21.11.2015
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Technologie

Nejlepší aplikace na běhání pro Android 2015

Jaká běžecká aplikace pro mobilní telefon s Androidem je nejlepší? Podíváme se na aktuální nabídku pro rok 2015.

Blíží se konec roku, takže je nejvyšší čas vyhodnotit nejzajímavější aplikace na běhání v roce 2015. V tomto článku se zaměříme pouze na operační systém Android, který patří asi k nejrozšířenějším v současných mobilních telefonech.

1. Strava Run (Zdarma, Placená: $5.99/měsíc)

Strava-AndroidAsi před rokem byla aplikace na běhání Strava nováčkem mezi běžeckými aplikacemi. I přesto však sklízí chválu od běžců z celého světa. Stačil jeden rok a aplikace Strava Run si upevnila svou pozici, jako jedna z nejlepších běžeckých aplikací pro systém Android.

Z hlediska funkcí je Strava srovnatelná s ostatními běžeckými aplikacemi v tomto seznamu. V bezplatné verzi najdete širokou škálu různých běžeckých metrik, jako je rychlost, vzdálenost, mapování trasy a historii proběhlých tréninků. Aplikace je ideální pro rekreační i profesionální běžce.

Jednou z věcí, které činí Stravu nejoblíbenější je, že běžecká data nejsou omezena pouze na mobilní telefon. Aplikace Strava je integrována s mnoha dalšími GPS zařízeními, jako jsou např. běžecké hodinky Garmin, Sunto, Timex, Tom Tom. Získaná data se nahrají na váš účet v aplikaci Strava a jsou k dispozici pro další analýzu.

Ovšem asi nejlepší funkce, která je velmi oblíbená je možnost uživatelů Stravy vytvářet samostatné segmenty z trasy, kterou běželi. Ten je následně sdílen s ostatními uživateli. Systém pak sleduje, kdo daný segment proběhl nejrychleji a sestavuje žebříčky těchto výsledků.

Pokud máte rádi výzvy, tak právě pomocí těchto segmentů, můžete získat další motivaci k běhu. Nevýhodou aplikace je zpoplatnění prémiových funkcí. Ovšem v základní bezplatné jich máte poměrně dost, která vám budou pro běhání stačit. Jestliže to však myslíte s běháním a analyzováním vašich výsledků a zlepšení vážně, tak se již prémiová verze vyplatí.

small_android_store

2. Runkeeper (Zdarma, Placená: $9.99/měsíc)

Runkeeper-AndroidRunkeeper je jednou z nejstarších běžeckých aplikací, která se objevila na trhu v roce 2011. Patří k průkopníkům zavádění nových funkcí, které se v současné době již běžně využívají. Jde např. o mapování trasy nebo měření rozdílů mezi uběhnutými koly atd.

Rozhraní je jednoduché a intuitivní. Umožňuje běžci zaznamenat klasické provozní metriky, jako je okamžitá či průměrná rychlost a vzdálenost. Aplikace také umožňuje si dopředu naplánovat běžeckou trasu, takže např. v cizím městě můžete již běhat s pocitem jistoty, že se neztratíte.

Aplikace na běhání Runkeeper je skvělou aplikací z mnoha důvodů, jedním z nich je, že je zdarma bez omezení funkčnosti. Mnoho jiných běžeckých aplikací, které jsou zdarma jsou právě omezovány, protože ty nejlepší funkce mají pouze pro placené verze. Runkeeper zdarma nabízí spoustu funkcí, které pro rekreační běhání budou víc, jak dostatečné.

Pokud chcete z aplikace získat víc, můžete využít placenou verzi Runkeeper Elite, která nabízí širší škálu funkcí zaměřených hlavně pro efektivnější trénink. Najdete zde pokročilejší běžecké tréninky, pravidelné analýzy běžeckých výsledků v časovém kontextu. Placená verze přijde na 9,99 $ / měsíc (nebo 39 $ / rok).

small_android_store

3. Endomondo Běh Cyklistika Chůze (Zdarma, Placená: $4.99/měsíc)

Endomondo-AndroidNení pochyb o tom, že nejvíce rozšířenou aplikací na běhání na sociálních sítích je Endomondo. Aplikace byla vyvinuta s jasným cílem, aby z běhání udělala sociální aktivitu, která se bude šířit virálně a díky tomu poskytovat také potřebnou motivaci.

Kromě obvyklých běžeckých metrik, jako je rychlost, vzdálenost, běžecké trasy a kompletní běžecký deník, Endomondo nabízí spoustu funkcí pro sdílení informací běžce s jeho přáteli, přímo při běhání.

Aplikace umožňuje pořizovat fotografie a video a ty následně sdílet s přáteli. Je možné také kontrolovat běžecký progress svého kamaráda. To je něco, co u většiny aplikací bývá řazeno mezi důvěrné informace. Nicméně výhodou je, že vám tak mohou přátelé gratulovat k dokončeným běžeckým cílům a je dokonce možné, aby vás hlasově podpořili v průběhu vašeho běžeckého výkonu.

Většina aplikací v tomto článku je zaměřena na budování běžecké komunity, ovšem žádné to nejde tak dobře jako běžecké aplikaci Andomondo.

small_android_store

4. MapMyRun (Zdarma, Placená: $5.99/měsíc)

MapyMyRun-AndroidMapMyRun se objevila na běžecké scéně zhruba ve stejnou dobu jako Runkeeper. MapMyRun nabízí komplexní škálu běžeckých dat, včetně rychlosti, vzdálenosti, mapování trasy, navigační tipy v průběhu běžeckého tréninku či počítání kalorií na základě informací, které jste zadali do aplikace.

Aplikace je postavena tak, že každý trénink znamená v podstatě pouze zmáčknutí tlačítka Start a běžíte. Je tak velmi oblíbený u běžců, kteří hledají jednoduchou běžeckou aplikaci bez zbytečných věcí navíc.  Aplikace je také do značné míry hands-free, protože nabízí také hlasové informace o rychlosti, vzdálenosti nebo tempu. Odpadá zbytečné zjišťování informací z displeje mobilu či jiného zařízení v průběhu běhu.

MapMyRun podporuje integraci s jinými běžeckými trackery a senzory tepové frekvence. Jednoduše tak rozšíříte metriky nasbírané během běžeckého tréninku. Aplikaci můžete propojit s Facebookem a Twitterem, takže pak můžete posílat své výsledky svým přátelům na sociálních sítích.

Bezplatná verze funguje dobře na běžné denní používání. Pokud však chcete složitější sledování dat a přístup k hotovým běžeckým tréninkům, kupte si placenou verzi.

small_android_store

5. Nike+ Running (Zdarma)

Nike-Plus-AndroidPředtím než se GPS dostalo do standardní výbavy každého mobilního telefonu už měl Nike plné ruce s aplikací, která to měla zvládnout bez GPS. Nike+ měla i bez GPS umožnit běžci přístup k důležitým běžeckým datům, jako je vzdálenost nebo tempo. Funguje to na principu speciálních senzorů přímo v běžeckých botách Nike.

V současnosti je aplikace Nike+ Running stále favoritem mnoha běžců. Nabízí obvyklé běžecké metriky, které najdete i v jiných aplikacích. Aplikace je výborná v tom, že vám přehledně dokáže zobrazit nejlepší výkony tj. nejrychlejší čas za dané období, nejdelší trasa, atd.. Můžete tak sledovat vaše pokroky a motivovat se pro další běhání.

Aplikace je propojena s vaší hudební knihovnou v mobilním telefonu. Můžete si vhodnou písničku právě pro daný úsek běžecké trasy, která vás povzbudí. Na rozdíl od ostatních aplikací na běhání zůstává Nike+ Running po celou dobu zdarma. V kombinaci s funkcí koučováním, poradenstvím a stanovením cílů, jde o praktickou volbu pro začátečníky i pokročilé.

small_android_store

Běžecká kalkulačka

Na závěr bychom chtěli představit ještě jednu praktickou pomůcku pro běžce s chytrým telefonem, kde je Android. Jde o velmi dobrou běžeckou kalkulačku, která je v základní verzi Zdarma v českém jazyce. V bezplatné verzi můžete využít např.

unnamed– konverze rychlosti a tempa, dopočet vzdálenosti, času, tempa
– přepočet kadence, dálka kroku, tempo
– výpočet závodních mezičasů a temp
– predikci závodních časů a temp na základě jiného výkonu
– analýza osobních rekordů – porovnání závodních výsledků s grafem
– odhad vo2max a laktátového prahu
– odhad kolik % běžců je rychlejších nebo pomalejších
– odhad tréninkových temp a tepů
– výpočet vlivu věku na výkon běžce
– výpočet vlivu kopců na výkon
– vliv hmotnosti běžce na výkon
– počítání spálených kalorií během dne i běžeckou aktivitou
– kalkulátor BMI indexu s grafem

Běžecká kalkulačka obsahuje pro každý výpočet nápovědu s příkladem.

small_android_store

Zdroj: www.runningshoesguru.com

Chcete vědět, jaké jsou nejlepší běžecké aplikace v roce 2016? Přejděte na tento článek.

2 komentářů