orientační běh
28.10.2019
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Orientační běh pro začátečníky

Orientační běh patří k venkovním aktivitám, které si užijí děti i dospělí. Oproti klasickému běhu nabízí více zábavy a není kladen důraz jen na běh. V tomto článku se dozvíte:

Co je to orientační běh

Orientační běh je časově omezený závod, jehož trasa většinou vede přírodní krajinou a jeho účastníci musí projít kontrolními body podél stanovené trasy.

Přičemž trasa z jednoho kontrolního bodu do druhého není označena. Každý účastník se tak může rozhodnout, jakou trasu pro dosažení dalšího kontrolního bodu zvolí. Můžete se setkat s trasami vhodnými pro začátečníky i pro pokročilé.

orientační běh

Orientačního běžce lze popsat jako napůl trailového běžce a napůl jako běžce s mapou a kompasem. Úspěch v závodu vyžaduje, abyste to nejdříve našli kontrolní body a určitě se najdou i okamžiky, kdy si řeknete “konečně jsem to našel”.

Zvlášť když určování polohy pomocí GPS není povoleno. Orientační běžci se musí při běhu vyrovnat i s různými překážkami v přírodě, kterým se však často lze vyhnout vlastním důvtipem a výběrem jiné trasy.

Počátky orientačního běhu

Orientační běh byl vytvořen na konci 18. století jako navigační závod pro příslušníky švédské armády. K této soutěži se následně připojili i civilisté a krátce poté se tento nový sport rozšířil do celého světa.

švédská armáda orientační běh

Dnes se již můžete zúčastnit mezinárodních závodů v orientačním běhu, které už mohou obsahovat i pádlování, lyžování nebo jízdu na kole. Nejvíce se však stále závodí v klasickém běhu v lesích. Oficinální stránky Českého orientačního běhu najdete zde.

Kde je možné se orientační běh naučit?

Kluby orientačního běhu

V ČR je velmi dobrá síť běžeckých klubů, kde je možné se naučit i orientační běhání. Do těchto klubů se můžete přihlásit nebo absolvovat nějaké školení. Seznam klubů orientačního běhu najdete zde.

Konkrétní závody

Na stránkách klubů orientačního běhu jsou většinou vypsané termíny závodů, které proběhnou v dané lokalitě. V některých případech pak nabízí i registraci přímo na místě a instruktáž pro nováčky. Zde vám také pronajmou i kompas, když si to budete chtít hned vyzkoušet.

Vybavení a oblečení na orientační běh

Určitě zajímavým aspektem orientačního běhu je to, že k němu nepotřebujete spoustu speciálního oblečení a vybavení. K minimálním požadavkům patří:

  • Dobrá outdoorová obuv – vhodná pro trailový běh i chůzi v terénu Velký výběr tohoto typu obuvi najdete zde.
  • Outdoorové oblečení a vrstvy dle počasí – musí být schopno se vyrovnat s blátem, otěrem i náročném terénu, kde může závod probíhat.
  • Jednoduchý kompas na desce – přičemž lehčí je lepší. tj. model se zvětšovacím zrcátkem nebo nastavením sklonu je zbytečný. Také si pamatujte, že je zbytečné si brát vlastní mapu, protože ty jsou k dispozici na každém závodu.
  • Bezpečnostní píšťalka – pro případ, kdy potřebujete přivolat pomoc

vybavení na orientační běh

A co GPS navigace?

Jelikož orientanční běh přišel na svět asi o století dříve než globální poziční systém, je snahou organizátorů zůstat u klasické mapy a kompasu. Právě toto zastaralé vybavení dodává těmto závodům více přitažlivosti a zároveň nepotřebuje žádnou drahou navigaci.

Technologii GPS však mohou využívat někteří pokročilý běžci, kteří ji však nepoužívají pro navigaci ale slouží jim k získání údajů pro analýzu jejich výkonnosti. GPS zařízení zaznamenává jejich přesnou trasu a po závodě se tak mohou i podívat, zda zvolená trasa byla optimální.

První závod

Registrace

V místě registrace k závodu zvolíte požadovanou trasu /pokud je jich víc/, zaplatíte startovní poplatek a pokud nemáte kompas tak si ho zapůjčíte. Obsluha registračního místa vám pak může nasměřovat do místa, kde probíhá instruktáž pro nováčky.

Start

Připravte se na startu závodu, který jste si vybrali při registraci. Aby nedocházelo k hromadění běžců na trati, časy startů jsou rozloženy do několika vln. Pokud jde o běžce, kteří si vybrali různé trasy mohou odstartovat zároveň.

Mapa

Mapa pro orientační běh je topografická mapa, která je přizpůsobena tak, aby poskytla detailnější přehled oblasti, kde se závodí. Obsahuje taky řadu symbolů, které jsou jedinečné pro orientační běh. Všechny orientační mapy používají magnetický sever ne ten skutečný, čímž se zjednodušuje čtení mapy, aby bylo možné ji číst a zároveň se rychle pohybovat.

Registrační čip či děrovací papír

Každý závod obsahuje řadu kontrolních bodů, kde je nutné zaznamenat vaši návštěvu. V některých případech se používá jednoduché děrování do přiděleného papíru.

Častěji se však již setkáte s moderními registračními čipy, které stačí přiblížit k elektronickému zařízení na kontrolním bodě a návštěva je zaznamenána. Pokud nemáte vlastní je většinou možnost si jej zapůjčit.

čip pro orientační běh

Navigace ke kontrolním stanovištím

Trasu si vybíráte z jednoho kontrolního místa na další. Na závodech určených pro začátečníky se můžete držet hlavních tras. U tras pro středně pokročilé a pokročilé běžce do hry vstupuje náročnější navigace drsnějším terénem.

Mapa, kterou obdržíte obsahuje popis lokalit, kde najdete kontrolní stanoviště. U tras pro začátečníky se používají písemné pokyny u pokročilejších tras se již využívají speciální symboly.

Otázka: Co je to narážení? To je když si někdo někoho narazí. Narážení je přidělování startovacích čísel,nevíte co vás čeká vy chabrusáci. 

ukázka z filmu Maléry pana Účetního

Narážení na kontrolním stanovišti

Stejný kontrolní bod mohou využívat závodníci na dvou různých trasách. Každé místo má své unikátní číslo, které jej identifikuje.

Před zaznačením návštěvy je důležité si zkontrolovat toto číslo a aké popis kontrolního stanoviště z mapy. Nesprávně zaznačené místo má vliv na váš výsledný čas, který se může výrazně navýšit.

Na běžných orientačních závodech musíte navštívit jednotlivá kontrolní stanoviště v číselném pořadí, jak jdou za sebou. Při registraci k závodu se na tuto věc zeptejte, neboť se pravidla pro konkrétní závod mohou lišit.

Cíl

Cílová rovinka je většinou umístěna kousek od startovací části. Pokud používáte elektronický čip pro záznam průchodu jednotlivými kontrolními místy, budete si moci údaje z čipu stáhnout a vytisknout hned vedle cílové části.