recenze čelovky Fenix HM61R Amber
9.1.2021
Kategorie: Nezařazené, Recenze, Zajímavosti

Recenze výkonné čelovky Fenix HM61R Amber

Běháte či se chystáte běhat i v horších světelných podmínkách a chcete mít jistotu, že přitom nezakopnete o bludný kořen nebo nešlápnete do výmolu, zákeřně ukrytého ve tmě? Potom už možná delší dobu vážně přemýšlíte o pořízení kvalitní běžecké čelovky, která zajistí, že si pod nohy uvidíte za všech okolností, při trailu v lese i při lehkém nočním poklusu městem.

Na trhu dnes můžete hodiny a hodiny vybírat z různých typů běžeckých čelovek v různém provedení, o rozličném výkonu a v různých cenových relacích. Často je těžké rozhodnout se pro tu pravou. Možná vám proto přijde vhod naše recenze, ve které jsme si posvítili na model čelovky Fenix HM61R Amber. Ta totiž dle parametrů nabízí opravdu velkorysý výkon a slibuje tak uspokojit i náročné uživatele.

rozbalování čelovky amber

Odpovídají ale uvedené parametry realitě? A jak se s touto čelovkou vlastně běhá? Vše se dozvíte v tomto článku.

Co nám říká výrobce

Parametry čelovky Fenix HM61R Amber:

parametry čelovky fenix amber

Výrobcem uváděné hodnoty působí velmi lákavě, např. dosvit 145 metrů u turbo režimu budí dojem, že světlo čelovky dokáže rozčísnout i tu nejčernější tmu, a také výdrž 12 hodin u středního výkonu by měla hladce stačit i na delší závod.

Chtěli jsme samozřejmě zjistit, zda je tomu skutečně tak, proto jsme čelovku otestovali v terénu u tří nezávislých, zkušených běžců, kteří již za sebou mají nějaký ten maraton i noční běh lesem.

I když nám aktuální podmínky úplně nepřály (koronavirus, špatné počasí), čelovka se nakonec testovala na cca 50 kilometrech běžeckých tras, a to logicky zejména v noci. Jak to dopadlo?

Světelný výkon

Nejdříve trochu teorie. Čelovka HM61R Amber nabízí klasické bílé světlo a červené výstražné světlo. Při použití bílého světla máte k dispozici 5 různých režimů odstupňovaných dle výkonu, od 5 lumenů až po 1200 lumenů. Podle toho se liší i dosvit, viz obrázek výše. Můžete si tedy vždy zvolit právě takový režim, který vám v daných podmínkách vyhovuje. Buď si na cestu jen lehce přisvítit, nebo naopak využít maximální výkon čelovky.

Ovládání režimů probíhá pomocí jediného tlačítka následovně: Pro zapnutí čelovky podržíte tlačítko na cca půl sekundy. Čelovka automaticky naběhne do naposledy používaného režimu. Přepnout na jiný režim pak lze krátkým stiskem ovládacího tlačítka, vypíná se opět půlvteřinovým podržením. U červeného světla je jediný rozdíl a to takový, že se zapíná dvojklikem. Pak už je ovládání stejné.

Při běhání nás úplně nejvíc zajímalo, zda odpovídá tabulkově uváděný maximální dosvit na turbo režim. Pro otestování jsme zvolili rovnější úsek a na něm vyměřili 145 metrů. Testovalo se v noci, na konci úseku byla umístěna odrazka.

Test maximálního dosvitu proběhl nad očekávání úspěšně. Při použití turbo režimu nám čelovka Fenix HM61R Amber osvítila celý úsek tak dokonale, že jsme si na chvíli připadali jako ve dne. Kužel světla bez potíží dopadnul až k vytyčené odrazce, možná dokonce ještě o kousek dál.

test dosvitu čelovky

TIP: Světlo je při tomto maximálním výkonnostním režimu skutečně velmi silné a intenzivní. Dokonce natolik, že kolemjdoucí naprosto oslní až ochromí. Je to podobné, jako když vás na silnici v noci oslní auto se zapnutými dálkovými světly. Dostat do očí přímý zásah ostrého bílého světla zkrátka není nic příjemného. Při běhání s tímto režimem v místech, kde můžete narazit na další běžce, chodce či vozidla, proto při míjení jiných osob doporučujeme namířit čelovku spíše k zemi, nesvítit s ní přímo před sebe.

Výdrž osvětlení a nabíjení

Z hlediska výdrže jsme pro běhání používali střední či vysoký výkon, což plně dostačovalo. Je pravdou, že se neběhalo v jednom kuse např. 4 hodiny, ale při postupných nábězích jsme se přes tento čas na vysoký výkon dostali.

V okamžiku, kdy již čelovka začala při delším fungování na maximální výkon pomalu ztrácet, došlo k automatickému přepnutí na nižší světelný výkon, aby se šetřila baterie. Pro uživatele je toto chování signálem, že baterii pomalu dochází šťáva, ale že nějaký ten kilometr běhu zpátky domů ještě bez problémů zvládnete. Nehrozí tedy žádné kolísání výkonu osvětlení nebo náhlé vypnutí do mrtva.

V tomto okamžiku musím vypíchnout také dobře vyřešenou notifikaci úrovně dobití baterie. Oproti jiným, méně kvalitním čelovkám, u kterých přesně nevíte, zda vám kapacita baterie vystačí na celý běh, máte u Amberu jasno. Při vypnuté čelovce stačí jedním krátkým stiskem aktivovat indikaci, která funguje na jednoduchém principu barevného podsvícení tlačítka – od stálé zelené až po blikající červenou barvu. Jakmile naběhne červené podsvícení, hned víte, že nastal čas čelovku dobít.

Jak je to s nabíjením

Čelovka Fenix HM61R používá výkonný vyjímatelný akumulátor ve tvaru baterie, který se označuje číslem 18650. Přibalený akumulátor má kapacitu 3500mAh. Kromě toho je možné použít i jednorázové lithiové baterie. S originálním akumulátorem však máte jistotu, že budou fungovat i všechny funkce čelovky, a kromě toho nemá paměťový efekt. Znamená to, že ho lze dobíjet, i když není zcela vybitý.

nabíjení čelovky

Samotné dobíjení akumulátoru probíhá buď přes USB a magnetický konektor na čelovce, nebo lze baterii vyjmout a použít micro-USB konektor přímo na jejím těle. Plné dobití akumulátoru zabere cca 4 hodiny.

Ergonomie a zpracování

Většinu běžců při výběru nové čelovky zajímá i její váha a odolnost. Čelovka Amber má tělo ze slitiny leteckého hliníku, takže její hmotnost i s akumulátorem činí jenom 149 gramů. Pro běhání je tato váha adekvátní a nijak nevadila. Díky materiálu se pak nemusíte obávat ani pádu čelovky na zem či běhu v dešti a znečištění bahnem. Model zkrátka zvládne bez úhony i náročnější podmínky.

Sympatickou vychytávkou je pak bezesporu magnetický konec čelovky, čelovku díky němu můžete bezpečně upevnit na jakýkoliv železný povrch. To se může hodit např. při převlékání u auta do čistých věcí – stačí položit čelovku na kapotu a drží jako přibitá.

Samotná čelovka je pak umístěna na reflexním pásku, který si snadno nastavíte pro každou velikost hlavy. Mechanismus upevnění umožňuje částečné nastavení sklonu světelného paprsku, takže si nemusíte svítit hned pod nohy, ale kousek před vás.

součásti čelovky fenix amber

V aktuálních podmínkách jsme běhali s čelovkou upevněnou na běžecké čepici. Při upevnění přímo na čele se začala projevovat nevýhoda pevného plastového úchytu, který není úplně pohodlný. Řešením by bylo buď použití měkčího plastu, nebo změkčit plastový úchyt kouskem pryže.

TIP: Při běhání v dešti nebo když sněží, je lepší čelovku upevnit pomocí klipu na běžeckou vestu. Světelný kužel půjde z nižší pozice, tj. ušetříte si běhání ve stylu hvězdných válek, kdy vám před očima probleskují nasvícené kapky a při každém pohybu máte pocit, že cestujete v hyperprostoru.

Shrnutí

Verdikt našich běžců zní: Čelovka Fenix HM61R Amber je ideální volbou pro běžce, kteří to s běháním myslí vážně a trénují za každého počasí i světelných podmínek. Začínající běžci nebo tzv. hobby běžci mohou být trochu odrazeni vyšší cenou 2 299 Kč, což v jejich případě může znamenat např. jedny nové běžecké boty.

Je třeba také říct, že čelovka Fenix Amber není určena pouze pro běhání, ale svým zpracováním a výkonem míří do různých oblastí. Za možná trochu vyšší cenu tak získáte velmi kvalitní a spolehlivou čelovku, která bude ideální i na rybaření, cyklistiku, pro jeskyňáře, záchranáře, na táboření nebo jenom tak do domácnosti. Pokud si ji pořídíte s úmyslem skutečně ji prakticky využívat, investice do tohoto modelu se vám vyplatí.

Výhody:

  • Pevné a odolné tělo
  • Vysoká svítivost i výdrž baterie
  • Bílé i červené světlo s několika režimy
  • Možnost nastavení úhlu osvitu
  • Všestranná i pro jiné činnosti

Nevýhody:

  • Vyšší cena
  • Pro ženu by mohla být těžká

Závěrem děkujeme za zapůjčení čelovky společnosti Kronium, která je výrobcem tohoto unikátního modelu určeného pouze pro český trh.