běžecké boty a péče
16.1.2017
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Postarejte se o své běžecké boty a ony se postarají o vás

Přiznejme si to: Běžecké boty nejsou levnou záležitostí. Např. dobrý pár běžeckých bot Nike vás přijde kolem 3 tisíc korun. Nicméně je to na druhou stranu dobrá investice do zdraví a kondice. A samozřejmě pokud chcete, aby vám investice vydržela co nejdéle je dobré se o ni starat.

Jednoduše řečeno, pokud budete o své běžecké boty dobře pečovat, poskytnou ony zase péči vašim nohám. Pokud budete péči zanedbávat, je velmi pravděpodobné, že se opotřebují dřív – ztratí své odpružení i podporu, kterou poskytují vašim chodidlům.

Obecně se říká, že by vám běžecké boty měly vydržet na cca 500 – 600 km běhu. Tento údaj se může lišit běžec od běžce. Vždy však platí, že dobře udržované boty na běhání zpravidla vydrží déle. Níže se podíváme na některé běžné příčin dřívějšího opotřebení a taky na to, co s tím:

Po běhu už nemám tolik času, takže skopnu boty a hned běžím dělat něco jiného.

I když pospícháte podobné chování povede časem ke dřívějšímu zničení vašich běžeckých bot. Proto si udělejte čas na rozvázání tkaniček, uvolnění boty a vyzutí. Boty vám za to budou vděčné.

Po běhu mé boty často zapáchají. Co s tím můžu udělat?

Vezměte je ven na čerstvý vzduch. Vyjměte vložky a nechte je uschnout pod širým nebem.

Zápach často vzniká z lepidla a jiných materiálů, které se používají při výrobě běžecké boty. Pokud necháte své boty vlhké od potu, zápach se časem ještě zhorší díky tomu, jak se budou množit bakterie.

Pro ochranu před zápachem je po každém běhu vyvětrejte. Nebo je můžete posypat troškou jedlé sody pod stélkou.

Někdy je zápach, který cítíte i přímým důsledkem běhu bez ponožek. Někteří běžci neradi nosí běžecké ponožky, ovšem pak je problém, že zápach jde přímo do vložek bot. Jakmile se zde nahromadí vlhkost, boty začnou zapáchat.

V některých případech pak nezbývá nic jiného než koupit novou vložku. Pokud je vložka součástí běžecké boty a nejde vytáhnout je situace komplikovanější. Pak zvažte nákup samostatných vložek do bot.

Při běhu se mi namočí běžecké boty ať už kvůli počasí nebo se mi víc potí noha. Můžu je po návratu domů dát do sušičky, když nemám místo pro sušení venku?

Určitě ne. Použít sušičku na běžecké boty znamená vystavit je rychlému teplému sušení, což jim nedělá dobře. Mezipodešev a podešev je většinou držena dohromady lepidlem, které může teplo ze sušičky narušit.

Pokud se vám nedaří boty sušit venku na přímém slunečním světle aspoň po dobu 1 hodiny, použijte klasický ventilátor. Nebo pokud je skladujete v tašce nebo skříňce, tak je vytáhněte a vezměte s sebou na místo, kde půjdou osušit venku.

Mohu své špinavé boty na běhání dát do pračky?

Opět to není dobrý nápad. Detergenty používané v prášcích na praní mohou narušit lepidlo použité v botách.

Jak nejlépe vyčistit špinavé a zablácené běžecké boty?

Je to velmi jednoduché. Pro vyčištění použijte měkký kartáč nebo starý kartáček na zuby a jemné mýdlo s vodou. Nejdříve odstraňte stélku, poté špínu setřete. Případně prostě odstraňte vložky a proudem vody odstraňte bláto a špínu. Zkontrolujte podrážku, zda tam nezůstalo nějaké bahno. Po vyčištění nechte boty oschnout.

Pomůže mi výměna vložky v botách prodloužit jejich životnost?

Spíš ne. Pokud jsou vložky již opotřebované nebo mimořádně zapáchají, můžete si koupit nový pár. Tyto nové vložky však nezlepší odpružení vašich bot ani neprodlouží jejich použitelnost. Pokud je mezipodešev boty opotřebená, budete muset nakonec koupit nové boty na běhání.

Běžecké boty jsou velmi pohodlné. Můžu je použít pro pěší turistiku, fotbal nebo volejbal?

Ano, můžete. Ale i přitom se bude jejich životnost zkracovat. Pokud běžecké boty použijete pro jiné sporty, mohou se mnohem dříve poškodit a jejich podrážka se vzorem nemusí být úplně vhodná na povrch v sále pro basketbal či tenis.

Pro výrobci běžeckých bot většinou mají i další produktové řady, které jsou určeny pro konkrétní sporty, aby se mohli zaměřit na potřeby daného sportu. Běžecké boty jsou určeny pro pohyb v přímém směru ne pro pohyb ze strany. Právě u basketballu nebo tenisu potřebujete boty s podporou ze stran.

Jestliže je chcete nosit např. v posilovně je dobré použít např. starší pár běžeckých bot nebo koupit nové.

Jak nejlépe skladovat běžecké boty?

Nejlepším místem je suché prostředí, kde na ně nikdo nešlápne ani nemohou přijít k úrazu od domácích mazlíčků. Ukládejte své boty na běhání v otevřeném prostoru, kde je umožněna cirkulace vzduchu (nenechávejte je v krabici nebo sportovní tašce). Nejlepším místem pro uskladnění je police, kde cirkuluje vzduch a je to dostatečně vysoko, aby se k nim nedostal pes.

V zimních měsících se ujistěte, že budou vždy uložené v teplém interiéru. Není vhodné boty skladovat v nevytápěné garáži nebo na verandě. Dlouhodobé vystavení nízkým teplotám má vliv na tuhnutí pěnové mezipodešve a tím se stane křehčí.

Zajímají vás další tipy ohledně běžeckých bot a běhání? Sledujte náš běžecký blog.