18.11.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Co určuje jak moc se zpotíte?

Jak zjistila nová studie tělesný tuk vás neizoluje.

Někteří lidé se potí víc než ostatní. Když si jde zaběhat skupina lidí v krásném letním dni, rozdíly jsou ihned patrné. Ale co určuje právě ty rozdíly v pocení? Klasické odpovědi mohou znít, že jde o procento tělesného tuku (více tuku znamená větší izolaci a dřívější přehřátí) nebo aerobní zdatnost (čím jste na tom lépe, tím méně se potíte).

Letos na jaře se konalo setkání organice American College of Sports Medicine a právě zde Matthew Cramer z University v Ottawě a Ollie Jay z University v Sydney, prezentovali zajímavé výsledky studií, které mění pohled na tuto problematiku. Pro zájemce si mohou kompletní studii v AJ přečíst v tomto článku.

Problém s předchozími studiemi je v tom, že tělesný tuk a hodnota (VO2 max) mají tendenci korelovat s dalšími faktory. Lidé s větším množstvím tuku mají tendenci vážit víc. Izolační vlastnosti tuku se tak rozloží na větší plochu, protože je kolem většího hmoty. Podobně lidé s relativně vysokou hodnotou (VO2 max) mají tendenci být celkově menší – takže možná jde o velikost těla a ne aerobní zdatnost, co způsobuje rozdíl v pocení.

Experiment

sylvesterszymdsweatyAby si Cramer a Jay ověřili své domněnky sestavili skupinu 28 dobrovolníků s velmi různou aerobní zdatností a rozdílnými tělesnými rozměry. Pomocí řady 60 minutových cyklistických testů s různou intenzitou, měřili potní cesty a také změny teploty těla.

Jistě stačila by vnitřní teplota a její změna by vysvětlila, jak moc tepla tělo vygeneruje při šlapání na kole k tělesné hmotnosti – bez nějakého izolačního účinku. Výroba tepla tvořila cca 50% změny tělesné teploty a přidáním procenta tuku (které se u testovaných subjektů pohybovalo od 6,8 do 32,5 procent) vysvětluje další změnu teploty ve výši 2,3%. To naznačuje, že dva lidé, kteří váží stejně a začnou šlapat ve stejný čas by se měli zahřívat ve stejném poměru i když je jeden z nich malý a tlustý a druhý vysoký a štíhlý.

To naznačuje, že dva lidé, kteří váží stejně a začnou šlapat ve stejný čas by se měli zahřívat ve stejném poměru i když je jeden z nich malý a tlustý a druhý vysoký a štíhlý.

sweating-better-workoutTotéž platí i pro celkovou míru pocení – procento tělesného tuku vysvětluje pouze 1,3% ze změny teploty těla. Je důležité, že to není v rozporu s obecným zjištěním, že lidé s větším množstvím tuku mají tendenci se potit víc. Ale není to z důvodu nějakých izolačních vlastností tuku, ale jednoduše proto, že tělo potřebuje víc energie, což souvisí s větší tělesnou váhou.

Podobně VO2 max nedělá velké rozdíly v celkové změně teploty, jde o pouze o nějaké 4 procenta z celkové změny. Ovšem zde přichází na řadu to, kolik tělesného tepla jste vyprodukovali. Pokud si vezmeme 2 lidi s rozdílnou hodnotou VO2 max, kteří budou např. šlapat na kole na 70% své maximální hodnoty, osoba která je na tom lépe, bude šlapat rychleji a tak generovat mnohem víc tepla. Budou se potit víc, prostě proto, že vynakládají více práce a ne kvůli nějaké magické hodnotě VO2 max.

Sečteno a podtrženo

Pokud se snažíte přijít na to, zda se víc potíte kvůli přehřátí v horkém dni a jak se budete potit, tak jednoduchá pravidla o fitness úrovni a VO2 max nejsou příliš ideální. Je tu tolik možných variant při termoregulační reakci těla, že se budete muset spíše spolehnout na své vlastní zkušenosti. Pro zjištění kolik tělesných tekutin jste vypotili, bude stačit jednoduché vážení před během a po běhu.

S lepším odvodem potu se snaží bojovat právě běžecké oblečení, např. s technologií dri-fit od Nike nebo další. Pocení se tedy nezbavíte nikdy, ale můžete mu usnadnit cestu pryč, takže budete mít při běhání lepší pocit.

Zdroj: http://www.runnersworld.com