běžecké oblečení
29.6.2015
Kategorie: Technologie

Co si pořídit na běhání

Každý kdo to s během myslí vážně po čase zjistí, že v běžném oblečení a obyčejných botách to prostě není ono. Zvlášť pokud se chce také dále zlepšovat, aniž by přespříliš namáhal klouby nebo řešil častá prochladnutí.

Právě proto je k dispozici běžecké oblečení a speciální běžecká obuv včetně moderních sportovních hodinek, které vám pomohou ve sledování a dalším zlepšení vašeho výkonu. Jelikož oblast běžeckých doplňků je poměrně dost obsáhlá, podíváme se na základní druhy oblečení a vybavení, které by vám neměli chybět v šatníku či na ruce.

Běžecké boty

Asi nejdůležitější součást běžecké výbavy, neboť právě kvalitní běžecká obuv je zodpovědná za kontakt vašich nohou s povrchem, odpružení a dobré vedení pohybu v každém terénu. Proto je také výběr běžecké obuvi dost náročný. Při výběru byste měli brát v potaz:

 • Kde budete běhat (terén, silnice, ve městě, atd.)
 • Jak dobře vám běžecké boty sedí – (netlačí, nejsou úzké, typ došlapu)
 • V jakém styl tréninku používáte (krátké trasy, delší, sprinty atd.)
 • Kvalitní značku a design (lepší zpracování obuvi, bezpečnostní prvky, atd.)

1Mezi nejvíc oblíbené značky patří běžecké boty Nike a běžecké boty Adidas. Obě se specializují právě na běhání a v jejich nabídce najdete jak boty pro rekreační běh tak pro profesionální použití. Jedna z novinek je např. běžecká bota Nike Flyknit, která váží pouhých 160 gramů, takže ji v podstatě necítíte. Rada na závěr nezapomeňte na běžecké ponožky, které mají speciální zóny pro zabránění otlakům a lépe tlumí nárazy!

Běžecké oblečení

Druhá důležitá součást výbavy každého běžce. Hlavní vlastnosti, které musí běžecké oblečení splňovat, jsou:

 • Udržet vás v suchu
 • Zajistit dobrý odvod potu
 • Udržet vás v teple
 • Pomáhat vám ve zlepšení vašich výkonů
 • Nabídnout zajímavý design a moderní technologie

běžecké oblečení nike

V rámci běžeckého oblečení se řeší hlavně nákup kvalitního běžeckého trička, běžeckých kalhot, legín či kraťasů a pro horší počasí a chlad také běžecké bundy. Existuje samozřejmě také spousta dalších doplňků běžeckého oblečení, nicméně hlavní jsou výše uvedené.

Proč nezačít od běžeckých kalhot

Pánské běžecké kalhoty

Dámské běžecké kalhoty

Dámské běžecké legíny

Nike Phenom

Under Armour Double Knit

Salomon Support mid tight

 • Do chladného a deštivého počasí

 • Úprava odpuzující vodu

 • Zipy pro snadnější oblékání

 • Volný střih

 • Materiál odvádí pot a rychle schne

 • Elastický pas se šňůrkou

 • Italská tkanina s podporou svalů

 • 2 hluboké boční kapsy

 • Měkký elastický pas

Při jejich výběru se držte vlastností, které mají splňovat, a také zvažte podmínky, v kterých se bude běžecké oblečení používat. Jinak bude vypadat sestava pro léto a jinak pro podzimní běhání!

Začátečník i pokročilý běžec by si měl ke své výbavě pořídit také sporttester.

Vybírat lze z několika druhů, rozhodujícími faktory pro výběr jsou především cena a dostupné funkce.

Vybrali jsme pro vás 3 sporttestery.

4Prvním z nich je Sigma RC 1209.

Tento velmi oblíbený sporttester ocení především začínající a středně pokročilí běžci, kteří hledají jednoduché ovládání a základní funkce jako je měření uběhnuté vzdálenosti, tepové frekvence, průměrné rychlosti, času a spálených kalorií.

Senzor z hrudního pásu je možné odepnout a měřit tak pouze rychlost a uběhlou vzdálenost i bez měření tepu.

5Druhým modelem je Garmin Forerunner 15.

Tyto malé sportovní hodinky zaznamenají vaši trasu, uběhlou nebo ušlou vzdálenost, spálené kalorie, rychlost, s připojením hrudního pásu také tep a mimo to i přesnou polohu GPS. Lze se s nimi napojit na online tréninkový deník Garmin Connect a sledovat tak své denní aktivity.

Patří do kategorie levnějších sporttesterů, nicméně svými vlastnostmi se může srovnávat s dražšími modely a to nejen díky malým rozměrům a velké výdrži baterie, ale mnoha funkcemi s jednoduchým ovládáním.

8Pokročilí běžci a sportovci ocení sporttester Suunto Quest Black Running Pack.

Tento sporttester je velmi dobře vybaven funkcemi pro trénink. Mimo měření tepu, vzdálenosti, kalorií, času, GPS polohy si v hodinkách nastavíte svého trenéra, který povede vaše cvičení, a vy budete přesně vědět, jak intenzivní váš trénink je.

Trénink si můžete naplánovat sami nebo si vybrat z online vytvořených plánů.

Vše můžete sledovat a analyzovat online po připojení do aplikace Movescount.com.

S přibaleným USB podem Suunto Movestick Mini se připojíte k počítači a své výsledky můžete ihned sdílet na sociálních sítích.

2 komentářů