21.6.2015
Kategorie: Nezařazené, Výživa

Chyby vytrvalostních běžců – cukr před výkonem

Mnoho sportovců z různých oblastí se snaží zlepšovat svůj výkon nejen správným tréninkem, ale také úpravou jídelníčku a zařazením doplňků stravy. Od odborníků z oblasti vytrvalostního běhu se následně dozvídají, že nejdůležitější pro vytrvalostní běh je správný příjem cukrů. Takže se snaží tohle doporučení respektovat.

Ve většině případů je používají několik hodin před tréninkem nebo přímo před závodem. Jelikož pod pojmem cukry si všichni představí především sladkosti, použití sušenky, čokoládu či sladké nápoje – to vše v rámci finální přípravy. Jak to však ve skutečnosti funguje v organismu?

graf

Pokud použijete jako zdroj cukru potraviny s obsahem jednoduchých cukrů, které se velmi rychle vstřebávají do krve, v prvních minutách po požití potraviny nebo nápoje se výrazně zvýší hladina krevního cukru – glykémie.

Co je sygnál pro slinivku břišní, která následně dodá větší množství inzulínu, aby tuto vysokou hladinu cukru v krvi snížil. Vzhledem k tomu, že množství inzulinu odpovídá rychlosti růstu glykémie, dochází k výraznému poklesu až pod výchozí úroveň.

Jak asi tušíte tento stav má negativní dopady:

1. když klesá hladina krevního cukru, organismus na to reaguje podrážděně např pocitem slabosti, studeného potu nebo únavy. Pokud se pak v tomto stavu trefíte do okamžiku startovního výstřelu, je jasné, že výsledný výkon nebude nic moc.

2. vysoká hladina inzulínu brání využití tuku jako zdroje energie, což hlavně u vytrvalostních sportů je dost problém. Jakmile vám dojde energie ze svalového glykogenu, tak potřebujete uvolnit energii z tuků. Výsledný výkon je tak v podstatě poloviční a setkáte se také s pocity uvedenými u prvního bodu.

Ironií pak je, že onen odborník, jehož doporučení bylo zmíněno výše, doporučoval konzumaci sacharidů a ne jednoduchých cukrů. Je tomu opravdu tak, že při vytrvalostním sportu by měl sportovec přijímat kolem 70% celkového energetického příjmu právě ze sacharidů. Těm se v odborných kruzích někdy říká cukry, což pak může vést k omylu.

Co tedy jíst před sportovním výkonem?

Půjdeme na to obráceně na nejdříve si řekneme co nejíst v čase od 2 hodin výše k směrem k zahájení sportovního výkonu:

  • neměli bychom konzumovat ani pít nic sladkého (co obsahuje rychlé sacharidy)
  • neměli bychom jíst tuky ani bílkoviny (tyto látky se velmi dlouho tráví a tím zatěžují celý organismus)
  • není optimální ani vláknina, protože opět zatěžuje trávicí trakt, který ji musí s vynaložením většího množství energie zpracovat. Vláknina sama pak energii nepřinese.

0042-sport-12122714455423Z uvedených omezeních nám zůstala pouze sacharidová potravina s nízkým glykemickým indexem, která nezatíží organizmus a zároveň vám dodá postupně se uvolňující energii, která je potřebná pro výkon a především pro využití tuku jako zdroje energie.

Do hledání takové potraviny jsme zapojili i výživové poradce z Aliance výživových poradců ČR, abychom si byli jisti, že jedinou potravinou na trhu, která splňuje tato kritérie je Enervit PRE Sport, sacharidové želé (pevná konzistence) s nízkým glykemickým indexem.

Jak tedy doporučujeme časovat přísun energie před výkonem?

Snídaně
oblíbená snídaně před sportovním výkonem, může obsahovat např. vločky, pečivo se sýrem nebo šunkou či někdo má rád i vajíčka.
podmínkou je, aby mezi snídaní a termínem výkonu byly minimálně tři hodiny bez dalšího jídla (kromě přípravku Enervit PRE sport)

1-2 hodiny před výkonem

  • snězte jedno nebo dvě želé Enervit PRE sport (například triatlonista Filip Ospalý bere jedno želé dvě hodiny před startem a druhé 45 minut před začátkem) Jaké jsou výhody?
  • zamezíte možným pocitům hladu
  • vyhnete se trávicím problémům, neboť želé se dobře vstřebává
  • nastavíte optimální energetický metabolismus pro lepší výkon

poslední hodina před sportovním výkonem

  • nejíste nic sladkého ani tučného
  • nepijte sladké či slazené nápoje nebo perlivé vody
  • naopak doporučujeme pít čistou vodu, případně s citronem, nebo minerální směs pro odkyselení organizmu od Vitaru (která rovněž řeší eliminaci zakyselení spojeného se sportem)