26.7.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Jaký vliv mají staré běžecké boty na výkon?

Běh v opotřebovaných nebo starých běžeckých botách či teniskách, představuje pozvánku pro celou řadu potenciálních zranění, která mohou nepříznivě ovlivnit váš výkon. Pokaždé, když vaše noha dopadne na zem při běhu, generuje tlak až do trojnásobku tělesné hmotnosti na čtvereční palec. Když jsou vaše běžecké boty méně schopni efektivně tento náraz absorbovat a rozptýlit, spustí se řetězová reakce. Ta přenese sílu nárazu na svaly, kosti a šlachy. Šok z každého nárazu vede nahoru přes chodidlo, kotník, kolena a boky a opět zpět, což může přivodit případné zranění.

Běžecké koleno

imagesBěh s bolavým kolenem – je také výraz pro tzv. běžecké koleno – což je nejčastější forma běžeckého zranění. Nejčastější příčinou běžeckého kolena je běh v běžeckých botách, které vás dostatečně nechrání, nebo v opotřebované běžecké obuvi. Stává se to, když špatné boty upraví vaši biomechaniku pohybu. Jestliže není váš dopad při běhu zcela ideální, správná běžecká bota to spraví. Ovšem v okamžiku, kdy přestane plnit tuto funkci, nesprávný točivý moment se přenáší na koleno běžce.

Zánět holenních šlach

Otoku či zánětu šlach, které vedou podél holeně ke kolenu, se říká zánět holenních šlach. Tento stav je velmi bolestivý. Jednou z nejčastějších příčin tohoto zranění je běh ve starých běžeckých botách, které nedostatečně tlumí nárazy, jsou nerovnoměrně opotřebované nebo nemají stabilitu. Ledování, aspirin nebo ibuprofen mohou pomoci zmírnit bolest. Výměna opotřebované běžecké obuvi však může vše řešit trvale bez dalších recidiv.

ITBS – iliotibiální syndrom

hqdefaultIliotibiální syndrom je jedním z nejčastějších bolestivých obtíží způsobených přetěžováním struktur kolene mezi běžci. Iliotibiální trakt (skupina svalů) běží po vnější straně stehna od pánevní kosti a upíná se těsně pod kolenní kloub. Svaly mají za úkol stabilizovat kolenní kloub a zároveň zajišťovat jeho pohyb ve směru propnutí/pokrčení. Pokud dojde k funkční poruše a špatnému zapojení svalstva do pohybu, vznikají v oblasti kolene výše zmíněné bolesti způsobené zánětem okrajové části Iliotibiálního pásma. Bolesti mohou být natolik závážné, že běžče či sportovce na několik týdnů vyřadí z jeho pohybových aktivit.

Jak ITBS vzniká?

Vzniká z jakékoli činnosti, při které dochází k opakovanému pokrčení v kolenním kloubu, často v kombinaci se vtočením kolene dovnitř. Mezi nejčastější příčiny patří, běh v opotřebovaných běžeckých botách, delší trénink běhu po schodech, běh na nakloněných rovinách či příliš dlouhá trasa běhu. S tímto syndromem se může setkat jak zkušený běžec, tak i začátečník.

Pro odstranění potíží se doporučuje snížit počet uběhnutých kilometrů, zahřívat před tréninkem dobře svaly, pořídit si nové běžecké boty, neběhejte po betonovém povrchu.

Kdy vyměnit běžecké boty?

worn-running-shoesVýměna svých běžeckých bot vám může pomoci vyhnout se zranění, pokud víte, kdy ji provést. Obecně platí, že byste měli nahradit své běžecké boty po uběhnutí maximálně 800 km. Své běžecké boty však vyměňte i v případě, že zjistíte tvorbu prasklin, což není v pořádku. To je jedno z dobrých znamení, že je čas na výměnu. Samozřejmě byste měli také poslouchat své tělo. Pokud se objevují nějaké bolesti nebo píchání, které vás dříve netrápilo je dobré výměnu běžecké boty zvážit. V současnosti máte na výběr z mnoha modelů kvalitních běžeckých bot od různých značek. Mezi přední značku v oblasti běžecké obuvi a trendu patří např. běžecké boty Nike nebo jejich konkurence s vysokou odolností – běžecké boty Adidas.

Jestliže máte k vašim běžeckým botám vytvořený vztah a nechcete se jich vzdát, nechte si je, ale běhejte již v nových!

Zdroj: http://www.livestrong.com