máme pro vás několik tipů, které vám při běhání s kočárkem pomohou.

Náš první tip je jednoduchý, běhejte kde můžete ale bez kočárku:) Budete mnohem rychlejší a nemusíte se bát o bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Ovšem pokud jste rodič asi to není vždy možné. Takže se raději podíváme na slíbené tipy, které běhání s kočárkem udělají bezpečnější.

Žádné chodníky

Zatímco někteří lidé vždy běhají po silnici. Obecně preferuji chodníky, kde je však běhání s kočárkem nemožné. V podstatě jde o kvalitu chodníku a nemusí to být 60 let starý chodník z dlaždic. Při běhání po chodníku zjistíte, že i nejmenší hrbolky vám běh s kočárkem hodně znepříjemní.

Mimo rušné silnice

běh s kočárkemVzhledem k tomu, že chodníky jsou mimo, vaše nejlepší šance je najít, co nejklidnější silnici v okolí. Zjistíte, že pokud se k řidiči po silnici blíží někdo s kočárkem dává si obzvlášť pozor. Určitě mnohem víc, než když běžíte jako samostatný běžec – asi se není čemu divit. Skvělé jsou zpevněné stezky či rekreační cesty, ovšem ne vždy je asi čas sbalit dítě, kočárek a autem se k některé z nich dostat.

Žádné kopce

Myslíte si, že běhání do kopců je při vašem běžném tréninku náročné? Jen si zkuste jeden z nich vyběhnout s kočárkem! Snažte se proto najít cestu , která bude nejplošší jak to půjde a užívejte si případné sjezdy z malých kopečků.

Neřešte své tempo

Při běhu s kočárkem berte v potaz, že tlačíte váhu kočárku i vašeho batolete. Je jasné, že obvyklé tréninkové tempo se nedá použít. V podstatě si vytvoříte nové tempo s kočárkem a vaším cílem je pracovat na jeho zlepšení.

Neběhejte daleko

Na krátké vzdálenosti např. do 5 km se to při samostatném běhu s kočárkem ještě dá. Ovšem na delší vzdálenosti už to není úplně ono. Doporučujeme tedy držet se spíš kratších tratí. Rozdíl může být v tom pokud budete např. s manželem a máte málo času. Můžete se při běhu střídat po 5 minutách, čímž si klidně můžete dát i delší vzdálenost.

Napapané dítě = spokojené

Pokud je to možné zajistěte, aby vaše dítě šlo do kočárku s plným bříškem. Pak se vyhnete situacím, kdy musíte zastavit a dát mu napít nebo něco na zub. U malého dítěte je to samozřejmě horší, protože frekvence jídel může být vyšší. U staršího jsou jídla víc rozprostřená, takže už to není problém.

Bezpečnost dítěte především

Jakmile uložíte dítě do kočárku, zkontrolujte pro jistotu 2x zda je dobře zapnutý a všechny přezky drží, kde mají. U běžeckého kočárku pak při běhu už na dítě přímo není vidět, pokud nemáte nějaké okénko. Proto je lepší vše opravdu 2x zkontrolovat a teprve pak vyrazit.

Menší taška na plenky

Při kombinované váze kočárku a dítěte začnete přemýšlet, jak nějaké to kilo ušetřit. Pokud standardně vozíte větší tašku s plenkami a dalšími potřebami, zkuste ji při běhání vyměnit např. za moderní sportovní pytel na tkanice, kde se vejdou plenky i další nezbytnosti.

Najděte pozici, která vám vyhovuje

Podle typu i ceny kočárku na běhání můžete mít k dispozici např. nastavitelnou rukojeť. Pokud ji váš kočárek nemá, můžete se při prvním běhu setkat s bolestí ramen, což způsobuje právě pozice rukou směrem dovnitř. Vyzkoušejte v tomto případě při jízdě dopředu vést kočárek pouze jednou rukou a uvidíte, že bolest zmizí. Samozřejmě při nutnosti kočárek otočit nebo při zatáčení použijte obě, ovšem i tak to vyjde dobře.

Žádná sluchátka

běhání s kočáremNěkteří by jasně řekli pokud běžíte s dítětem, tak bez hudby. Ovšem pokud hudbu při běhu opravdu potřebujete a váš kočárek má k dispozici i držák na mobilní telefon, můžete si pustit hudbu, běžeckou aplikaci a zároveň stále slyšet vaše dítě. Jen při výběru hudby berte v potaz, že to budou poslouchat i kolemjdoucí a samozřejmě váš drobeček.

Klid při běhu

Když poprvé začnete používat váš běžecký kočárek (existuje doporučený věk dítěte pro daný kočárek) a vyběhnete ven i např. s manželem, většinu času, kdy jeden z vás netlačí kočárek tráví tím, že běží vepředu a snaží se zaujmout pozornost svého dítěte. Většinou jde o běh pozpátku, což není úplně ideální. Pokud máte štěstí, vaše dítě usne okamžitě, jakmile s kočárkem vyjedete ven – takže pokud je vepředu ticho je vše v pořádku. V ideální situaci pokud vám vydrží i následný přenos z kočárku domů a umožní vám se osprchovat, máte opravdu štěstí.

Co na sebe

Běžecké oblečení je to, co některým z nás dělá starosti. Pokud běháte asi znáte doporučení, že se máte obléknout o něco méně než je aktuální venkovní teplota. Je zřejmé, že vaše dítě se nemůže zahřát během jako vy. Takže jej samozřejmě oblékáte podle skutečné teploty. Nezapomeňte ani na vítr, který se může objevit a přinést chladnější vzduch.

Žádné přikrývky

Může se stát, že se zvedne vítr a vaše dítě není dostatečně oblečené. Dáte mu teplou deku a dobře ji zastrčíte kolem přezek, aby nebyla volná. Běžíte dál a najednou zjistíte, že se deka uvolnila a zapletla se do předního kola. Nejen, že pak musíte zastavit, ale tak si deku zničíte. Takže při běhání s kočárkem raději deku – ne. Místo toho raději lépe oblečte vaše dítě, vrstva navíc se dá vždycky sundat.

Už jste někdy zkoušela běhat s kočárkem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Víte, že už se vyvíjí automatický kočárek na běhání?

zdroj: runnersworld.com