nike běžecké bundy
13.6.2015
Kategorie: Nezařazené, Technologie

Jak vybrat běžeckou bundu

Běžecké bundy se oproti svým neprodyšným protějškům z nylonu v roce 1990 obrovsky zlepšili. Jak šel čas, navrhovali se stále lepší a komfortnější s výkonnými ventilačními odvody vlhkosti.

Navíc, lehké materiály se staly více dostupnějšími a také se přidala lepší technologie, která má vliv na jejich odolnost proti vodě i větru. Tyto moderní návrhy tak mohou znamenat skutečný rozdíl ve vašem výkonu a pohodlí, ale také zde přichází problém s tím, vybrat tu pravou běžeckou bundu pro vás.

V tomto článku se podíváme na nejdůležitější parametry při výběru běžecké bundy.

Ovšem nejdříve si pojďme probrat, proč vlastně tuto bundu chcete. Můžete se zeptat sami sebe, pro vlastně nenosit jenom fleesovou mikinu? Pro ranní běhání mi to stačí. Ovšem toto oblečení zvlášť pokud je z bavlny vám neposkytne ochranu před deštěm nebo větrem.

Ačkoliv chvíli vydrží, pak nasáknou vodou a začnou vás studit. Je samozřejmě možné použít nějaké bavlněné mikiny s novou technologií, která má pomoci s deštěm, ovšem pak se taky může stát, že zase nedýchá tj. pot nemá kam odejít a je vám horko. Výsledek je podobný jako při promočení z deště.

Takže, řekněme, že venku prší, tak proč si nevzít klasickou nepromokavou bundu? Mnoho z nich je navrženo s plnou hydroizolací, takže stejně nedýchají.

Jsou navrženy tak, aby nepustili vodu dovnitř a co se týče vnitřní vlhkosti tu moc neřeší. Dá se říci, že jsou navrženy tak, že neberou v potaz vysoce aerobní aktivity, které vyžadují trochu jiné vlastnosti běžeckého oblečení.

A nakonec si řekněme, kdy bundu na běhání nebudete potřebovat. Pokud je venku zima a slunečno je často nejlepší zvolit mikinu nebo bundu z prodyšného fleecu, nebo jinak navrstvit oblečení. Tím dosáhnete podobného výsledku jako u běžecké bundy. 

ceft-and-company-ny-agency-nike-holiday-2014-tier-1-santiago-and-mauricio-001

Prodyšnost běžecké bundy

Asi nejdůležitější vlastností běžecké bundy je prodyšnost. Běh je vysoce aerobní cvičení, které způsobí, že se budete silně potit. Není nad to,  pokud máte na sobě vrstvu, která omezuje proudění vzduchu, nebo nemá dobrý odvod vlhkosti pryč. Zjistíte, že budete promočený na kost ve svém vlastním potu a bude vám i chladno.

Za celou dobu testování, jsme zjistili, že prodyšnost závisí nejen na konstrukci bundy a typu materiálu, ale také na schopnosti dobře ventilovat.

Některé materiály jsou sami o sobě navrženy tak, aby vlhkost odváděli, ale ne všechny. Pokud to materiál neumí je na konstrukci ventilačního systému bundy, zajistit dostatek cirkulace vzduchu, aby bylo vytaženo co nejvíc vlhkosti.

Použití síťoviny je běžná metoda odvádění vlhkosti, stejně jako větrací klapky, které jsou překryté tkaninou. V průběhu testování jsme zjistili, že síťovina nabízí lepší ventilaci než větrací klapky. I když samozřejmě svou roli hraje také jejich umístění.

Za zmínku také stojí to, že špatně umístěné odvětrávání může pomoct dešťové vodě při vstupu do bundy. Pokud jste osoba, která se více potí, možná se budete chtít podívat na bundu s maximálním odvětráváním a dalšími funkčními prvky – jako jsou síťoviny s většími oky nebo odvody vlhkosti umístěné podél boků těla a pod paží.

Odolnost proti větru a vodě

Účel běžících bund je chránit vás před nepřízní počasí a zároveň vás při běhu udržet v suchu. Pamatujte si, že většina běžeckých bund – pokud ne všechny – má určitý stupeň odolnosti proti vodě.
Nicméně, nikdy nejsou zcela vodotěsné, protože kdyby byli, tak se budete koupat v potu, který nemá kam odejít. Většina firem používá povrchovou úpravu DWR, která odpuzuje vodu.
Funguje to celkem dobře, ovšem vyžaduje určitou údržbu.  Po nějaké době, se povrchová úprava DWR odstraní, takže ji musíte umýt speciálním prostředkem a pak znovu nanést vrstvu DWR. /dá se pořídit jako sprej/ 
Některé běžecké bundy kombinují DWR vrstvu se speciální konstrukcí, která výrazně zpomalí proces odpařování, někdy může pomoci také teplo běžce, které vše zrychlí.
Jednu z nejvyšších známek v odolnosti proti vodě obdržel Sugoi HydroLite s duální technologií. Na druhou stranu, nezapomeňte, že pokud nebudete v dešti dost dlouho není třeba se starat o to jak dlouho bude vše schnout.
Ho11_RN_Allyson_Running_Window_Horiz_010_LRG1Odolnost proti větru je také další aspekt, ke zvážení.
Izolace vám s tímto pomůže, ale opět, pokud neběháte v zimě, může docházet k přehřátí a dím k dalším problémům.
Pokud si myslíte, že budete běhat ve větrném prostředí, zvažte konstrukci větrání: jsou tam větší síťová oka, které propustí vítr? Menší průduchy, které umožní ovládat ventilaci? Existují i průduchy, které vypadají, jako by je snadno profouknul i zbloudilý vánek?
Pokud ano, možná budete chtít najít bundu, která je lépe utěsněná, možná s překrývajícími otvory, na rozdíl od otevřené síťoviny.

Hmotnost běžecké bundy a její kompaktnost

Není žádným tajemstvím, že lehčí obvykle znamená rychlejší, a to samé platí i pro běžecké bundy. Ať už běžíte maraton nebo delší trať, snažíte se zlepšit svůj čas, hmotnost zde pak hraje důležitou roli. Je zřejmé, v těchto situacích, lehčí je lepší.
Pokud běháte delší tratě, bude pro vás lehčí vrstva ideálním řešením, zvlášť pokud se dá i dobře zabalit. Pokud se vydáte na cestu, nechcete tahat těžkou vrstvu jen pro jistotu, kdyby začalo pršet. Stejně tak pokud si ji oblečete, tak každé deka navíc ucítíte. 
V tomto ohledu již máte na výběr z běžeckých bund, které se dají složit do kapsy, takže ji máte sebou i na delší tratě bez zbytečné váhy navíc a jistoty, kdyby pršelo. 
Nicméně, pokud poběžíte kousek hmotnostní rozdíly v jednotlivých bundách asi moc nepoznáte.  Ve skutečnosti, hmotnost není to jedinou věcí co řešíte, možná budete chtít vyzkoušet bundu s nějakými úžasnými vlastnosti, jako je více kapes, nebo s kapucí.
Obvykle více funkcí znamená také více materiálu v konstrukci, což zvyšuje hmotnost.  Můžete požadovat bundu, která má kapsu pro mobilní telefon či přehrávač hudby, opět nějaká váha navíc.
Dalším příkladem je kapuce, která splní ochrannou funkci při dešti, ovšem zase je to váha navíc. Vše záleží na tom kde běháte a jaké jsou vaše preference.

Izolace

Je velmi důležité, abyste zvážili, jaké jsou obecné klimatické podmínky ve vašem okolí. Pokud zjistíte, že po větší část roku, jsou teploty pod 40 stupňů, možná nebude špatné zvážit běžeckou bundu, která má již v sobě nějakou izolaci.
To vám pomůže udržet se v teple i v těchto chladných dnech, a může působit vrstva pro odvod vlhkosti.  Pokud v chladném počasí použijete pouze nějakou vrstvu navíc, riskujete zachycování vlhkosti a špatný odvod pryč.
Ideální jsou tak běžecké bundy s prodyšnou izolací, které tohle řeší. Nicméně, pokud jsou teploty nad čtyřicet stupňů, izolace může způsobit přehřátí. Pamatujte si, že běh je vysoce aerobní aktivita, a vaše tělo bude generovat velké množství tepla, které je třeba někam odvést.
Převzato z http://www.outdoorgearlab.com – Jared Dean