běh z kopce
28.10.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Tipy pro běh z kopců

Při běhu z kopce jsou klíčové silné nohy a dobrá technika.  Dobrá technika pro běh z kopce vám pomůže snížit případné zranění, které může tento styl trailového běhu přinést.

Zaměřte se na techniku

trailové běžecké botyNeexistuje jen jedna běžecká technika pro běh z kopce, nicméně se tak můžete zaměřit na několik konkrétních oblastí. Radí Rob Krar, držitel nejrychlejších časů v trailovém běhu ve Velkém Kaňonu v USA.

Zůstaňte ve vzpřímené poloze – udržujte své tělo v přímce po celou dobu běhu z kopce. Výjimkou jsou pouze nejstrmější úseky. Zaklánění vzad zvyšuje sílu dopadu, brzdí pohyb a poskytuje menší kontrolu nad během z kopce.

Dívejte se dopředu – vyberte si polohu, která nabízí optimální rovnováhu se zachováním dynamiky s minimalizací pádu.

Zvyšte tempo – dělejte rychlé, lehké kroky. Cílem je dosáhnout pohybu jako byste po stezce dolů letěli se zachováním stability a bezpečnosti.

Zaměřte se na sílu

Ian Torrence, trenér ultramaratónců, říká že výpady a dřepy dobře posílí vaše stehna. Samozřejmě nemají nahrazovat klasický běh z kopce, pouze napomáhají. Doporučuje:

Trénink – vyberte si nějaký kopec a opakovaně jej zdolávejte. Pomocí tohoto navyšování zátěže se připravíte na náročnější trailové běhy.

Poznejte své okolí – i když nemáte žádný kopec v dosahu tak se rozhlédněte kolem svého bydliště a využijte – parkovací garáže, mosty nebo různé umělé rampy, které taky pomůžou.

Buďte všeobecně fit – nezanedbávejte základní cvičení na střed těla a pružnost. Čím lépe na tom budete, tím lépe zvládnete náročný trailový běh z kopců.

A jak to vypadá v reálu?

 

zdroj: http://www.runnersworld.com

Štítky: