10.10.2015
Kategorie: Nezařazené, Recenze

Jak vybrat běžecké šortky

Ať již je máte v plánu nosit pro běhání, závodění či pro jejich kompresní účinky, běžecké šortky jsou hlavně praktické. Správně sedící zabrání odřeninám, posouvání a dalším věcem, které Vám zabrání si správně vychutnat svůj sportovní výkon. Následující článek Vám pomůže najít ty nejlepší běžecké šortky.

Styl běžeckých šortek

Existují tři základní styly běžeckých šortek – kompresní, se zářezem a volné šortky. Styl pak určuje jak budou sedět, délku a šev.

Kompresní běžecké šortky

běžecké šortky kompresníJsou přiléhavé a pohodlné. Jsou podobné cyklistickým šortkám, ovšem bez vložky na zadku proti odření. Vzhledem k tomu, že dokonale přilnou k tělu, jsou teplejší, poskytují větší podporu svalům a díky svému materiálu jsou velmi flexibilní.

Délka kompresních šortek záleží na tom, zda jde o šortky pro muže či pro ženu. Dámské verze šortek jsou většinou kratší nad půlku stehen. Mužské kompresní šortky jsou v délkách od půlky stehen po kolena. Umístění švu šortek se může lišit dle jejich celkového stylu.

Běžecké šortky se zářezem

běžecké šortky se zářezemJedná se o nejvíce populární styl běžeckých šortek, které své pojmenování dostaly podle bočního vykrojení. V výřez je velký asi 1,5 cm od okraje šortek. Tato úprava umožňuje běžci pohyb ve větším rozsahu než kdyby se jednalo o zcela rovný okraj šortek. Šortky jsou vhodné na volné nošení, narozdíl od dokonale přilnavých kompresních šortek. Stejně jako u kompresního modelu, mají dámské šortky tendenci být o něco kratší než mužské.

Volné běžecké šortky

volné běžecké šortkyVolné šortky na běhání jsou často zaměňovány za šortky s výřezem, ale je tam rozdíl. Volné šortky mají jinak rozložené švy a jednotlivé díly šortek, což již umožňuje dát běžci opravdu velký rozsah pohybu, včetně zajímavého stylu. Volné šortky jsou většinou kratší jak u mužů tak i u žen.

Rozdíly dle pohlaví

Běžecké šortky jsou prodávány v dámském, pánském i unisex stylu. Každý z nich má různé funkce, které jsou závislé na pohlaví.

2014-new-active-sportswear-shorts-for-running-gym-cycling-micro-fiber-quick-dry-tight-sexy-lowPánské běžecké šortky jsou střiženy přesně podle potřeb mužského těla. Vnitřní šev je často o něco delší a vestavěná vložka má větší oporu v rozkroku, aby zabránila nepohodlí a odření.

Dámské běžecké šortky dobře sedí na ženském pase, bocích a stehnech, aby seděly co nejlépe a byly pohodlné. Mají méně místa v tříslech a jsou vyráběny s kratšími nohavicemi.

Unisex běžecké šortky  – spojte kusy dámských a pánských šortek a dostanete šortky unisex. Chybí jim pro pánské a dámské šortky specifické části, které rozlišují pohlaví. Takže nenabízejí na delších tratích tolik pohodlí a ochrany.

Spodní prádlo

Je pravidlem, že u běžeckých šortek s věstavěnou vnitřní vložkou se spodní prádlo nepoužívá. Vrstva tkaniny navíc může způsobovat zbytečné tření. Vložky poskytují odvod vlhkosti, což Vám pomůže být v suchu s dobrým odvětráváním a v pohodlí. Také samozřejmě zabraňují odřeninám a infekcím. Kromě toho jsou vložky udělány tak, že poskytují dostatečnou podporu pro muže, kteří pak nepotřebují speciální suspenzory.

Materiál

Šortky na běhání a jejich vložky jsou většinou vyrobeny buď ze syntetických nebo přírodních vláken.

Syntetická vlákna

Většina syntetických vláken, která jsou používána na běžecké šortky jsou vyrobena z polyesteru, polyesterové spandex směsi nebo nylonové směsi. Polyesterové směsi dobře sedí, jsou pružné a co je nejdůležitější, dobře odvádějí pot z těla, takže Vás udrží v suchu a zabrání odření.  Šortky vyrobené ze systetických vláken nabízí odolnost, takže je můžete používat velmi často bez nějakého omezení.

Přírodní vlákna

Šortky vyrobené z přírodních vláken jako je bavlna, nabízí do určitou pružnost a volnost pohybu. Horší je to pak s odvodem vlhkosti, což může vést k zbytečnému tření. Navíc časté používání při vyšších teplotních podmínkách, může vést k rychlejšímu znehodnocení, než u syntetických vláken.

Kapsy – mnoho běžeckých šortek má našitou malou kapsu u pasu na přední vnitřní straně. Je určena především pro uložení klíčů. Některé mají také větší kapsy na zip ze zadní strany, které jsou určeny např. pro malé občerstvení při dlouhých tréninkových bězích.

Viditelnost – světlejší šortky nebo ty s reflexními pruhy Vám poskytnou lepší bezpečí, zvlášť při běhu k večeru či v noci kolem silnice.

Zdroj: http://www.theclymb.com

2 komentářů