běhání s maskou
27.10.2020
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Proč by měli běžci používat běžeckou masku

Jste připraveni posunout svou vytrvalost při běhání na vyšší úroveň? V tomto článku se budeme bavit o benefitech běhání s běžeckou maskou (nejde o roušky či respirátory ale o opravdovou zátěžovou masku pro běžce).

Proč je běžecká  maska ideálním tréninkovým doplňkem pro trailové běžce? Když se snažíte zlepšit svou běžeckou výdrž, tréninková maska vám ušetří spoustu času.

Když se na to podíváme podrobněji, trénink na delší vzdálenosti může být poměrně dost časově náročný. Někdy možná nebudete mít čas na 2 – 3 hodiny běhu a právě s pomocí masky na běhání dokážete i za polovinu času absolvovat podobný trénink jako byste běhali 2 – 3 hodiny.

Díky běžecké masce bude váš trénink mnohem intenzivnější a skvěle zatížíte váš kardiovaskulární a dýchací systém. Vaše plíce budou muset více pracovat a budete dýchat na plnou kapacitu plic.

Kromě toho, protože množství kyslíku, které přes masku dostanete bude omezené, vaše tělo se naučí tento kyslík lépe využívat.

použití tréninkové masky při běhu

Když pak poběžíte již v reálném závodě nebo prostě bez běžecké masky s plným dýcháním, zjistíte, že se vám výrazně zvýšela vytrvalost a výdrž.

Opravdu tréninková maska funguje?

Pro ověření tvrzení, že maska na běhání opravdu funguje, použijeme studii vedenou profesorem Johnem Porcari z University ve Wisconsinu. Ta zkoumá účinky šestitýdenního cvičebního programu u 12 jedinců, kteří používali tréninkové masky oproti skupině, která je nepoužívala.

V rámci studie se pracovalo s parametry jako je: funkce plic, hodnota VO2Max, ventilační práh VT1 a VT2 a výkon zkušební skupiny před tímto šestitýdenním programem a po něm.

Vědci při vyhodnocení výsledků potvrdili zjištění ze starších studií. Zjistili, že použití tréninkové masky nemá vliv na hladinu červených krvinek nebo hemoglobinu a ve srovnání s kontrolní skupinou neovlivnila kapacitu plic či VO2Max.

běžecká tréninková maska

Maska má však statisticky významný účinek  na využívání kyslíku a výkon při vysoké intenzitě tréninku. Skupina, která používala tréninkové masky překonala kontrolní skupinu ve vyšším výstupním výkonu a ventilační prahové hodnotě.

Jak používat tréninkovou masku při běhu

Perfektní je, že použití běžecké masky nezasahuje do vašeho běžného běžeckého tréninku. Tj. stále můžete postupovat dle nastaveného plánu a pouze upravovat stupně odporu na tréninkové masce.

Ano, pokud si tréninkovou masku koupíte u většiny z nich je možné si nastavit různou intenzitu odporu, který klade při dýchání. U luxusnějších můžete regulovat intenzitu i bez sundávání (cca 3 tis. Kč) u levnějších se to řeší pomocí přepážek, které si nastavíte, když máte masku sundanou (cca 900 Kč).

tréninková maska na běhání

Níže se podíváme na dva příklady, jakým způsobem začlenit tréninkovou masku na běhání do tréninku.

 

Běhání v tempu

Pokud je vaším cílem trénování konkrétního tempa, pomocí tréninkové masky zvýšíte intenzitu. Při běhu zvolte o něco vyšší tempo než standardně používáte. Dýcháním přes masku více zatížíte kardiovaskulární systém i své dýchací svaly.

Začněte nastavením odporu vzduchu, který dáte na nejnižší stupeň. Postupně, jak se budete zlepšovat pak můžete zvyšovat odpor. Pokud např. běháte kilometr za 7 minut, zvyšte tempo na 6 minut na kilometr apod.

Intervalový trénink

V průběhu každého kilometru, který běžíte, věnujte první minutu dýchání pouze nosem a to přes již nasazenou tréninkovou masku. Odpor vzduchu na masce zvolte tak, abyste udrželi požadované tempo při dýchání pouze nosem a dýchání pouze ústy.

Toto cvičení vám pomůže vylepšit vaši techniku dýchání a lépe si uvědomíte tempo svého dýchání.

Používáte při běhání tréninkovou masku?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...