12.5.2016
Kategorie: Motivace, Nezařazené

10 špatných běžeckých návyků a co s nimi

V tomto článku se podíváme ne nejvíc rozšířené běžecké zlozvyky, kterým se můžete lehce vyhnout pokud o nich víte. Ano, ne vždy máte po ruce zkušenějšího partnera, který vás upozorní nebo poradí.

Zlozvyk č. 1 Běháte příliš mnoho a příliš brzo

Začínáte po zranění zase běhat? V tom případě je lepší začít opravdu pomalu a v klidu, aby jste zůstali fit i nadále. Postupujte podle standardního pravidla navyšováním uběhnuté vzdálenosti pouze o 10% za každý týden.

Zlozvyk č. 2 Doplňujete špatně energii

běžecké doplňkyPo náročném běhu sáhněte po vysokoenergetické tyčince a potom si dejte nějaké jídlo s dostatkem sacharidů a bílkovin pro obnovu vašich svalů.

Zlozvyk č. 3 Zapomínáte na ochranu před sluncem

20 minutové vystavení slunečním paprskům pro vás může být zdravé. Ovšem vy potřebujete ochranu na delší běhy nebo i při oblačném počasí. Není nic horšího než si z běhání přinést i zarudlou kůži. Proto se ohlédněte po kvalitním ochranném spreji pro slunci.

Zlozvyk č. 4 Ignorujete svaly středu těla

Účastníci studie, kteří procvičovali střed těla 4x za týden po dobu 6 týdnů, pak běželi na 5 km o 30 sekund rychleji, než ti, kteří ho neprocvičovali. Mezi oblíbené cviky na střed těla patří např. různé pozice prkna.

běžecké zlozvyky

Zlozvyk č. 5 Při závodu startujete příliš rychle

Ne tak zhurta. Pokud se nebudete v začáteční fázi závodu držet s rychlostí trochu na uzdě, můžete si zničit vaše šance na vítězství. Zvažte použití GPS hodinek, takže budete znát své tempo a to pak můžete držet hned od začátku závodu. Na sprint je dost času na závěr.

Zlozvyk č. 6 Být svým vlastním lékařem

Běžci mají tendenci se léčit vlastními silami – ledem nebo ibuprofenem při bolesti. Ale i drobná poranění se mohou změnit ve vážnější. Pak je určitě lepší navštívit lékaře dřív než později. Pokud bolest přetrvává i po třech dnech, objednejte si ke svému lékaři.

Zlozvyk č. 7 Vynechávání protažení

Zařadit strečink před vyběhnutím při protahování nezahřátých svalů nemusí být zcela ideální volbou. Ovšem po běhu, když jsou svaly protažené už by to měla být samozřejmost, která může zabránit zranění.

Zlozvyk č. 8 Nedostatek spánku

2015-10-19-1445275684-5409155-6480297645_f71f3bd4f5_bStudie ukazují, že příliš málo spánku může nabourat proces zotavení, který probíhá po běhu, snižuje imunitu a celkově působí na psychiku. Vzhledem k tomu, že každý z nás potřebuje různou délku spánku, řiďte se podle svého běžeckého deníku. Podle toho, jak se při běhu cítíte zjistíte, jaká délka spánku je pro vás nejlepší.

Zlozvyk č. 9 Nedostatek odpočinku

Přetrénování může vést k celé řadě problémů od zranění, přes pomalé časy až po nemoc či ztrátu motivace. V každém tréninkovém plánu by neměl chybět odpočinkový den a minimálně 2 – 3 snadnější tréninky v rámci týdne.  Dopřejte svým svalům den volna, aby se mohly svaly lépe zotavit.

Zlozvyk č. 10 Snažit se zvládnout vše

Existuje spousta různých rad, jak se stát ještě lepším běžcem. Snažte se však zaměřit na to, co je zvládnutelné. Pamatujte: Je lepší se při běhání cítit v pohodě, než když se stresujete.

A co vy máte nějaké jiné zlozvyky?