taping

Jak na běžecké tejpování

Možná, že jste na nohách některých známých běžců v posledních letech viděli různé barevné pásky v modré, růžové nebo černé. Ale k čemu to vlastně je?

Metoda kinesio tejpování byla vyvinuta japonským chiropraktikem a akupunkturistou Kenzo Kasem v polovině 70. let 20. století. Kase vytvořil nový typ pásky, která oproti klasické sportovní pásce, kde se řešilo znehybnění určitého kloubu, umožňovala usnadnit přirozený proces hojení těla a zároveň podpořila a dodala stabilitu svalům a kloubům bez omezení rozsahu tělesného pohybu.

taping

Páska má texturu a elasticitu podobnou kůži. Při aplikaci, se mikroskopicky zvedne pokožka. Tímto způsobem dojde ke zvýšení krevního a lymfatického toku v této oblasti, zvyšuje se  krevní oběh a dochází ke zmírnění bolesti. Strečové vlastnosti pásky mohou být použity při zlepšení regenerace přetěžovaného svalu a ke stabilizaci kloubů.

Mýty a realita

K dnešnímu dni zatím existuje minimum výzkumů, které jsou zaměřeny na účinnost tejpování u sportovců a jen několik z nich se věnuje běžcům. Jedna ze studují, která zkoumala účinky Kinesio tejpování na léčbu syndromu běžeckého kolene dospěla k závěru, že při doplnění standardní léčby Kinesio tejpováním výsledky nezlepšilo, kromě rychlejšího zlepšení flexibility svalu. Při další studii se zkoumal vliv tejpování na čtyhlavý sval stehenní a hamstringy, kde se zjistilo, že tejpování u zdravých sportovců nezměnilo jejich svalovou sílu.

120810062035-taped-athlete-story-topSamozřejmě to nezabránilo výrobcům pásek u nich uvádět, že pomohou zvýšit výkon tím, že zlepšují průtok krve nebo dokonce oddalují únavu ve slabých částech těla.

Dle zkušeností masážních terapeutů není tejpování vhodné při zranění nebo při místních chronických potížích. I když jsou samozřejmě i výjimky, kdy je klienty uváděno, že jim to pomohlo, jiným zase ne. U běžců se může tato technika uplatnit např. při svalové nevyváženosti, u nožní klenby atd.. Někteří klienti se naučili některé obecné tejpovací techniky, které používají po tréninku při namožených svalech. Pro většinu běžců tak jde o velmi zajímavý doplněk k běžné léčbě jejich problémů.

Důležitá doporučení

Mějte je vždy na paměti, aby bylo zajištěno, že vaše páska bude dělat co má:

  • oblast pro tejpování musí být čistá, suchá, bez oleje nebo tělového mléka. Pokud tomu tak není, páska se na kůži nepřilepí. V případě, že máte na daném místě více ochlupení, bude třeba jej oholit, aby páska držela.
  • sval nebo kloub, který budete tejpovat by měl být v napnuté pozici, kdy zabírá.
  • konce jsou vždy již bez napětí
  • jakmile je páska aplikována, chvilku ji třete dlaní, aby se aktivovalo lepidlo
  • počkejte 30 minut po aplikaci pásky než začnete cvičit
  • nechoďte po aplikaci pásky ihned ven, kde je chladno, páska nebude držet
  • během 1 hodiny po aplikaci se nesprchujte ani neplavte, aby se páska nedostala do vlhka. Po hodině to už nevadí.

Pásku můžete nosit po dobu od 3 do 5 dnů. U některých lidí však tak dlouho být nemusí, zvlášť pokud je v oblasti, která má tendenci být vlhká – nohy, nebo kde dochází k tření z oblečení.

Pokud se vám konce pásky odlepují, klidně je ustřihněte. Při citlivé pleti může páska dráždit kůži. Pokud pásku odlepujete, ideální je např. po sprše, když je páska vlhká.

Tipy na tejpování pro 3 nejčastější zranění

1. Bolest v chodidle – Plantar Fasciitis

 

2. Běžecké koleno – Iliotibial Band Syndrome

 

3. Bolesti, záněty, otoky podél holenní kosti – Shin Splints

Už jste někdy zkoušeli tejpování?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

zdroj:http://www.runnersworld.com