6.3.2016
Kategorie: Nezařazené, Recenze

Trailové boty Inov-8 X-Talon 212 S – recenze

Znáte značku trailových běžeckých bot Inov-8? Pokud již nějakou dobu běháte určitě jste na ni narazili. V určitém ohledu konkuruje i slavné značce Salomon.

Představíme si jeden z nejoblíbenějších modelů trailových běžeckých bot od této značky. Ale nejdřív trochu ke značce samotné.

Jak to všechno začalo

Vše začalo stejně jako u jiných sportovních značek nápadem. Její zakladatel Wayne Edy pracoval už od mládí v obuvnickém průmyslu a získával nezbytné zkušenosti. Podobným způsobem, jako svého času Tomáš Baťa postoupil z procesů vývoje a výroby až do obchodních pozic.  Pomáhá budovat síť sportovních obchodů v Zimbabwe a ve svých 26 letech již má na kontě řadu ocenění. Dalších 14 pracuje pro skupinu Berghaus, která se zabývá vývojem a výrobou bot.

ss

Přišel čas na změnu a v roce 2003 v Anglii přichází na trh se svou vlastní značkou a obuví Inov-8 Mudroc 290, která se vyrábí dodnes. Investoval 30 000 liber do forem a dalšího vybavení, nechal vyrobit 2500 párů obuvi bez jediné objednávky.

V  září téhož roku vyhrává Melissa Moon WMRA World Trophy na Aljašce. Na nohách měla ten den zapůjčený pár mudroc 290, stejně jako 4 nejlepší angličani. V  prosinci téhož roku oceňuje Runners World   mudroc 290 prestižní cenou „Výrobek roku 2003“.

Inov-8 X-Talon 212 S

Pokud máte rádi trailový běh, jsou běžecké boty Inov-8 X-Talon 212 S těmi, co musíte vyzkoušet. Bota je ideální pro použití v náročném terénu. Obsahuje různé funkce a technologie, které vám pomohou při běhu. Bota se vyznačuje tím, že má dobře odpružení, je stabilní a dobře sedí.

Výhody

Komfortnost

S Inov-8 X-Talon 212 se budete cítit pohodlně po celou dobu běhu. I při trailovém běhu na delší vzdálenosti se stále bude cítit dobře. Je tomu zejména díky velké prodyšnosti, takže vaše nohy zůstávají po celou dobu běhu chladné a suché. To je velmi důležité právě pro milovníky trailového běhání.

Citlivost

Pokud hledáte běžeckou botu, která v které budete mít dobrý kontakt s povrchem je Inov-8 X-Talon 212 ta pravá. Tato vlastnost se vám bude hodit v případě náročnějšího terénu, nebo když se objeví nějaký problém.

Nevýhody

Horší trakce

Díky horší trakci máte u boty vyšší šanci na sklouznutí a to zejména ve vlhkém prostředí. Při běhu je tak třeba dávat pozor na stav povrchu.

5054167-161-a

Je tato bota pro vás?

Cena – vzhledem k tomu, že se pohybuje kolem 3 tisíc, jde při výběru kvalitní trailové boty o velmi zajímavou cenovku.

Kontrola klenby a pronace – jedná se o neutrální běžeckou botu, která je vhodná pro lidi s nízkou klenbou. Kromě toho její pomoc ocení i lidé s nižší pronací. Bota vám umožní běžet plynule a bezpečně.

Terén – Inov-8 X-Talon 212 vám umožní běhat mimo klasické stezky nebo přímo po horách. Bota je navržena s ohledem na poskytnutí vysoké bezpečnosti, právě pro tyto druhy terénu. Samozřejmě ji můžete vyzkoušet i na zcela jiných typech povrchu.

Použití – neutrální běžecká bota je určena pro kratší trailové běhy nebo na horské závodění. Určitě si zamilujete také rychlost, v které vás bota plně podpoří a to i na drsném terénu kolem stezek.

Odolnost – když přijde na odolnost s výběrem této trailové boty nemáte co pokazit. Nemusíte se starat na, jaké druhy terénu narazíte, prostě běžíte dál. To je také jedna z výhod, neboť se pak nemůžete dostat např. do terénu, kde dojde díky nevhodné obuvi ke zranění.

Hmotnost – pánská verze boty X-Talon 212 váží 252 gramů a ženská o něco méně – 213 gramů. Díky své váze tak patří k těm lehčím běžeckým botám, které jsou zároveň vhodné na trail. Ocení to zejména běžci, kteří nemají rádi při běhání mohutnější boty.

Shrnutí

Neutrální běžecká obuv Inov-8 X-Talon 212 je určena pro lidi s nízkou klenbou. Jako běžec oceníte zejména komfort, citlivost, stabilitu, podporu a další vychytávky. Bota je vhodná do náročného terénu a zároveň je na svůj typ velmi lehká. Při trailovém běhu se tak můžete zaměřit na svůj trénink a tyto boty vám pomohou s vaším zlepšením.

Samozřejmě je třeba mít na paměti, že tato bota nemusí sedět každému. Zvlášť pokud máte širokou nohu je lepší se podívat po jiném modelu.

Recenzi v AJ najdete zde.