24.7.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

Nejlepší plemena psů pro běžce

Pomůžeme vám najít vašeho kamaráda na běhání!

Většina psů běh miluje – někteří víc než ostatní ale ne všichni na dlouhé vzdálenosti. Pokud hledáte perfektního partnera na běhání, jaké plemeno byste měli zvolit?

Některá psí plemena, jako je husky a chrt byly vyšlechtěna právě pro běhání a většina psů je se pro běh přirozeně hodí. Naproti tomu psi jako je mopslík, buldok nemají rádi běh na delší vzdálenosti, protože jsou náchylní k přehřátí. Pokud chcete běhat na delší vzdálenosti, ve sněhu nebo trailové tratě, některá plemena budou mít přednost.

Níže jsou vybraná plemena, která zvažte pokud hledáte vhodného tréninkového partnera na běhání:

1. Výmarský ohař

výmarský ohařNejlepší pro: delší pravidelný běh i rychlejší fáze, do terénu i na cestu

Výmarský ohař je robustní, statný lovecký pes německého původu. Přezdívá se mu také “šedý duch” pro jeho zbarvení srsti. Je velmi inteligentní a temperamentní. Potřebuje hodně fyzických aktivit a duševní stimulaci. Právě tyto vlastnosti z něj dělají vynikajícího běžeckého partnera.

2. Německý krátkosrstý ohař

Nejlepší pro: delší pravidelný běh i rychlejší fáze, do terénu i na cestu

Tento středně velký lovecký pes je velmi chytrý a zároveň má hodně energie. Je to rychlý a vytrvalý běžec, který dokáže i zrychlit.

3. Maďarský krátkosrstý ohař

Nejlepší pro: delší pravidelný běh i rychlejší fáze, do terénu i na cestu, běhání v teplém počasí

Toto plemeno je jako koule energie, takže potřebuje minimálně hodinu cvičení každý den. Jsou universální, mohou běhat na delší vzdálenosti i na nacvičených trasách, tak dlouho, jak budete chtít.

4. Russell teriér

Nejlepší pro: dlouhé, pravidelné běhy

Tento menší pes dříve známý jako Jack Russell miluje hraní a je velmi aktivní. Je to také lovec, takže si vyšetřete i nějaký čas na trénink, aby běhal s vámi a neměl tendenci odbíhat za kořistí.

5. Pitbull

Nejlepší pro: krátké, rychlé běhy

Obvykle inteligentní a často nepochopený Pitbull může být dobrý partnerem. Je nízko u země a opravdu vyniknou při běhu na kratší vzdálenosti. Jsou jedním z mála plemen, která vypadají že při běhu pracují stejně tvrdě jako vy.

6. Anglický setr

Nejlepší pro: krátké, rychlé běhy

Lovecký pes s ideální kombinací výdrže a síly. Poměrně aktivní plemeno, které si rádo hraje.

7. Zlatý a labrador retrívr

Nejlepší pro: krátký, dlouhý i pomalý běh

Ano, víme, že jde o různá plemena ale mají podobnou osobnost. Tito přátelští psi obvykle vyjdou s každým, stanou se vaším partnerem v podstatě pro libovolné vzdálenosti. Jsou loajální a snadno se trénují.

8. Bígl

Nejlepší pro: krátký, rychlý běh

Toto plemeno má rádo rychlý běh či sprintování. Je velmi aktivní a vyžaduje dostatek pohybu. Někteří z nich s loveckou mentalitou mají schopnost i delší výdrže.

9. Dalmatin

Nejlepší pro: delší, stabilní běh

Dalmatini jsou jedni z nejlepších psů na dlouhé běhání a zároveň si to užívají. V každém případě, vzhledem ke své velikosti a způsobu běhu je lepší se držet měkkých stezek.

10. Malamut

Nejlepší pro: běhání v chladném počasí

Hustá srst a podsaditá stavba těla dělá toto plemeno ideální pro běhání v chladném počasí. Proto se s ním můžete setkat i v psích spřeženích, neboť  mají rádi práci i cvičení.

Existují samozřejmě další desítky dalších vhodných plemen, která vám pomohou s motivací k vašemu běhu a zároveň  získáte spolehlivého společníka. V každém případě berte při výběru v  potaz také podmínky, do kterých chcete dané plemeno přivést. Asi nebude dobrý nápad pořídit si do paneláku Labradora. Pokud ano, počítejte s tím, že potřebuje hodně pohybu, kterého si v bytě moc neužije:)

zdroj:

  • http://www.runnersworld.com
  • https://cs.wikipedia.org
Štítky:,