elektrostimulátor a běhání

Vyplatí se používat elektrické stimulátory svalů?

Obecně se tvrdí, že přístroje pro elektrostimulaci svalů pomáhají s rehabilitací po sportovním výkonu. Co od nich však můžete reálně očekávat?

Profesionální sportovci elektrické stimulátory svalů používají a na jejich účinek přísahají i profi kulturisté. Vyplatí se však jejich pořízení, které je poměrně finančně náročné? Než si nalepíte sadu elektrod a nastavíte výkon, pojďme se nejdřív podívat na to, jak vlastně elektrická stimulace svalů funguje.

Po přilepení k pokožce přenáší každá jednotka – elektroda elektrický impluls do motorických nervů vašeho těla. To způsobuje rychlé svalové kontrakce, tedy škubání svalů. Výrobci těchto zařízení (EMS) uvádějí, že tyto umělé kontrakce mohou urychlit dobu regenerace svalů, zmírnit bolest, zvýšit svalovou sílu a dokonce zlepšit výkon.

elektrická stimulace svalů

Do určité míry jsou tato tvrzení přesná. Použití EMS může být ideální jako pomůcky při regeneraci svalů zejména u běžců, protože impulsy pomohou s lepším prokrvením a sníží tak případné otoky dolních končetin, bez nutnosti další protahování a cvičení. Poslední věc, kterou se vám po 15 km běhu bude chtít dělat jsou výpony na lýtka pro protažení svalů. EMS se o protažení postará za vás.

Zároveň platí, že čím rychleji se po běhu zotavíte, tím dříve můžete pokračovat ve vašem běžeckém plánu. Pokud je však zdrojem otoku nějaké zranění, EMS vám s tím nepomůže. V nejlepším případě pouze dočasně sníží míru bolesti. Stimulace prováděná elektrickými pulzy v  bolestivé oblasti v podstatě rozptyluje mozek a způsobí, že vnímáte více tyto impulzy o něco více oproti jiným podnětům.

Proto vám např. při napjatém zádovém svalu nebo trapézu pomůže zapnout elektrostimulátor s nízkou úrovní na 15 minut. Výsledkem je určitá úleva od bolesti, ovšem není to dlouhodobé řešení chronického problému – což je třeba si uvědomit. Důležité je vždy najít příčinu obtíží a ne jen příznaky.

Sliby výrobců, že elektrostimulační přístroje posilují svaly je třeba také brát s rezervou. Ano, EMS může zlepšit svalovou sílu neboť dokáže zaměstnat více svalových vláken v daném okamžiku.  Pokud tohle dokážete, budete schopni vyvinout i více síly. Nejvýraznější účinky přístrojů na elektrostimulaci jsou však vidět zejména u pacientů v rehabilitačním období po operaci. Zde se potýkají se svalovou atrofií a nedostatkem koordinace, což běžného sportovce asi netrápí.

běhání a elektrostimulace

Závěr

Když to tedy shrneme, používání EMS z vás lepšího běžce či silnějšího sportovce neudělá. S využitím jeho účinků v oblasti regenerace vám však může umožnit běhat více a tvrději trénovat.

Sliby obchodníků, že stroje EMS posilují svaly, přicházejí také s jejich spravedlivým podílem upozornění. Ano, EMS může zlepšit svalovou sílu, říká Cofield. “Pokud dokážete trénovat více svalových vláken na střelbu v daném čase, budete schopni vyprodukovat více síly,” říká.

Ale nejvýznamnější zisky jsou obvykle vidět v rehabilitačním prostředí u pacientů po operaci, kteří se potýkají s těžkou svalovou atrofií a nedostatkem koordinace, nikoli u běžného sportovce, který má zájem o větší váhu nebo oholení času z 5K PR. A pokud chcete získat svalovou hmotu, držte se těžkého zvedání a proteinových koktejlů. “EMS neposkytuje dostatečnou odolnost, aby způsobila hypertrofii svalů,” říká Cofield.

Stručně řečeno, EMS z vás nebude lepší běžec nebo silnější sportovec. Přeplňováním času na zotavení vám ale může umožnit běhat více a trénovat tvrději – za cenu. Vzhledem k tomu, že špičkové stroje stojí několik stovek dolarů, je to určitě investice, ale jak v květnu upozornil náš bývalý redaktor testů Dan Roe: Průměrná cena za 12 měsíců a je to méně než měsíční masáž – po prvním roce začne matematika dávat smysl.

Pár tipů pro ty, kdo to chtějí vyzkoušet

čelovka Silva Cross Trail 5
Petzl Pixa 2

OMRON E3 Intense

BEURER EM59

PowerDot Duo

  • 3 typy masáže

  • 15 stupňů intenzity

  • 1 pár elektrod

  • Individuální nast. param.

  • Zdravotnický přístroj

  • 4 elektrody s gel. polšt.

  • 10 masážních programů

  • Ideální po tréninku

  • Ovládání přes mobil