13.1.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené

Běhání se psem

Máte doma chlupatého kamaráda a řešíte, každý den, kdo s ním půjde na procházku? Pokud nemáte nějaké menší plemeno, je pes ideálním partnerem pro váš běžecký trénink. Jste již ve stavu, že se z vašeho běžeckého tréninku stává spíše rutina, než zábava? Potřebujete motivaci, abyste pokračovali v běhání?

Není lepší osobní trenér než váš pes!

Se psem nemusíte vést zdvořilou konverzaci. Nikdo se vás neptá, zda v těch šortkách nemá tlustý zadek a nemusíte poslouchat, nic co vás nezajímá. Výhodou běhu se psem je taky to, že vás bezpečně dovede až domů. Ovšem než si zavážete své běžecké boty, tak je třeba zvážit ještě několik věcí.

Je váš pes opravdu vhodný?

Runing-with-your-Dog1Retrívři, němečtí ovčáci, daltamatini nebo teriéři mohou být skvělými partnery pro výkonově zaměřený běh. Malé druhy plemen, jako je např. chivava, pudli nebo obří plemena jako dogy, jsou vhodnější spíše pro svižnou chůzi než pro běh. Ujistěte se také, že je váš pes již plně vyzrálý, což znamená, že mu je alespoň 1 rok. U větších plemen nejlépe 18 měsíců. Pokud si nejste jistí, zda je váš pes schopen s vámi běhat intenzivněji, poraďte se s veterinářem.

Synchronizace, žádné trhání a čůrání

Je velmi nepravděpodobné, že se okamžitě vy a váš pes synchronizujete v perfektním tempu hned od začátku. Pokud váš pes raději poskakuje na konci vodítka, očichává co je možné nebo na všechno čůrá, mohlo by to vést až k vykloubení ramene nebo úplnému zastavení.

Ale nebojte se a buďte trpělivý.

V ideálním případě cvičte vašeho psa na vodítku spolu s dalšími psy, lidmi i v provozu. Když se učíte společně, vyhnete se následně napnutému vodítku. Vodítko by mělo být dostatečně dlouhé, aby volně viselo. Můžete také použít styl hands-free, kdy si vodítko přivazujete k pasu. Ideální nejsou stahovací vodítka, která se mohou při větší délce při běhu zamotat. Na druhou stranu je dobrou volbou postroj.

Snadno a svěže

I když jste možná dychtiví zaběhnout si půl maraton rovnou, jakmile vyběhnete, berte ohled na svého nového partnera. Předpokládejte, že se potřebuje nejdřív dostat do formy. Psy mají rádi pravidelné cvičení, ne tréninky víkendového bojovníka. Začněte lehkou procházkou a následně během na 15 minut alespoň 3x týdně. Pokud váš pes dokončí trénink, bez toho aby popadal dech nebo si musel sednout, můžete každý týden přidat dalších 5 minut běhu. Nezapomeňte samozřejmě i na závěrečnou pětiminutovou procházku na vychladnutí.

Zásobování

NÁŠ TIP Běžecký batoh Salomon

NÁŠ TIP Běžecký batoh Salomon

Když běháte se psem, zvlášť na delší trasy je třeba myslet se zásobami i na něj. Asi víte, že při běhu je důležitý pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Pes je na tom stejně ovšem, ten to řeší i vodou z kaluže. Pokud budete se zásobami vody myslet i na něj, máte jistotu, že nevypije nic špatného. Stačí pokud do svého běžeckého batohu vezmete víc vody a ideálně skládací misku pro psa.

Přibalte i mobilní telefon a nějaké sáčky na exkrementy, pokud to bude nutné. Pes se vám za tento servis pak odmění tím, že s vámi bude mnohem lépe spolupracovat.

Kde běhat?

Vyberte si trasu, která bude známá ale zároveň nebude plná hlídacích psů a hustého provozu. Horký asfalt, ostrý led nebo rozbité sklo mohou nepříjemně poranit citlivé psí tlapky. Pamatujte si, že když běžíte po pláži, může to být sice osvěžující a scénické ale svaly a šlachy musí v hlubokém písku pracovat mnohem tvrději. Pomalu zvyšujte vzdálenost, rychlost i terén. Dodržujte místní vyhlášky o bezpečnosti a mějte psa raději na vodítku.

Žádné řeči

I když je samozřejmě výhodou, že vás při běhu nikdo neruší mluvením, stejně tak to může být nevýhoda. Pes si bohužel neřekne, že už nemůže. Proto při běhu sledujte zda např. nelapá po dechu a při zastavení se hned nevrátí do normálního dýchání. Monitorujte známky kulhání při i po běhu doma. Nezapomeňte také zkontrolovat a očistit jeho tlapky.

Běhání se psem je jedinečný a obohacující zážitek. Pokud máte doma svého psa, věnujte mu takto víc času a sobě víc motivace. Vyhrají obě strany!

Pokud již se psem běháte, podělte se o své zkušenosti.

zdroj:http://www.runnersworld.com