10.2.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Fenomén Sneakers – srdcová záležitost

Co to vlastně znamená “Sneakers“? V překladu jednoduše – tenisky. Proč je o tom vůbec řeč? Jistě znáte klasické sbírání známek, pohlednic nebo jiných předmětů. V současné době se stejným celosvětovým fenoménem stalo sbírání tenisek. Sbírají se jak retro modely tak i zcela nové modely. Mezi populární značky patří např. Nike, Jordan, Adidas, Reebok, Asics či Puma.

Nejde však jenom o klasické sportovní boty, sbírají se i tenisky z módních kolekcí jako Gucci nebo LV. Případně stačí pokud některý model tenisek má na nohou ta správná celebrita a zájem o ně je tady. Nedávno se staly velkým hitem tenisky Adidas Yeezy, které propaguje Kanye West.

526628-404-aVzhledem k tomu, že např. u značky Nike se vyrábí od konkrétního modelu a barvy běžecké boty pouze limitované množství – např. 2000 párů na celou Evropu, je získání jednoho páru ve správné velikosti i barvě tím pravým dobrodružstvím.

Mezi celosvětově velmi žádané patří běžecké boty Nike Flyknit Racer, které váží jenom 160 gramů. Kromě sportu se běžně používají na denní nošení k jeansům, protože jsou opravdu velice pohodlné a lehoučké. Opět existují konkrétní zajímavé modely, které jsou mezi sběrateli vysoce ceněny.

Rozhovor se zahraničním sběratelem Sneakers

Abychom lépe pronikli do světa sběratelů Sneakers, podařilo se nám oslovit sběratele z Kanady, který má doma aktuálně kolem 60 párů bot a sbírání se věnuje cca 15 let.

Kdy jsi začal se sbíráním tenisek?

Všechno to začalo tím, že se mi začali opravdu líbit boty na basketbal. Možná je to taky tím, že jsem fanouškem tohoto sportu. Vyrůstal při sledování Michaela  Jordana, když vyhrával mistrovství NBA. Všichni jsme chtěli být jako Michael. Takže jsme vyjednávali s rodiči, aby nám koupili boty, které nosí Michael Jordan.

Samozřejmě jsem jich chtěl víc, ale byl jsem student, takže jsem na další tenisky neměl peníze. Potom co jsem získal práci jsem si koupil svůj první pár. Když jsem byl mladý, dokázal jsem marnotratně nakupovat i další páry, které jsem pak zničil nebo poslal dál.

Jak dlouho je sbíráš a kolik už jich máš?

Svou sbírku jsem začal opravdu pořádně rozšiřovat asi před 4 – 5 lety. Aktuálně mám doma asi 60 párů bot. Asi polovinu z nich jsem zatím vůbec nenosil. Mám pocit, že některé z nich jsou tak raritní, že je škoda je nosit. Možná si je vezmu na nějakou speciální příležitost, jako např. un-DS. Jde o termín, který sběratelé používají pro tenisky, které nebyly nikdy nošeny.

maxresdefault

Máš nějakou oblíbenou značku nebo model? Nebo rozhoduje nabídka a poptávka?

Moc se mi líbí Nike. Nicméně se snažím vyzkoušet i jiné značky jako Cole Haan /jejich kolekce lunargrand/, Puma, Asics a aktuálně taky Adidas Ultra Boosts. Líbí se mi taky boty z retro edice Jordan. Už mám asi 12 různých bot značky Jordan z Retro edice.

Nesnažím se sledovat po čem je větší poptávka, prostě si vybírám boty, které se mi líbí a které budu nosit.

Když bych chtěl začít se sbíráním tenisek, jak na to?

Doporučil bych začít s takovými botami, které se ti líbí. Nějaké, které budete opravdu používat. Např. chcete boty na basketbal nebo na běhání. Tak jsem začal kupovat sportovní boty Nike KD a Kobe. Stejné je to s kolekcí Nike Flyknit – racer, lunar.

Nikdy nešlápnete vedle, když si vyberete boty co budete používat a zároveň sbírat. Nevěřím ve sbírání tenisek, které je zaměřeno pouze na další prodej. Pak se vám může stát, že vám doma zůstanou ležet a vy je ani nebudete nosit.

Jak zjistím, které tenisky stojí za to sbírat? Už jsi někdy šlápnul vedle?

To je těžko říct. V dnešní době je to hodně ovlivněno mediálním humbukem a tím, kdo to propaguje. Perfektní příklad jsou boty Adidas Yeezy. Předtím, než je zpropagoval Kanye West, Adidas nikdy nic podobného nedělal. Nyní to vypadá, že upravili svou strategii, nejdřív generují podobnou mediální propagaci s tím, že prodeje přijdou až později.

Když koupíte boty, které se vám líbí tak nešlápnete vedle nikdy.

Jsou jinak hodnocené tenisky, které jsou nové nebo nošené?

Určitě sběratelé mají rádi zcela nové páry nebo tzv. Dead Stock /nikdy nenošené/. Cenový rozdíl může být minimálně cca 30%.

Je možné, že mám doma nějaké tenisky, které se sbírají?

Možná. Pokud máš nějaké tenisky OG /původní vydání/ značky Jordan, Air Max nebo dokonce Presto, tak i když jsou používané, stále jsou pro sběratele velmi zajímavé.

Dá se říct, kde je na světě největší komunita sběratelů tenisek?

Myslím, že je to celkem dobře vybalancované po celém světě. Obrovská komunita je určitě v Asii a v severní Americe, kde se pohybuji. U Evropy si nejsem jistý.

Děkuji za rozhovor a doufám, že se sbírka bude i nadále úspěšně rozšiřovat.