Běhání ve vodě versus klasické běhání

Voda není jen k pití ale dá se využít i pro zlepšení fyzické kondice. V případě, že máte k dispozici podvodní běžecký pás, můžete vyzkoušet jaké to je běhat ve vodě. A právě na rozdíly mezi běháním ve vodě a běháním na suchu se podíváme v tomto článku.

Jaké jsou rozdíly?

Když začnete porovnávat pravidelný běh venku a běhání na páse pod vodou, objevíte, že přináší stejné výhody a k tomu i něco navíc.

  • Vztlak – když běžíte ve vodou, můžete využít archimédova zákona, díky kterému při ponoření do vody můžete snížit svou váhu až o 90 % v závislosti na hloubce vody. Díky nižší hmotnosti se výrazně minimalizuje riziko zranění.
  • Na svaly, vazy, šlachy a kosti působí mnohem menší síla. Zatímco při běžném běhání jsou síly působící na tyto tělesné partie mnohem vyšší. Spolu se sníženým  rizikem úrazu v dlouhodobějším horizontu je to zajímavá informace.
  • Běh ve vodě využívá odpor, který vytváří při pohybu voda. Tím, že při běhu tlačíte proti této síle, můžete posílit i svalové partie, které při klasickém běhu nezasáhnete. Běhání na páse ve vodě se často používá jako doplněk k běžnému běžeckému tréninku – posiluje nohy, břicho a horní část těla.
  • Vyšší tlak na hruď, což znamená, že se se více posiluje kardiovaskulární kondice. Zlepší se cirkulace krve a dochází k lepšímu odvodu odpadních látek metabolismu, které vznikají při cvičení. Běžci tuto možnost oceňují, kvůli tomu, že dochází k menší bolestivosti svalů při běhu než při klasickém běhu.

běh pod vodouU bazénů, které jsou vybaveny podvodním pásem s proměnlivou rychlostí existují i další výhody. Např. při použití směrových vodních trysek, můžete vytvořit odpor na konkrétní části těla a běžec se tak přirozeně zaměřuje při běhu na správné držení těla.

Nejen, že se zlepší svalová síla ale také intenzita tréninku. Studie prokázaly, že při nastavení trysek na 50% výkonu dosáhnete ekvivalentu zvýšení rychlosti asi o 1,5 km/hod. Při 75 % výkonu už se zvýší intenzita o 3 km/hod. Při 100 % nastavení trysek získáte zvýšení náročnosti jako byste běželi při 10 % stoupání na tradičním běžeckém pásu.

Znamená to, že mi běh ve vodě pomůže shodit víc než klasický běh

Statistiky nelžou – nejen, že ve vodě je menší riziko zranění způsobených nadměrným tlakem při dopadu končetin, ale běh na páse ve vodě nutí běžce víc používat při pohybu horní část těla. Použijí se svaly, které se typicky při běhu na souši nezapojují tak moc. Koneckonců, proudící vzduch kolem vás příliš mnoho odporu neposkytne.

Běh na podvodním běžeckém pásu versus běh na souši se stal ústředním bodem mnoha testů. Jeden z nich zjistil, že při běhání na souši spálíte asi 8 kalorií za minutu. Při stejné úrovni intenzity ve vodním prostředí už spálíte cca 11 kalorií za minutu.

Je tedy běh ve vodě lepší než klasický běh?

S ohledem na to, že běh ve vodě je šetrnější k zatížení svalů, kloubů a šlach, určitě jde o zajímavý způsob rehabilitace po úraze nebo když potřebujete zregenerovat. V některých případech je běžecký trénink ve vodě zařazen na úroveň klasického běhu, tím že doplňuje fáze, kdy je třeba právě regenerace.

V jedné ze studií, které proběhly se monitorovala rychlost metabolismu a následné výsledky. Závěry odhalily, že při tomto typu běžeckého tréninku došlo k výraznému snížení tělesné váhy, tělesného tuku a BMI u testovaných běžců.

Co je potřeba?

Především bazén s dostatečnou hloubkou. Pokud bude přímo osazen podvodním běžeckým pásem ve dně je to plus. V současnosti se však dají pořídit i samostatně stojící podvodní běžecké pásy. Pokud máte k dispozici pouze bazén je možné se speciálním pásem, který vás nadlehčí běhat i hlubší vodě.

V tomto případě se vůbec nedotýkáte dna bazénu. Co se týče oblečení a běžeckých bot. Jako oblečení stačí volnější šortky nebo plavky. Boty se používají buď klasické běžecké nebo speciální na běhání ve vodě. Jak vypadají se můžete podívat např. zde.

Ukázka běhání na podvodním páse

Už jste někdy běžel/a ve vodě na páse či jako trénink?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...