fitness boty
29.11.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Mohou fitness boty zpevnit vaše tělo?

Mohou vám tzv. fitness boty pomoci se zpevněním nohou či zadečku? Pomohou vám zhubnout a zlepšit celulitidu, zmírnit napětí na klouby a zlepšit krevní oběh?

S takovými tvrzeními se můžeme setkat v reklamách na fitness boty již od roku 2009, kdy byl celosvětový objem prodejů těchto bot asi 360 milionů dolarů. V roce 2011 už to byla 1 miliarda dolarů. Jejich zvýšená podešev a ortopedický vzhled se stal základem pro tento typ obuvi u mnoha výrobců sportovních bot.

Kéž by to bylo tak snadné

fitness botyFitness boty jsou navrženy s tvrdou zakřivenou podrážkou a skládanou patní částí s účelem vytvořit určitou nestabilitu při chůzi či cvičení, abyste používali při tréninku svaly, které obyčejně nevyužíváte.

Problém je v tom, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že to funguje. Proběhlé studie se dělaly na malém množství subjektů a nebyly oficiálně recenzovány v odborných časopisech. Dosažené výsledky jsou také rozporuplné. Podle jedné studie mělo jejich nošení zlepšit rovnováhu a tím držení těla a podle jiné mají vliv na aktivaci svalů dolních končetin.

To ovšem neznamená, že s fitness botami spálíte více kalorií a budete mít silnější svaly na nohou. Ve skutečnosti některé studie ukázaly, že nemají v podstatě žádný efekt navíc.

Navíc čím častěji budete tyto boty nosit, tím více se jim vaše tělo v průběhu času přizpůsobí. Dle provedené studie v roce 2010 na universitě v Calgary u subjektů, které boty nosili v průběhu 6 týdnů, se zmenšovala odezva těla na boty, takže na konci na tom byly podobně jako na začátku. Nakonec se dospělo k výsledku, že jakékoliv drobné změny v botách mají velmi malý význam.

Pád fitness či wellness bot

V roce 2010 doporučila společnost Better Business Bureau společnosti Reebok, aby přestala ve svých reklamách používat argument, že fitness boty pomohou zpevnit nohy i zadek. Jediná studie, o kterou se Reebok při svých reklamách opíral, byla od soukromé agentury. Studie byla zpracována na základě testu s pouze 5 subjekty, které na sobě měly fitness boty, a s nimi ušli několik stovek metrů.

Nedávno Federální obchodní komise FTC oznámila urovnání se společností Reebok ve výši 25 milionů dolarů a vyřazení nepodložených výroků z jejich reklam.

Na druhou stranu

Fitness boty mohou změnit způsob, jakým chodíte, a v některých případech se mohou hodit, pokud vás např. bolí paty. V opačném případě, pokud máte např. nestabilní kotníky nebo problémy s koleny vám tento typ bot nemusí sednout.

Nejlepší způsob, jak zpevnit nohy a zadek je silový trénink nebo aerobní cvičení, jako je např. běh. Ovšem i při běhu si vyberte ty správné běžecké boty, abyste nemuseli řešit nějaké zdravotní problémy.

Jaký je váš názor na tuhle problematiku? Myslíte si, že fitness nebo wellness boty mají stále svůj význam?

Zdroj: http://www.berkeleywellness.com/

Štítky: