nejlepší běžecké hodinky 2022

10 nejlepších běžeckých hodinek pro rok 2022

Mezi nejlepší hodinky na běhání můžeme zařadit modely s GPS, monitorem srdečního tepu, a hlavně přehledné informace o uběhlé vzdálenosti, tempu a čase.

Ať už je vaším cílem dostat se do formy nebo chcete zlepšit svůj čas na maratonu, právě dobré běžecké hodinky budou na vašem zápěstí nejen skvěle vypadat, ale také z nich okamžitě zjistíte, vše, co chcete vědět.

V dnešní době je již sledování tratě přes GPS a srdečního tepu takovým standardem u všech běžně dostupných hodinek pro běžce. Jestliže se však budeme bavit o těch opravdu nejlepších, většinou se již doporučují i na další sporty jako je cyklistika nebo turistika. Samozřejmostí je voděodolnost nejen za deště ale i při plavání.

Tzv. extra funkce navíc pak nabízí např. přizpůsobené tréninky, které vycházejí přímo z naměřených dat, místo pro vaši hudbu nebo baterii s výdrží v řádu týdnů. Velikostně se pak můžete rozhodovat mezi modely pro drobnější zápěstí nebo takové, jejichž vzhled a provedení oceníte i při běžném používání v práci či doma.

Níže se již můžete podívat na náš výběr hodinek, u kterých se hodnotila snadnost použití, design, výdrž baterie a přítomnost prémiových funkcí.

 

1. Garmin Forerunner 255 Music

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 6,5 hodiny (s hudbou), 30 hodin (bez hudby)
Velikost pouzdra 42 mm a 46 mm
Hmotnost: 39g a 49g
Vodotěsnost: 5 ATM
Úložiště hudby Až 500 skladeb
Rady k tréninku Ano
Sledování spánku Ano
Notifikace z telefonu Ano
Mobilní platby Ano
Konektivita Wi-Fi, Bluetooth, ANT+

hodinky Garmin Forerunner 255 Music

Garmin Forerunner 255 Music jsou lehké běžecké hodinky, které poskytují vše, co byste od tohoto typu hodinek očekávali. Nabízí přesné sledování vašich tréninkových výsledků, možnost přehrávat svou vlastní hudbu z hodinek (až 500 skladeb) či možnost vytvářet si vlastní tréninky.

Hodinky umožňují přístup k široké škále tréninkových metrik Garminu, které vám pomohou nejen s plánováním běžeckého tréninku ale také s regenerací. Transparentní displej hodinek Garmin Forerunner 255 Music je dobře čitelný i na přímém slunci.

Měření pak můžete v průběhu běhu pozastavit a znovu pustit stiskem jednoho tlačítka. To se hodí, např. když zastavíte na semaforu nebo když chcete sledovat kam běžíte bez nutnosti zastavení a manipulace s hodinkami. Výkonná baterie je dostatečně silná, aby zvládla několik tréninků i s přehráváním hudby.

Model Forerunner 255 obsahuje i několik pokročilejších zdravotních funkcí, které většinou najdete až v dražších modelech hodinek Garmin. Nejnovější snímač Garmin Elevate V4 – zelené světlo, sleduje srdeční tep a červené světlo pak hladinu kyslíku v krvi /Pulse Ox/. Hodnoty ze senzoru se pak využívají k výpočtu dechové frekvence, HRV a stresu. V režimu triatlon pak máte možnost sledovat multisportovní tréninky složené nejen z běhu.

Plusy Mínusy
Jsou lehké Displej nyní dotykový
Snadné použití a čitelnost i během běhání Nemá tzv. Garmin’s Training Readiness score – tedy hodnota, zda jste připraveni na trénink
Dobře viditelné tréninkové hodnoty
Ve dvou velikostech
Triatlonový režim

 

 

2. Garmin Forerunner 55

Technická specifikace:

Monitor srdečního tepu: Ano
Vodotěsnost: 5 ATM
Displej: 1,08″ MIP
Úložiště hudby Ne
Mobilní platby: Ne
Výdrž baterie: 14 dní/20 hodin s GPS
Sledování spánku Ano

hodinky Garmin Forerunner 55

Pokud se začínáte více věnovat běhání, je pravděpodobné, že se budete dívat po hodinkách, které jsou lepší než základní fitness náramky či hodinky za pár korun. Zároveň však ještě nepotřebujete příliš mnoho funkcí, které nevyužijete. V tom případě jsou běžecké hodinky Garmin Forerunner 55 ideální volbou.

Hodinky Forerunner 55 jsou těmi správnými pro vstup mezi pokročilejší modely. Na trh přišly začátkem roku 2022, kdy nahradily populární model Forerunner 45. Na první pohled vypadají podobně jako předchozí model. Zdání však klame. Garmin u nich provedl několik důležitých úprav a přidal některé pokročilejší tréninkové funkce, které se většinou objevují pouze u dražších modelů.

Forerunner 55 disponuje novou technologií Garmin PacePro, která vás během běhu jemně upozorňuje na rychlost a tempo. K dispozici jsou také doporučení pro dobu regenerace či další tréninky, které vychází z tréninkové historie a aktuální úrovně kondice.

Jde o způsob, jak výrobce hodinky odlišil od např. Samsung Galaxy Watch Active nebo Fitbit Charge 5, které mají také sledování tréninků, ale nenabízejí již doporučení na vlastní tréninkové plány na míru.

Je nutné také zmínit, že hodinky Garmin Forerunner 55 nemají vlastní úložiště pro hudbu, nenabízí mobilní platby a možnost instalace aplikací třetích stran. Displej je relativně malý jen cca 2,5 cm. I tak si však tento model oproti cenově srovnatelné konkurenci vede velmi dobře.

Plusy Mínusy
Doporučené tréninky PacePro Bez úložiště hudby
Dobře čitelný displej Žádné alternativní řemínky
Dobře viditelné tréninkové hodnoty Pouze v jedné velikosti
Výdrž baterie

 

 

3. Garmin Forerunner 945 LTE

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 10 hodin (s hudbou), 36 hodin (bez hudby)
Velikost a hmotnost: 47 mm, 50 g
Vodotěsnost: 5 ATM
Úložiště hudby: Až 1 000 skladeb
Doporučení pro trénink: Ano
Sledování spánku: Ano
Notifikace z telefonu: Ano
Mobilní platby: Ano

Garmin Forerunner 945 LTE

Jestliže se díváte po běžeckých hodinkách, které jsou určeny pro pokročilé sportovce, model Garmin Forerunner 945 by neměl uniknout vaší pozornosti. Jde o velmi dobrou volbu pro triatlonisty, trailové běžce a další nadšence do vytrvalostních sportů. Právě na delších trasách je určitě oceníte.

Model Forerunner 945 disponuje stejnými tréninkovými a regeneračními metrikami podobně jako modely 245 a 745. Navíc však přidává informace o teplotě okolí a nadmořské výšce, které jsou důležité při hodnocení náročnosti tréninku. Osazená baterie by měla mít dostatek energie i pokud běháte ultramaratony. Samozřejmě když je nabijete v den závodu.

Oproti jiným běžeckým hodinkám s modelem Forerunner 945 LTE běháte bezpečně. I bez vašeho mobilního telefonu dokážou hodinky odeslat vaši polohu přednastaveným kontaktům, což v nouzové situace určitě hodí. Jestliže patříte k běžcům, kteří běhají raději sami a ideálně dlouhé tratě, mohou tyto hodinky dopřát trochu klidu rodině či přátelům.

Plusy Mínusy
Bezpečnostní funkce s LTE Vyšší cena
Dobrá výdrž baterie
Sledování teploty a nadmořské výšky
Nativní podpora hudby

 

 

4. Coros Vertix 2

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 140 hodin
Velikost a hmotnost: 50,3 mm, 89 g
Vodotěsnost: 10 ATM
Úložiště hudby: Ano
Doporučení pro trénink: Ano
Sledování spánku: Ano
Notifikace z telefonu: Ano
Mobilní platby: Ne

Coros Vertix 2

Tyto masivní běžecké hodinky od společnosti Coros byly navrženy tak, aby se staly konkurencí hodinkám Garmin Fenix 7. Oproti modelu Fenix 7, který můžete mít ve třech různých velikostech (42 mm, 47 mm a 51 mm), aby vyhovovaly dle velikosti zápěstí. U modelu Coros Vertix 2 existuje pouze jedna velikost s průměrem pouzdra 50,3 mm.

Technologicky vyladěné hodinky jsou navrženy pro vícedenní používání, čemuž odpovídá opravdu velká výdrž baterie. Baterie dokáže v režimu UltraMax GPS hodinky napájet až po dobu 240 hodin – 10 dnů. Mají také zesílený rám, který velmi dobře chrání displej hodinek před nárazy nebo škrábanci při používání.

I když byste si je mohly koupit na přípravu pro maraton, jestliže nepatříte k těm, kteří je chtějí využívat i pro další sporty – plavání, lyžování apod. tak na trhu najdete podstatně levnější alternativy.

Plusy Mínusy
Nadprůměrná vodotěsnost Prémiová cena
Výdrž baterie Poměrně mohutné provedení
Vyměnitelné řemínky Při delším nošení mohou být nepohodlné
Přizpůsobitelné ciferníky Manuální odečty HRV místo automatického
Kompatibilní se Stravou (a dalšími aplikacemi třetích stran) Nabíjet lze pouze originálním nabíjecím kabelem

 

 

5. Fitbit Sense

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 12 hodin
Velikost a hmotnost: 40 mm, 46 gramů
Vodotěsnost: 5 ATM
Úložiště hudby: Ne
Doporučení pro trénink: Ano
Sledování spánku: Ano
Notifikace z telefonu: Ano
Mobilní platby: Ano

hodinky Fitbit Sense

Nedá se říct, že by všechny chytré hodinky byly automaticky i dobrou volbou pro běhání. Dotykové obrazovky při používání se zpocenými prsty nebo s běžeckými rukavicemi nemusí fungovat optimálně. Baterie většinou vydrží jenom pár dní a bez stále zapnutého displeje musíte třepat zápěstím či aktivovat tlačítkem, abyste se mohli podívat na obrazovku.

Mezi nejlepší chytré hodinky na běhání patří Fitbit Sense neboť nabízí pokročilejší funkce pro zdraví a kondici ve srovnání s ostatními. Samozřejmě je třeba zmínit absenci telefonických notifikací, což umí hodinky Apple Watch Series 7 nebo Samsung Galaxy Watch 3.

Proč tedy jít do hodinek Fitbit Sense? Hodinky nabízí měření EDA a teplotu pokožky, což u jiných chytrých hodinek nenajdete. Může za to snímač EKG schválený americkou asociací FDA. Můžete se také inspirovat videi z crossového tréninku, která mají k dispozici uživatelé Fitbit. Výdrž baterie pak překonává nejnovější modely hodinek Apple a Samsung, u kterých většina uživatelů udává nutnost dobíjení skoro každý den.

Plusy Mínusy
Řada wellness funkcí Omezené funkce – jde jen o chytré hodinky
Výdrž baterie

 

 

6. Polar Vantage V2

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 40 hodin
Velikost a hmotnost: 46 mm, 51 gramů
Vodotěsnost: 10 ATM
Úložiště hudby: Ne
Doporučení pro trénink: Ano
Sledování spánku: Ano
Notifikace z telefonu: Ano
Mobilní platby: Ne

hodinky Polar Vantage V2

Častou příčinou běžeckých zranění je přetrénování. Právě na tuto oblast se zaměřila řada funkcí, které hodinky Polar Vantage V2 nabízí. Vestavěné unikátní metriky vám ukážou, jak jste na tom s regenerací, což kompenzuje některá omezení, která přináší pouhé chytré hodinky. Oproti klasickým běžeckým hodinkám v nich nenajdete standardní funkce pro sledování aktivity.

Po dokončení běžeckého tréninku vám hodinky po testu řeknou, jak dlouho potřebují vaše nohy pro regeneraci, a tedy jak dlouho čekat před dalším tréninkem. Právě doporučení pro regeneraci přímo nohou je u Polar Vantage V2 unikátní funkcí, kterou v žádných jiných hodinkách nenajdete.

U ostatních hodinek obdržíte jen klasická doporučení pro regeneraci. Funkce Nightly Recharge pak navíc pracuje s kvalitou spánku, což promítá do výsledného doporučení pro regeneraci po tréninku.

Během testování se velmi osvědčilo připojení tréninkových dat do Polar Flow, což vám umožňuje tvorbu vlastních tréninkových plánů. Data můžete sdílet se svým osobním trenérem, který vám tak může dát další doporučení pro zkvalitnění tréninku a předcházení zranění.

Plusy Mínusy
Unikátní metriky regenerace Omezené funkce – jde jen o chytré hodinky
Výdrž baterie
Možnost vytváření tréninkových plánů přes Polar Flow

 

 

7. Apple Watch Series 7

Technická specifikace:

Výdrž baterie: 18 hodin
Velikost: 41 mm, 45 mm
Vodotěsnost při plavání: Ano
GPS: Ano
Monitor srdečního tepu: Ano
LTE: iOS
Systém: Ano
Mobilní platby: Apple Pay

hodinky Apple Watch 7

I přesto, že hodinky Apple Watch Series 7 nejsou primárně navrženy pro běhání obsahují již slušně použitelné běžecké funkce. Zejména pokud nepotřebujete žádné složitější metriky a stačí vám tempo a vzdálenost. V hodinkách si dokonce můžete nastavit upozornění na tempo, které chcete dodržovat, takže nebudete běhat moc pomalu nebo rychle.

Automatické pozastavení za běhu funguje také velmi dobře a k GPS se dá říci, že je poměrně přesná. Slabinou hodinek je však výdrž baterie – jen 18 hodin, což je ve srovnání s ostatními běžeckými hodinkami v našem seznamu velmi málo. Dalším omezením je nemožnost nahrát váš trénink bez použití aplikací třetích stran, což není úplně user-friedly, zvlášť když chcete nastavovat pokročilejší věci.

K výhodám patří stále zapnutý displej, který je jasnější než předchozí modely, takže je lépe čitelný. Pokud budete chtít něco ušetřit mrkněte po předchozím modelu Apple Watch 6.

Plusy Mínusy
Prostorný displej Stále jen 18hodinová výdrž baterie
Stále zapnutý displej s jasnějším zobrazením
QWERTY klávesnice
Dodává se s magnetickou nabíječkou USB-C

 

 

8. Garmin fenix 7 series

Technická specifikace:

Výdrž baterie: 14 dní/72 hodin s GPS
Displej: 1,2palcový MIP
Vodotěsnost: 10 ATM
GPS: Ano
Monitor srdečního tepu: Ano
Sledování spánku: Ano
Úložiště hudby: Ano
Mobilní platby: Ano

hodinky Garmin fenix 7

Hodinky Garmin Fenix 7 jsou určeny pro všechny milovníky outdooru. Jsou vysoce odolné, podporují každodenní fitness aktivity jako je běhání, plavání a nabízí funkce Garminu pro sledování zdraví. Hodinky jsou navrženy tak, aby zvládly potápění, lyžování v terénu nebo vícedenní expedice do divočiny.

Hmotnost hodinek začíná na 56 gramech u standardního modelu Fenix 7S a končí na 90 gramech u modelu Fenix 7X Saphire Solar, což už na zápěstí opravdu poznáte. Díky těmto nadstandardním hodnotám však můžete využívat úložiště dat, extra výdrž baterie a vodotěsnost do 100 metrů. Je taky velmi snadné vyměnit řemínek za čistý, když se vrátíte z náročného terénu.

Oproti modelu Fenix 6 má pak Fenix 7 jedno velké vylepšení a tou je dotyková obrazovka. Displej je dostatečně citlivý i při používání v dešti a poměrně hodně usnadňuje manipulaci a obsluhu hodinek. Objevila se také nová metrika Stamina a hodinky jsou vybaveny více mapami a režimy pro sledování různých sportů. Jde o skvělou volbu, pokud vám jde zejména o výdrž baterie.

Plusy Mínusy
Baterie vydrží týdny Velikost pouzdra
Spousta funkcí
64 MB úložiště

 

 

9. Coros Apex

Technická specifikace:

Výdrž baterie v režimu GPS: 35 hodin
Velikost a hmotnost: 46 mm, 55 g
Vodotěsnost: 10 ATM
Doporučení pro trénink: Ano
Notifikace z mobilu: Ano
Sledování spánku: Ano
Úložiště hudby: Ne
Mobilní platby: Ne

hodinky coros apex

U některých běžců může změna formy vést k lepším časům a snížit i riziko zranění. Pokud vás zajímá měření a zlepšování vaší běžecké formy, pak by vás mohly hodinky Coros Apex zajímat.

Když hodinky Coros Apex spárujete se zařízením Coros Performance Optimization Device (je nutné dokoupit), které se připne na zadní stranu vašich běžeckých kalhot či kraťasů, lze měřit např. délku a výšku kroku, kadenci či úhel kroku.

Tyto informace se pak hodí při hodnocení vaší běžecké formy a následném doporučení pro zlepšení. Coros Apex patří k jedněm z nejlepších běžeckých hodinek, které naplno využívají data o aktivitách pro doporučení konkrétního plánu pro regeneraci po tréninku.

K dalším funkcím patří trackování a navigace, což vám umožní nahrávat mapy na mřížku s nastavením kompasu. Hodí se zejména v situaci, kdy se chystáte na novou běžeckou trasu nebo plánujete delší túru či trailový běh přírodou.

O něco větší model Coros Apex Pro pak nabízí i dotykový displej, baterii s výdrží 40 hodin v režimu GPS a senzory krevního kyslíku a pulzní oxymetr.

Plusy Mínusy
Schopnost měřit běžeckou formu Ve standardu chybí Senzory pulsního kyslíku a kyslíku v krvi
Navigační funkce
Doporučení pro trénink a zotavení

 

 

10. Garmin Venu 2 Plus

Technická specifikace:

Výdrž baterie: 9 dní/24 hodin s GPS
Displej: 1,3palcový AMOLED
GPS: Ano
Monitor srdečního tepu: Ano
Sledování spánku: Ano
Úložiště hudby: Ano
Mobilní platby: Ano

hodinky garmin venu 2 plus

Hodinky Garmin Venu 2 Plus jsou stylové chytré hodinky na stejné úrovni jako Apple Watch a Fitbit Versa 3. Navíc jsou dostatečně odolné, aby zvládly jízdu na kole či posilování.

Pro běhání má vše, co byste od hodinek značky Garmin očekávali. Tedy můžete sledovat statistiky všech vašich tréninků a taky dostávat živou zpětnou vazbu přímo při běhu. Díky funkcím, jako je hlasový asistent a asistent hovoru můžete požádat Siri, přímo při běhu, aby zavolala kamarádovi nebo přidala zeleninu do nákupního seznamu.

Podobně jako u ostatních chytrých hodinek máte k dispozici mobilní platby, notifikace z telefonu, dotykovou obrazovku či velké úložiště pro cca 650 skladeb. Oproti ostatním chytrým hodinkám se pak můžete těšit na mnohem lepší výdrž baterie, zejména díky AMOLED displeji.

Plusy Mínusy
Skvělý AMOLED displej Rady pro regeneraci by mohly být lepší
Spolehlivé sledování kondice a Garmin Coach Nedostatek aplikací třetích stran
Velmi dobrá kvalita hovorů
Fantastická výdrž baterie

 

 

Jaké jsou nejlepší běžecké hodinky pro rok 2022?

Pokud jste nároční nebo hledáte to opravdu nejlepší, sáhněte po hodinkách Garmin Forerunner 255 Music. Mají téměř vše, co byste od běžeckých hodinek mohli chtít. Disponují úložištěm na cca 500 skladeb, jsou lehké, vydrží dlouho nabité a samozřejmostí jsou všechny senzory a funkce pro sledování aktivit, které značka Garmin nabízí.

V případě omezeného rozpočtu se zkuste podívat po Amazfit T-Rex, které sice neoslní svým designem, ale patří k nejlevnějším chytrým hodinkám s celou řadou funkcí. Kompas, výškoměr a také úsporný AMOLED displej.

Jestliže finance vůbec neřešíte pak jsou pro vás zajímavou volbou – Garmin Fenix 7, které nabízí výdrž baterie v řádu týdnů. Jde o nejlepší běžecké hodinky pro běžce, kteří během opravdu žijí a věnují mu opravdu každý volný čas.

 

Zdroje informací:

  • https://www.tomsguide.com/best-picks/best-running-watches
  • https://www.youtube.com/c/DesFit

 

Ke kterým hodinkám, byste ocenili podrobnější recenzi?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...