23.4.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené

Moderní běžecké vybavení – nutnost nebo zbytečný luxus?

Běhání je sport či relaxace vhodná téměř pro každého. Ať už běháte kvůli kondici nebo rozběháváte ztuhlé tělo po práci, sportu či spánku, jste pánem svého času. Je jen na vás, jak dlouhou a náročnou trasu pro běh si zvolíte. Zda jste sprinter, ultramaratonec či příležitostný běžec. Zda běháte po asfaltu, polních cestách, v lese nebo na běžeckém pásu. A stejně tak je jen na vás, jak velký důraz kladete na běžecké vybavení.

Každý běžec jistě někdy přemýšlí, zda nejsou moderní běžecké vymoženosti – luxusní běžecké boty a běžecké oblečení – spíše pohodlným přežitkem než nutností pro zdraví nezávadné běhání. Pravdou je, že tato hranice bývá často tenká. Je ale nutné utratit kvůli zdravému běhání výplatu? Vždyť naši předkové běhali nazí a bosí.

Nutná je jen opatrnost

Ano, to běhali. Tohle ale nemůžeme dost dobře srovnávat. Žili úplně rozdílným způsobem než my dnes. Po cestě z dob minulých do dnešních dnů člověk velmi „zlenivěl“, a tato fyzická aktivita se stala spíše kratochvílí než nutností k přežití. Takovou změnu životních návyků a fyzických dispozic k běhání si dnes běžci často kompenzují právě dobrým běžeckým vybavením.

Boty dělají člověka

běžecké boty nike

Rozdíly v běžecké výbavě profesionálního a rekreačního běžce jsou značné. Jedno mají však „profík“ i „hobbík“ společné: běžecké boty. Zatímco profesionální běžec se musí zajímat o každý detail svého vybavení, o kvalitní běžecké oblečení i jiné doplňky, rekreační běžec by se měl soustředit minimálně právě na běžecké boty.

Tedy především na jejich správný výběr. Na tomto kusu vybavení se totiž příliš šetřit nedá. Pokud tedy nemáte svoji peněženku rádi více než své zdraví.

Neztratit se v nepřeberném množství modelů a značek běžeckých bot je pěkná fuška. Zvláště pak, jste-li běžec začátečník. Tak jako většinu sportů i běh můžeme provozovat s vybavením ze zcela odlišných cenových kategorií. Avšak cena nemusí být vždy přímo úměrná kvalitě.

Pokud si tedy příliš nevíte rady, nic nezkazíte pořízením běžeckých bot od známého výrobce. Konkrétní model je ale vždy lepší vybírat až po konzultaci s odborníkem, tedy se zkušenějším běžcem nebo přímo v dobré prodejně běžeckých bot.

Potřeba dalšího vybavení je individuální

Běžecké doplňky mohou eliminovat spoustu nepříjemností. Speciální běžecká rukavice dokáže přímo při běhu velmi usnadnit nezbytnou hydrataci. ( www.mujbeh.cz )

Velice individuální volbou je pak například běžecké oblečení. Rekreační běžci mají při výběru vhodného oblečení pro běh zcela volnou ruku. Mohou, ale nemusí si pořídit vůbec nic z rozličného vybavení zpříjemňujícího jejich milovanou volnočasovou aktivitu. Většinou si ale základní běžecké vybavení pořídí alespoň všichni ti, kdo běhají pravidelně a déle.

Vědí totiž, že za velice přijatelné ceny dnes pořídí vychytávky, které dokážou běžcům velmi zjednodušit život. Pokud tedy nějakou tu hodinku týdně naběháte, není od věci uvažovat nad pořízením běžeckého oblečení i jiných doplňků.

A co vy řadíte se při výběru běžeckého vybavení mezi profíky nebo mezi hobbíky?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...