běhání naboso - barefoot
25.5.2022
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

Benefity běhání naboso – barefoot

Odložit běžecké boty a vyběhnout naboso patří k jedné z možností, jak v tréninku zlepšit svou běžeckou formu a náchylnost ke zraněním.

Je opravdu možné běhat bez zranění, jen tím, že vyběhnete naboso? Poměrně velká část příznivců tzv. barefoot běhání tomu na 100 % věří a možná na tom něco je. Běhání naboso je koneckonců naše přirozenost. Po stovky let naši předci běhali bez bot v každém terénu i počasí.

Než však odložíte běžecké boty a půjdete na to postaru, přečtěte si, co na to říká sportovní fyzioterapeut Michael Bogden z Clevelandu.

Je běh naboso vhodný i pro vás?

Teoreticky ano. Podle Americké asociace pediatrů aktuálně neexistují rozsáhlejší studie, které by vědecky podložily výhody běhu bez bot. Tento nedostatek však nezpomalil rostoucí zájem o tzv. přirozený běh a přesvědčení, že běhání bez bot snižuje riziko chronických zranění.

Jak říká již zmíněný fyzioterapeut Michael Bogden, „Vše záleží na technice běhu. Většina lidí pravděpodobně dosáhne lepší mechaniky pohybu při běhu právě bez bot. Kroky při běhu naboso jsou obvykle kratší a kompaktnější. Tento typ běhu se tak lépe vyrovnává s těžištěm vašeho těla, což obvykle vede ke zvýšenému ohybu v koleni a tím lepší absorbování nárazů vašimi klouby.“

Běžci, kteří běhají naboso mají tendenci při došlapu jít více na špičku chodidla než na patu, což dále zvyšuje efektivitu pohybu. Celkově zde o přirozenější způsob běhu, který snižuje zátěž na vaše klouby.

3 potenciální výhody barefoot běhání

V komunitě příznivců běhu naboso samozřejmě najdete spoustu tvrzení o zdravotních přínosech tohoto způsobu běhání. Ale jak velký je opravdu rozdíl mezi tím, když sundáte boty a běháte s nimi?

Pojďme se podívat podrobněji na tři nejčastější argumenty pro.

Běh naboso a ploché nohy

Běh bez bot může posílit a zpevnit svaly chodidel, aby lépe stabilizovaly plochu klenby chodidla. „Pokud při běhání používáte běžecké boty, které počítají s plochým chodidlem, neposilujete svaly chodidel a tím i podporu kostí, které jsou součástí chodidla.“

V každém případě barefoot běhání by nemělo způsobovat bolest. Pokud při běhání cítíte, že to není to pravé ořechové, raději si nechte i nadále boty.

Běhání naboso snižuje riziko plantární fasciitidy

Nepřímo může běh bez bot pomoci udržet na uzdě tzv. plantární fasciitidu, což se projevuje bolestí ve spodní části chodidla u paty. Jak je to možné? Jak již bylo uvedeno výše, běhání bez běžeckých bot často vede k lepší technice běhu a tempu. Právě nesprávný styl běhání může zbytečně zvyšovat riziko plantární fasciitidy.

plantar fasciitis

Při běhu naboso spálíte více kalorií

Pružné podrážky v běžeckých botách vám pomáhají při odrazu vpřed. Tento užitečný odraz zmizí, pokud boty necháte doma. „Běh naboso tak bude těžší a náročnější, takže při něm můžete spálit i více kalorií“, říká Bogden.

Čeho se naopak při běhu naboso lidé obávají

Už jste někdy doma šlápli v dětském pokoji na kostku LEGO? Tak podobně bolestivě to může být při došlapu na skálu, klacek nebo pichlavý plevel při běhání bez bot.

Běhání bez bot v každém případě zanechává vaše nohy zranitelnější vůči řezným i bodným ranám nebo infekci. Běhání po horkém chodníku nebo naopak v mrazu se naboso také nedoporučuje.

Proběhlé studie také ukazují, že při běhu naboso je vyšší riziko zlomenin nohou, způsobené jejich vyšším zatížením.

Podle doporučení Americké diabetické asociace by lidé trpící cukrovkou měli na barefoot běhání taky zapomenout a při běhu či chůzi vždy nosit ponožky a běžecké boty.

Takže běhat bez bot nebo s botami?

V podstatě zkuste zvážit obojí. Běh naboso můžete vyzkoušet jako doplňkovou tréninkovou aktivitu např. na travnatém hřišti. Bude to určité narušení vaší rutiny se sprinty, intervaly apod. Jde o skvělý doplněk tréninku, který vám zajistí novou rozmanitost.

Boty určené na barefoot running lze dostat i ve střední variantě. U těchto bot čekejte menší odpružení a podporu než u tradičních běžeckých bot, přesto budou stále poskytovat určitou ochranu pro vaše nohy.

běhání naboso

Bogden varuje před tím, abyste při běhu už zcela vyřadily běžecké boty. Pro většinu lidí je lepší používat správné boty a trénink bez bot přidat pouze jako doplněk k vašemu tréninku.

Jak si vyzkoušet běh naboso

Hlavně pomalu a postupně. Přechod na běh bez bot je jako byste se pustili do zcela nové aktivity, takže je třeba dát vašim svalům a chodidlům čas na adaptování. Předtím než sundáte boty měli byste si pečlivě promyslet, jak budete postupovat a jak novou aktivitu zařadíte do svého tréninkového plánu.

Dobrý start je začít s minimalistickou botou s malým až nulovým poklesem od paty ke špičce. Dejte svému tělu čas si zvyknout při běhu na menší podporu, než je zvyklé z běžeckých bot. Zvažte při přechodu na běhání naboso snížení svého běžeckého tréninku o polovinu. Pomalu pak přidávejte vzdálenost, maximálně např. o 10 % za týden.

minimalistické boty

Běhání s barefoot obuví zatíží některé svaly více a některé méně. Změní se také zatížení kloubů a šlach. Pro podporu regenerace po běhání můžete např. použít masážní pěnové válečky nebo vibrační pistoli na chodidla a spodní části nohou.

Jestliže půjde proces přechodu na minimalistickou běžeckou obuv dobře, můžete zvážit přechod na čistý běh bez bot. Pro začátek opět zkraťte vzdálenosti a volte měkčí povrchy jako je fotbalové hřiště, louka apod.

Doporučení na závěr: Zaměřte se na dobrou běžeckou techniku

Potenciální výhody běhání naboso by se neměly brát jako argumenty proti používání běžeckých bot. Je třeba pochopit, že běhání v barefoot botách či naboso vás může zase posunout k lepší technice běhu a zpestřit klasický běžecký trénink o něco nového.

 

zdroj:https://health.clevelandclinic.org