jak vybrat čelovku na běhání
11.12.2020
Kategorie: Nezařazené, Technologie, Zajímavosti

Jak vybrat čelovku na běhání?

Osvětlení je zásadní pro bezpečnost při běhu v brzkých ranních hodinách, šeru nebo při nočních bězích. Čelovka je řešením, jak vidět na svou cestu, okolí a také pomůže pro lepší viditelnost ze strany projíždějících vozidel. Čelová svítilna a případně světlo umístěné na pásu je nejlepší způsob, abyste zároveň vaše ruce zůstaly volné.

Dnešní běžecké čelovky používají jako zdroj světla zejména LED diody, které jsou energeticky úsporné, mají dlouhou životnost i dostatečný výkon. Co tedy odlišuje jednu čelovku od druhé? Existuje několik hlavních parametrů, na které byste se měli při výběru zaměřit.

čelovky na běhání - výběr

Typ světelného paprsku

Široký paprsek – vhodný spíše pro campování, čtení či pro práci v horších světelných podmínkách. Tento typ paprsků obvykle nesvítí příliš daleko.

Bodový či úzký paprsek – je ideální pro osvětlení na dlouhé vzdálenosti. Hodí se např. při běhu po stezce v noci.

Spotový paprsek – nastavitelný paprsek, který je universálním řešením.

Tip:

Při trailovém běhání je vhodný spíše širší a měkčí osvětlení, aby se zabránilo tzv. tunelovému vidění, které dokáže vytvořit použití vysoce zaostřeného paprsku.

Světelný výkon (lumeny)

Lumeny jsou měrnou jednotkou, která měří celkové množství světla vyzařovaného světelným zdrojem do všech směrů. Čelová svítilna s vysokou hodnotou lumenů má obvykle kratší výdrž baterie než v případě čelovky s nižší hodnotou lumenů. Platí tak, že vyšší hodnota lumentů znamená také jasnější světlo?

Ve většině případů ano – ale nemusí tomu být vždy. Záleží na výrobci čelovky na běhání, jak má dobře odladěnou elektroniku a další části, které mají vliv na řízení osvětlení versus vydaná energie.

výběr běžecké čelovky

Dosah paprsku čelovky

Základním účelem čelové svítilny je co nejlepší osvícení cílové oblasti. Světelnost čelovek je testována, aby se zjistilo, jak daleko v metrech dosáhne světelný paprsek. Zatímco lumeny vám říkají, jak jasně svítilna svítí (u jeho zdroje), dosah paprsku vám řekne, na jak dalekou vzdálenost ještě uvidíte.

Výdrž osvětlení běžecké čelovky

Tento parametr vám dá představu o tom, jak dlouho budete moci čelovku používat po jejím plném nabití. Metodika měření této hodnoty se však začala měnit, proto když porovnáte jednu čelovku s druhou, možná vám hodnoty nebudou sedět.

Důvod: Výrobci dříve měřili výdrž osvětlení na dobu, dokud čelovka dokázala vyzařovat použitelné světlo do 2 metrů (světlo úplňku). Nový standard již používá hodnotu 10 procent původního jasu světla, jako okamžik, kdy končí výdrž osvětlení. Např. podle starého standardu může mít konkrétní čelovka na běh se světelností 350 lumenů provozní dobu 40 hodin.

Podle nového standardu již však u stejné čelovky najdete pro tuto světelnost provozní dobu jen 2 hodiny. (Měla by stále poskytovat osvětlení i pro zbylých 38 hodin, ale tato úroveň je již snížena). Takže pokud najdete dvě zdánlivě podobné čelovky s velkým rozdílem ve výdrži osvětlení, jedna z nich prostě nebyla testována podle nového standardu.

Hmotnost čelovky

Většina čelovek včetně baterií váží méně než 200 gramů a má podobnou velikost. Když začnete zkoumat některé velmi výkonné modely, podstatné rozdíly ve velikosti a hmotnosti nenajdete. Některé využívají externí baterie, které jim přidávají na velikosti. Nové čelovky např. značky Fenix mohou mít již tělo z hliníkové slitiny, což má výrazný dopad na nižší váhu a vyšší odolnost.

hmotnost čelovky

Úrovně jasnosti osvětlení

Většina běžných čelovek na běhání nabízí alespoň režim vysokého a nízkého osvětlení. Lepší čelovky pak nabídnou tři nebo i více režimů.

Režim blikání – funguje jako nouzové osvětlení. U některých čelovek si dokonce můžete zvolit i rychlost blikání – pomalé či rychlé.

Režim nízký – jde o úroveň osvětlení, která se hodí pro většinu úkolů, které vás čekají včetně noční procházky po nenáročné stezce.

Režim střední – u některých modelů je k dispozici pouze pro to, aby lidé měli více možností.

Režim vysoký – dobrá volba pro situace, kdy potřebujete opravdu dobře a daleko vidět.

Funkce Boost nebo také Zoom – tato funkce vám umožňuje použít mimořádně intenzivní osvětlení na krátkou dobu obvykle 10 – 20 sekund. Při použití této funkce je třeba počítat s rychlým úbytkem kapacity baterií.

intenzita osvětlení čelovkou

Další funkce čelovky na běhání

Regulovaný výkon jasu

Čelovky využívající této funkce vám nabízí po celou dobu životnosti baterií stále stejnou a stabilní úroveň jasu. Jde o velmi populární vlastnost, která má však i svou nevýhodu. V okamžiku, kdy jsou baterie vybité dojde k okamžitému vypnutí čelovky. Zkuste si pak v naprosté tmě vyměňovat baterky. U čelovky s neregulovaným výkonem vás před zhasnutím varuje právě to snižování intenzity jasu.

Režim červeného světla

Mnoho čelovek pro běžce nabízí i režim červeného světla. Červené světla nezpůsobuje zmenšování zorniček, jako je tomu u bílého světla, takže je vhodné pro noční použití.

režim červeného světla čelovka

Odolnost proti vodě a prachu

Všechny čelovky určené pro běhání jsou schopny odolat určitému stupni vystavení dešti a sněhu. Kvalitní čelovka s certifikací IPX7, což je vyšší standard odolnosti než IPX6 (IPX6 znamená, že je čelovka vhodná pro použití v dešti) umožňuje ponoření do 1 metru po dobu až 30 minut.  Plavat se však nedoporučuje ani s tímto typem odolnosti!

Nastavení světelného kužele

Příjemnou funkcí, kterou můžete u výkonných čelovek najít je možnost úpravy náklonu dle potřeby. Dokážete si tak nastavit osvětlení přesně na to místo, kam chcete. Při běhání např. do konkrétní vzdálenosti před vámi.

Ovládací prvky

Pokud čelovku vybíráte v obchodě, vyzkoušejte si její ovládání, abyste se ujistili, zda vám vyhovuje a nebude vám při běhu vadit. Otestujte také přepínání světelných režimů, které se může model od modelu lišit.

Výběr z běžeckých čelovek

čelovka Silva Cross Trail 5
Petzl Pixa 2

Silva Cross Trail 5

Petzl PIXA 2

Cattara

  • Dosvit: 130 metrů

  • Výkon: 500 lumenů

  • Hmotnost: 70 gramů

  • Dosvit: 40 metrů

  • Výkon: 40 lumenů

  • Hmotnost: 160 gramů

  • Dosvit: 500 metrů

  • Výkon: 400 lumenů

  • červená LED, Laser

Baterie

Aku čelovka může používat v podstatě dva typy napájení:

Jednorázové baterie

V případě, že používáte čelovku na běh pouze příležitostně, doporučuejem se vyhnout napájení s využitím jednorázových baterií. Neustálá výměna baterek je poměrně nákladná a zvyšuje riziko rozbití nebo poškození čelovky při používání či výměně venku.

U velmi málo používaných čelovek mohou mít jednorázové baterky tu výhodu, že mohou vydržet nabité poměrně dlouhou dobu.

Dobíjecí baterie Ni-MH

Jde o nejběžnější typ baterií. Výhodou Ni-MH článků je standardní velikost pro čelovky na dobíjení (AA nebo AAA). Baterie typu Ni-MH zvládnou většinou 300 – 1000 dobití. Nespornou výhodou je také jejich relativně nízká cena. Na svou velikost mají menší výstupní napětí ve srovnání s dobrými jednorázovými bateriemi. Obecně však není znatelný rozdíl, když je vaše čelovka na dobíjení osazena Ni-HM bateriemi versus jednorázovými alkalickými bateriemi.

nabíjení čelovky

Dobíjecí USB čelovka – akumulátory a lithium-iontové baterie

Většina výrobců nabízí ve své modelové řadě aspoň jednu dobíjecí čelovku s dobíjením přes USB. Většinou používají lithium-iontové baterie. Nabíjecí USB čelovky jsou pak většinou lehčí a kompaktnější než ty, které využívají výměnné baterie AA nebo AAA. Slabším místem u čelovky s akumulátorem je nabíjecí vstup USB, kde může v průběhu používání docházet ke korozi v konektoru.

Vzhledem k tomu, že akumulátor může být v čelovce zapečetěn, nelze použít náhradní baterii v okamžiku, kdy zapomene čelovku dobít. Pokud je možná výměna akumulátoru je řešením mít k dispozici náhradní. U některých výkonných čelovek se můžete setkat s oddělitelným pouzdrem na baterii/e. Baterie je umístěna na zátylku a spojena s čelovkou kabelem.

Zajímavost

Značka Petzl, která patří mezi oblíbené výrobce čelových svítilen pro různé příležitosti představila u řady svých nabíjecích čelovek variantu hybridního akumulátoru Hybrid Core. Hybridní koncept umožňuje použití vhodného dobíjecího akumulátoru nebo standardních baterií AAA. Baterie Core má kapacitu 1250 mAh a je dobíjecí. Hmotnost baterie je 28 gramů a na dobití potřebuje 3 hodiny.

Tip na závěr: Podle čeho vybírat čelovku dle délky běhu

Běháte zpravidla méně než 2 hodiny? Pokud vás čeká běh při slabém nebo žádném světle, v podstatě jakákoliv čelovka na běh vám poskytne při plném nabití dostatečný výkon a výdrž baterie. Mějte na paměti, že čím nižší je životnost baterie, tím častěji ji budete muset vyměňovat či dobíjet.

Máte v plánu běh delší než 2 hodiny? V tomto případě bude životnost baterie kritická. Podívejte se po výkonné čelovce, která dokáže zajistit dostatečný výkon minimálně po dobu 8 hodin. Hodí se zejména když se chystáte běžet přes noc. Kromě značky Petzl se můžete podívat i v modelech výkonných čelovek na běhání značky Fenix.

 

Jak dlouho vydrží vaše čelovka na nejvyšší výkon?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...