19.2.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené

Jak vybrat běžecké ponožky

Běžecké ponožky a jejich výběr může vypadat velmi prostě. Ale špatný výběr poznáte už po několika kilometrech běhu, když se mohou začít tvořit puchýře. I když vaše běžné ponožky proti puchýřům ochrání, nemusí vám poskytnout při běhu takový komfort, jako když budete mít správné běžecké ponožky.

Měkkost

Úroveň měkkosti ponožky je do velké míry určována vašimi preferencemi. Ponožky, které budou mimořádně silné, mohou mít vliv na to, jak vám budou běžecké boty sedět. Naopak příliš tenké ponožky nemusí být pohodlné a mohou způsobit odřeniny. Dívejte se po běžeckých ponožkách, které mají na kontaktních místech nějaké vycpávky navíc, jde o zóny na noze, které jsou nejvíc ohroženy při běhu.

Zvažujte také nákup ponožek s malým tlumením v zadní části na patě, neboť to bude vést s největší pravděpodobností ke vzniku puchýřů.

Elasticita

běžecké ponožkyBěžecké ponožky mohou vypadat podobně jako normální ponožky, ale co se týče rozmístění elastických míst, jsou zde rozdíly. Dobrý pár běžeckých ponožek bude mít Spandex ve všech správných částech, aby zabránil při běhu klouzání. Ponožky, které zůstávají na svém místě, pak nebudou na exponovaných místech jako je např. pata klouzat dolů.

Krytí

Ponožky mohou mít všechnu elasticitu světa ale bude to jedno pokud dobře nepokryjí vaši nohu. Do značné míry to také záleží na tom, jaký druh běžecké obuvi používáte. U tradičních běžeckých bot potřebujete ponožku, která vám bude krýt i kotník. Zatímco u minimalistických běžeckých bot vám budou stačit pouze do úrovně nártu.

V některých případech je možné se podívat na fotku prodávané běžecké ponožky na noze. V tom případě máte ihned jasno, kam až dosáhnou.

Materiál

Dalším spolehlivým způsobem, jak přijít k puchýřům je použití bavlněných ponožek. Bavlna zadržuje vlhkost a protože vaše nohy se při běhu potí, poběžíte ve vlhkých ponožkách. Nejen, že to může být nepříjemné ale taky to přispívá ke tření a následné tvorbě puchýřů. Hledejte běžecké ponožky vyrobené z vlny, syntetických materiálů nebo z kombinace těchto materiálů. Udržíte nohy v suchu a v pohodě.

Náš výběr – dámské běžecké ponožky

Bushido DBX 1-40 kg
zátěžová vesta Pure2improve
zátěžová vesta spartan 10 kg

Běžecké podkolenky CEP Reflective

Nízké běžecké ponožky On Running Low

Běžecké ponožky INCYLENCE Tracks

 • Reflexní vlákno Smart

 • Kompresní

 • Zlepšení cirkulace krve

 • Prodyšné

 • Síťovina

 • Extra nízké

 • Ultralehké mikrovlákno

 • Zesílené zóny

 • Kompresní

Více informací o vestě Pure2improve
více informací o zátěžové vestě spartan 10 kg

Teplo

Dalším faktorem, který je třeba při nákupu běžeckých ponožek zvážit je, jak mají být teplé. Vaše nohy se pravděpodobně zahřejí běháním, nicméně pokud máte horší krevní oběh nebo studené nohy, můžete vybrat do chladných podmínek nějaké silnější. Silnější ponožky jsou většinou vyrobeny z vlny.

Kromě tepla, které poskytuje použitý materiál, můžete zvolit nějaký vyšší střih, který v chladnu lépe ochrání vaše kotníky. Naopak když vyrazíte v polovině července, můžou se zdát dobrou volbou tenké bavlněné ponožky, ale jak již bylo řečeno jděte raději do syntetických materiálů.

Musí sedět

Ponožky, které budou příliš malé budou bránit krevnímu oběhu a ponožky, které jsou příliš velké zase budou dřít a je problém s puchýři. Při výběru je dobré orientovat se podle velikostí, které uvádí výrobce nebo se případně zeptat u kvalitního prodejce.

Kontrola zápachu

Nové technologie umožnily běžeckým ponožkám přijít s něčím novým: vlna Merino velmi dobře potlačuje a odolává zápachu. Takže ponožky, které budou vyrobeny z této vlny, nebo ji alespoň budou částečně obsahovat, vám dají něco navíc. Kontrola zápachu se může zdát zbytečná, ale díky ní prodlužujete i životnost svých běžeckých bot. Snížíte šanci, že je budete muset vyhodit dřív, kvůli jejich zápachu.

Náš výběr pánské běžecké ponožky

Bushido DBX 1-40 kg
zátěžová vesta Pure2improve
zátěžová vesta spartan 10 kg

Běžecké podkolenky CEP Reflective

Nízké běžecké ponožky Falke RU4

Kotníkové běžecké ponožky Falke RU3

 • Reflexní vlákno Smart

 • Kompresní

 • Antibakteriální

 • Prodyšné

 • Středně silné

 • Extra nízké

 • Extra silné polstrování

 • Anatomický střih

 • Prodyšné

Více informací o vestě Pure2improve
více informací o zátěžové vestě spartan 10 kg

Pro minimalistické boty

Hodně běžců v minimalistických botách běhá bez ponožek. Ovšem to není jediná možnost. Jestliže chcete trochu extra tepla a měkkosti navíc při přechodu na minimalistické boty, zvažte pár ultralehkých běžeckých ponožek ze syntetického materiálu. Běžci, kteří běhají v pětiprstých botách je mohou používat také, dělají se i v této verzi.

Pro dlouhé tratě

Maratonci, ultra běžci a každý, kdo rád běhá dlouhé tratě ocení běžecké ponožky, které nejsou skoro cítit. U běžeckých ponožek, které jsou určeny na dlouhé běhy je klíčem trvanlivost a extra elastičnost. Potřebujete ponožky, které budou pohodlné nejen na začátku závodu, ale i v cílové rovince. Podívejte se po ultralehkých ponožkách, které budou zaručeně držet svůj tvar.

Pro trailové běhání

Trailový běžci a každý, kdo běhá v blátě, by měl zvážit běžecké ponožky, které zvládnou více vlhkosti a zároveň mají větší vycpávky na důležitých plochách. Ideální jsou ponožky, které ochrání i vaše kotníky před odlétajícími kamínky  a dalšími nečistotami.

Doufám, že po těchto radách již snáze najdete ty své pravé, s kterými naběháte spoustu kilometrů.

Jakým běžeckým ponožkám dáváte přednost?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
2 komentářů