25.8.2020
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Trailová etiketa a životní prostředí

Běžíte po stezkách vysoko v horách a slyšíte jen les kolem sebe a zvuk nohou, jak dopadají na zem. Tento okamžik se mění v minuty až hodiny. Trailový běh přírodou je léčivý až návykový.

Tyto okamžiky si však můžete užít jen díky tomu, že někdo před vámi vytyčil danou stezku a dlouhodobě o ni pečuje. Jako běžci na těchto stezkách po horách či přírodou v tomto příběhu hrajeme důležitou roli. To, jak se budeme chovat k přírodě kolem stezky a k dalším návštěvníkům se odrazí i na tom, v jakém stavu stezky zanecháme těm, který poběží po nás.

Jak se zvyšuje obliba běhání v terénu zvyšuje se i počet běžců a dojem, který zanecháváme a bude mít vliv na to, zda se v budoucnu k daným stezkám ještě dostaneme, či k nim bude vstup již zakázán.

Je třeba si uvědomit, že při běhu v přírodě vstupujeme na území, které je domovem různých zvířat a rostlin. Chovat se ke svému okolí zodpovědně pak pomáhá všem.

Tagování stezek

Máte v oblibě značit své nové trasy přírodou zvlášť pokud jsem tam nějaká originální místa na sociálních sítích? Než to uděláte zvažte následující:

Zveřejněním nové stezky s fotogenickými místy můžete do těchto míst přivést mnohem více lidí. To vám následně může zkazit požitek z běhu v tomto prostředí + může poškodit ekosystém stezky, kterým je tak výjimečná.

tagování trailových stezek

Když už chcete značit svou trasu označte ji pouze obecně nebo si ji prostě nechte jen pro sebe. Jestliže chcete pomoci stezku či lokalitu zachovat v původním stavu, co nejdéle, můžete oslovit nějakou organizaci, která se údržbou stezek zabývá a nabídnout svou pomoc.

Respektujte životní prostředí

Respektování životního prostředí může být složitější, než to zní. Jde o víc než jen zabalení věcí do batohu. Vyžaduje to plánování dopředu a znalosti místního prostředí.

Například k nejhorší erozi na stezkách dochází na začátku jara, když se špatně vybavení turisté či běžci pohybují na zamrzlém povrchu. Tím, že se vyhýbají zamrzlým místům, a jsou po krajích stezky, dochází k poškozování krajů a rozšiřování stezky.  

Svůj běh si naplánujte

Chystáte se vyběhnout? Chcete se vyvarovat potížím na stezce a zároveň chránit životní prostředí? Položte si tyto jednoduché otázky:

Jak se tam dostanu?

Nemusí to mít přímý dopad na stezku, ale výběr dopravy ovlivní naše zkušenosti z této stezky. Mnoho stezek má omezenou kapacitu, takže pokud se ke stezce všichni svezete jedním autem snížíte její přetížení na parkovištích a usnadníte život správcům stezky. Případně využijte rovnou veřejnou dopravu a snížíte vaši uhlíkovou stopu včetně dalšího znečištění z dopravy autem.

V jakém stavu je stezka?

V mnoha oblastech narazíte dle počasí na suché stezky, které jsou připravené zvládnout případné návštěvníky. Ovšem není tomu tak vždy. Např. v zimě může jízda na lyžích či sněžnicích uprostřed stezky vytvořit ledový hřeben, který pak běžce nutí běžet po okrajích. V období, kdy je půda nasycena vodou je povrch stezek nejzranitelnější.

bahno na stezce

Pro trailový běh si vyberte období, kdy bude stezka co nejsušší. Bude vás to více bavit a zároveň budete stezku chránit. V období, kdy jsou stezky mokré použijte místa se zpevněným povrchem – např. štěrkovým. Pokud při běhu za sebou zanecháváte blátivé stopy, je stezka příliš mokrá.

Ovlivní počasí, denní doba nebo nadmořská výška stav stezky?

Díváte se z okna a vidíte modrou oblohu a suchou zem? Nepředpokládejte, že stejně to bude vypadat na vybrané stezce při běhu. Podmínky se mohou po uplynutí pár hodin dramaticky změnit a napomáhá tomu i změna nadmořské výšky.

Začátek a konec sezóny se může i ve stejné oblasti lišit podle orientace dané stezky. Na stezce směřující na sever do kopce delší dobu vydrží bláto či sníh. Naopak stezky, které jdou na jih a západ a jsou vystaveny více plnému slunci na tom budou podstatně lépe.

Máte, vše, co potřebujete pro běh středem stezky?

Jakmile si zvolíte při běhu stopu budete v ní chtít určitě zůstat. Když se odkloníte od stezky můžete se rychle ocitnout na měkčím terénu, který se snadno poškodí. Jde zejména o situace, kdy se na stezce objeví bláto nebo led a je pro vás lákavější se tomu vyhnout bokem.

Místo toho plánujte dopředu a zvolte obuv a další vybavení tak, abyste zvládli běh i po sněhu či návleky, které udrží vaše chodidla v suchu i když budete probíhat mokřejšími částmi stezky.

Plánujte trasu, co nejbezpečněji

Jako běžci sebou při běhu máte většinou pouze pár nezbytných věcí. Jestliže se zraníte, na rozdíl o běžných turistů sebou nemáte bivak, kde budete v teple. Zvlášť pokud se chystáte na stezku, která vede méně obydlenými místy, kde nemusíte včas narazit na pomoc. Nebo to pro záchranáře bude hodně náročné se k vám dostat.

etiketa při běhání trailu

Tím, že se vyhnete nebezpečným situacím nebo na ně budete připraveni, ušetříte práci záchranářům. Zároveň to má vliv i na kvalitu stezky, po které většinou záchranáři dorazí a zbytečně ji poškodí při vaší záchraně.

Vždy si ověřte aktuální podmínky v místech, kde se chystáte i případné body, kde najdete pomoc.

Jak se chovat při trailu v přírodě

Když běháte po stezkách v přírodě určitě narazíte na jiné návštěvníky. Např. horolezce, lyžaře či turisty. Respektujte to, že si také přišli chůzi po stezce vychutnat, takže kolem nich neběhejte v plné rychlosti.  Mezi další tipy patří:

Chovej se jako v kostele.

Je to jednoduché v kostele se taky nekřičí nebo tam nepouštíte hlasitou hudbu. Právě zbytečný hluk narušuje prostředí lesní zvěři a ostatní návštěvníci to jistě také ocení. Než začnete křičet přes hřeben nebo budete něco řešit s kamarádem na hlasitý odposlech, zeptejte se sami sebe: Udělal bych to v kostele?

Malý hluk jen někdy

Jako běžci se na stezce většinou pohybujete vyšší rychlostí než ostatní návštěvníci. Když se k nim blížíte, zpomalte a dejte jim vědět, že se blížíte. Ušetříte jim tak infarktové stavy, když se kolem nich přeženete v tichosti.

Omezte telefonování

Než vytáhnete svůj mobilní telefon přemýšlejte, je váš hovor opravdu nezbytný? Většina lidí chodí běhat proto, aby unikla hluku a hyperaktivitě z jejich rušných životů, kde právě mobilní telefony hrají významnou roli. Pokud sebou telefon máte, vypněte si vyzvánění. Čas běhu si můžete naplánovat tak, abyste nemuseli telefonovat. Pokud je hovor opravdu naléhavý jděte mimo dosah stezky.

Uklízejte po sobě

Poté, co se zastavíte na menší svačinu nebo při běhu dojíte gelovou tyčinku, ujistěte se, že po vás na stezce či v okolí nic nezůstane. Zapomeňte na odhazování obalů kolem sebe a raději si sebou přibalte menší uzavíratelný sáček, kam vše odložíte a vezmete s sebou.

Běhejte v menších skupinách

Jak bylo prokázáno ve studiích velikost běžecké skupiny přímo ovlivňuje vnímanou zkušenost ostatních návštěvníků stezky. Sociální výzkum nám říká, že pokud velkou skupinu např. 10 běžců rozdělíte na tři menší je to lépe vnímáte ze strany lidí, které potkáte.

bezpečnost při trailu

Další výhoda menších skupin je také v tom, že rychlost skupiny se řídí rychlostí nejpomalejšího člena. Tedy pokud poběžíte sami nebo v opravdu omezeném počtu pravděpodobně se budete pohybovat rychleji.