hubnutí a běhání
1.10.2016
Kategorie: Nezařazené, Výživa, Zajímavosti

5 pravidel na hubnutí, která můžete zapomenout!

Snažíte se shodit nějaké to kilo dolů? Pak si dejte pozor na obecně rozšířená moudra o hubnutí.

Hubnutí a pravidla, jak hubnutí dosáhnout patří jako i některá další témata k těm, kdy se stále ještě používají babské rady na zaručený úspěch. Některá z nich už byla vyvrácena ale stále jsou taková, která vychází z klasického selského rozumu bez vědeckého podložení a některá jsou jen zbožná přání. Bez ohledu na to, odkud tyto pravidla pochází se podíváme na 5 z nich, která stále přetrvávají.

1. Pokud jíte tuk, bude se vám tvořit

Je třeba rozlišovat mezi tukem, který přijímáme ve stravě a tím, který si neseme kolem pasu. Bohužel představa, že tuk v jídle je stejný jako tuk kolem pasu je úplně to samé patří k zakořeněným představám, kterých se špatně zbavuje. Abychom však byli spravedlivý tato mylná představa byla z velké části po desetiletí šířena i výzkumníky, vědci a dokonce i vládami.hiitrun-png

Zkusme to tedy znovu: Tím, že jíte tuky neznamená to, že je automaticky ukládáte. V současnosti se již zvýšilo doporučení na množství tuku, který je dobré přijímat v potravě. Tuk je základním prvkem, který má vliv na zdravý metabolismus.

Podle jedné studie, která sledovala skupinu subjektů na nízkotučné dietě po dobu 4 týdnů se následně dramaticky snížila účinnost metabolismu. Tím se také narušila produkce hormonů, které udržují v rovnováze hladinu cholesterolu a inzulínu.

Dle další studie se zkoumala účinnost tzv. zdravých tuků, kam patří např. olivový olej, ořechy, ryby, avokádo a podle ní zkoumané subjekty ztratily více hmotnosti a měli také méně tuku kolem pasu. Zdravý tuk tak dodává jídlu mnohem lepší chuť, což oceníte pokud změníte jídelníček a chcete opravdu zhubnout.

2. Hubnutí je pouze o kaloriích a o tom, jak se snížíte

Tento matematický přístup k hubnutí byl dlouhou dobu oslavován jako základní pravidlo při hubnutí. Po desetiletí nám bylo řečeno, že každého půl kila tělesné hmotnosti se rovná cca 3500 kalorií.

Takže v podstatě stačí pokud omezíte nebo spálíte 500 kalorií za den a kila půjdou krásně dolů.

Teprve teď víme, že tato rovnice není až tak jednoznačná, protože 500 kalorií ve formě brokolice, lososa nebo nějakých raw potravin bude mít zcela jiný dopad na ukládání tuků, metabolismus či energii než 500 kalorií získaných z hranolků a tvarohového koláče. Ve skutečnosti, protože vláknina obsažená v potravinách s vysokým obsahem této složky není stravitelná a zpracování proteinů dá vašemu tělu také zabrat, nemusíte dostat ani komplet 500 kalorií, které čekáte.

To samozřejmě neznamená, že máte být k přijímaným kaloriím lhostejní. Poučením je to, že je lepší kalorie počítat u nezpracovaných potravin, jako je zelenina, ryby, drůbež a maso, ořechy a semena, ovoce a celozrnné výrobky.

3. Nejezte pozdě

Různé variace tohoto pravidla se objevují už po desetiletí. Abychom byli spravedlivý, opravdu existuje důkaz, že pokud jíte více brzo ráno, může vám to pomoci s regulací tělesné hmotnosti. Ovšem i zde neexistují pevné závěry, že je to 100%-ní.

binge-eating-night-enjoy-jpg-pagespeed-ce-a7v4fbbepzPodle jedné vědecké studie, která vznikla na Hebrejské univerzitě v Izraeli, bylo skutečně zjištěno, že muslimové praktikující ramadán, tj. přijímají hodně energie až při večerním jídle, mají zdravější chuť k jídlu, stejně jako menší tukové zásoby kolem pasu, ve srovnání s těmi, kteří většinu svého kalorického příjmu přijímali dříve v průběhu dne.

Tyto závěry se pak odrazily od italské studie, která zjistila, že ti, kteří jedli své hlavní jídlo po 6 hodině večerní spálili více tuku, než ti, kteří jedli dříve.

Vyzkoušejte pravidlo – 12 hodinové okno, což znamená, že omezíte příjem hlavního množství kalorií po 12 hodinách, což má pozitivní vliv na vaši váhu. Výzkum na myších nedávno, zjistil, že i když zvířata jedla stejný celkový příjem kalorií, myši, které používali okna po 12 hodinách byly zdravější a štíhlejší, než ty bez časového omezení.

Zajímavé je také to, že když si v druhé polovině experimentu vyměnili místa, tak skupina, která dříve používala 12 hodinová okna, ve volných dnech klesla na váze mnohem rychleji.

4. Stačí pouze běhat

Opakujte po mě: “Během nemůžete utéct špatné stravě. ” Tohle většinou všichni vědí ale stále tomu nechtějí uvěřit. To je také důvod, proč někteří po zahájení běhání začnou dokonce přibírat na váze. Těch 500 kalorií, které spálíte během svého ranního běhu pak celkem jednoduše smáznete muffinem a velkým Latté, které si dáte později. Cvičení resp. běh je důležitý ale to, co si dáte na talíř ještě víc.

5. Sacharidy způsobí, že přibíráte

woman-blending-fruit-20501331-400x400Dnes se mnozí lidé snaží zcela omezit tuk v jejich jídelníčku i když se jedná o významný zdroj glykogenu a obviňují jej z jejich většího obvodu pasu. I když je pravda, že miliony lidí již řeší příjem vysoko sacharidových jídel, v případě běžce mají své nezastupitelné místo.

Sacharidy jsou zdrojem paliva pro intenzivní a mírné cvičení a také preferovaným zdrojem paliva pro váš mozek. Takže určitě je neomezujte prostým vyřazením ale buďte při jejich výběru selektivní.

Víte, že selekce může zahrnovat i těstoviny? Podle studie s více než 23 tisíci Italy, vědci zjistili, že příjem těstovin byl spojen s menším obvodem pasu  a také se snížila pravděpodobnost obezity. Klíčem je samozřejmě přiměřenost a kvalita sacharidů.

Další studie např. zjistila, že lidé, kteří se snažili zhubnout tím, že jedli celozrnné potraviny ztratili v průběhu 12 týdnů, více než ti, kteří jedli klasické bílé pečivo. Pamatujte i na to, že sacharidy můžete přijímat v různých podobách, včetně ovoce, luštěnin či zeleniny.

 

Co naopak několik pravidel, podle kterých lze postupovat?

metr

zdroj:www.runnersworld.com