5.11.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Termoregulace od Nike

Pro většinu lidí, pokud nejsou nemocní je běžná teplota těla kolem 37°C. To je tělesná teplota, kterou termoregulace těla udržuje stabilní.

Tělesná teplota může sloužit také jako základní metrika pro sportovce. Pro běžce na delších tratích či např. boxery – to může být jeden z nejdůležitějších ukazatelů výkonnosti. Je to číslo, které může určit vytrvalost a sílu daného sportovce a tím předpovědět jeho úspěch či selhání.

Lidská termoregulace

Pojem termoregulace zní fantasticky. Nicméně je to hlavně u lidí vysoce sofistikovaný systém, který se také může relativně snadno porouchat. Termoregulace přichází na řadu v okamžiku, kdy se kolem těla různě mění teplota. To na to reaguje udržením stále tělesné teploty hlavně v hlavních částech těla.

1069425_550518124985413_1315081114_nV podstatě je termoregulace něco jako vytápění a chlazení v domě. Na tomto příkladu se dá vysvětlit to, že pokud je systém vytápění domu nastaven na určitou teplotu tak se bude snažit tuto teplotu v domě zachovat i pokud se venku mění teplota.

Vaše tělo dělá to stejné. Pot je vlastně taková chladicí kapalina. Když je vám horko tělo pomocí potu odvádí teplo z těla ven. Naopak když je tělu zima tak to poznáte podle mimovolných svalových stahů, kterými se snaží teplo získat. Např. svalovým třasem.

Sportovci zažívají účinky termoregulace, pokaždé když trénují nebo podávají sportovní výkony. Obecně je to dobrá věc. Je tu však jeden problém: čím více se tělo snaží dosáhnout optimální teploty, tím náročnější to je.

Věkem prověřená moudrost aplikovaná na sport praví: Trénuj chytřeji ne tvrději.

A v tomto okamžiku na scénu přicházejí chytří chlapci, aby vymysleli něco, co sportovcům pomůže zaměřit se na výkon a ne na termoregulaci těla.

Evoluce v termoregulaci

Výzkumný tým Nike – složený ze špičkových fyziologů a odborníků na biomechaniku se věnuje právě řešení tohoto problému. Při svém výzkumu využívá nejmodernější technologie – jako je např. speciální kabina, která dokáže simulovat životní podmínky všude na světě. Tedy různou suchost či vlhkost vzduchu a další parametry.

NIKE internal and PR use.

Při svých testech pracuje se sportovci na různých úrovních výkonnosti, aby tak měl k dispozici co nejvíce relevantních dat z různých oblastí světa.

Jednou ze zajímavých pomůcek je speciální figurína Hal, která může chodit, potit se a měřit teplo na celém svém povrchu. Je to ideální pro vytváření teplotních map a míst, kde nejvíce odchází pot z těla.

V laboratoři se na sportovce dívají ze tří pohledů: výkon, vnímání a ochrana. Když je teplota vašeho těla optimální, tak se zlepší i tělesný výkon.

Teplo a chlad

Výsledky testů jsou pak přenášeny do tvorby nových materiálů a postupů. Poslední z úspěchů je např. Nike AeroReact.

616257-388-aNike AeroReact – není pouze tkanina. Je to v podstatě nová technologie, která snímá a reaguje na podmínky při tělesném výkonu. Když se zahřejete a začínáte se potit tkanina AeroReact ucítí vlhkost a otevře svou strukturu pro maximální prodyšnost.

Další ze zajímavých novinek je – Nike Therma-Sphere Max. Jde o třívrstvý kompozitní materiál, který navržen speciálně pro chladné počasí. Pomáhá udržet nositele v teple a suchu.

Další technologie Nike Aeroloft zase udržuje sportovce v teple ale ne v příliš velkém teple. Ultra tenká izolační vrstva odvádí nadbytečné teplo dolů, zatímco laserem řezané otvory ho pak pomáhají odvést pryč. Oblíbené jsou hlavně běžecké vesty, které se hodí skoro vždy.

Mezi známý a oblíbený materiál pro běžecké oblečení patří Nike Dri-Fit a ultralehký Nike Pro HyperCool, který zlepšuje ventilaci během pohybu.

Ať jste kdekoliv, právě tyto technologie vám usnadňují věnovat se svému sportovnímu výkonu bez ohledu na aktuální počasí.

Zdroj: Nike

Štítky: