žena a muž běží

Proč muž zrychluje, když běží se ženou?

Možná se vám to už někdy stalo. Na firemním večírku se dáte do řeči s ženou ve vašem věku a jak už máte v sobě hladinku, domluvíte si druhý den ranní běhání. Ráno se probudíte s kocovinou ale slib je slib. Začnete běhat a najednou sledujete, že skoro sprintujete a partnerka s vámi. Přitom se snažíte o lehkou konverzaci, aby na vás nebylo vidět, že melete z posledního. Proč se snažíte běžet rychleji než na, co máte?

běháníPokud běháte často s parťákem, pak vám většinou stačí říct si – jak rychle to poběžíte. Pokud je jeden z vás rychlejší, buď zpomalí nebo se domluvíte, že si dáte sraz na konkrétním místě na trase. Není to nic složitého a funguje to. Proč tedy v případě, že muž běží se ženou je situace odlišná? Podíváme se, co na to vědci.

V posledních letech sociologové a psychologové prokázali fenomén, který by se dal nazvat jako “kluci dělají hlouposti, aby zapůsobili na holky“. V jednom z experimentů vědci řekli skupině mladých mužů skateboardistů, že chtějí vidět a nahrát jejich nejlepší triky. Zároveň pak sledovali, jak jim při plnění měnila hladina testosteronu.

Některé z skateboardistů sledovali vědci – muži a některé atraktivní ženské vědkyně ( Mimochodem, víte o tom, že jsou stanoveny způsoby, jak objektivně změřit vaši atraktivitu?).

Nejen, že při sledování kousků atraktivními ženami se jim zvýšila hladina testosteronu, mnohem víc než při sledování muži ale také mnohem víc padali. Zkoušeli mnohem víc rizikových kousků než, které by normálně dělali. A co myslíte po skončení testů skateboardisti požádali ženské pozorovatele o jejich telefonní čísla. No nedivme jsou to muži.

V další studii se použilo prostředí hazardních her, kde se testovalo chování mužů při sázení a zvažování své hry v přítomnosti svobodných žen. Okamžitě přestali myslet na budoucí náklady spojené se ztrátou a usilovali o okamžitá vítězství i když byla velmi nejistá. Takže když je sledovali atraktivní ženy a bylo jim řečeno, že jsou svobodné, při hře Black Jack sázeli mnohem rizikověji. Se stejným chováním se můžete setkat i při běhu, kdy zjistíte, že běžíte mnohem tvrději, než kdyby jste běžel sám.

Je zajímavé, že když se stejný výzkum dělal i na ženách, tedy s pozorováním ze strany atraktivních mužských vědců nebo žen. Výsledné chování bylo úplně stejné, bez ohledu na to, kdo se díval. Takže může za všechno evoluce, která nutí muže jednat lehkomyslně, aby zapůsobili na opačné pohlaví?

Proč byla většina žen tohoto chování ušetřena? Je to pro ně tohle chování příliš rizikové, což pro ně není úplně ideální? Nebo prostě nemají si dokazovat svou dominanci před dalšími ženami?  I zde však existují výjimky tzv. ženy alfa, které se chovají stejně jako muži a mají tendenci usilovat vždy o vítězství. A proto pokud při běhu narazíte na ženu alfa, která je lepší běžec než vy, nikdy nevyhrajete.

Jaký je váš názor?

 

Štítky: