19.8.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Jak pečovat o běžecké oblečení a obuv

I když máte rádi své nové běžecké oblečení či boty, přijde čas, kdy je třeba se s nimi rozloučit. V následujícím článku vám poradíme jakým způsobem o běžecké oblečení a boty pečovat tak aby vám vydržely co nejdéle. A také kdy je ten správný okamžik pro výměnu za nový model.

Běžecké tričko

644688-810-aPokud používáte běžecké tričko často, je velká šance, že začne trochu zapáchat díky tomu, že se snižuje jeho sací a odvodová funkce potu. Nicméně zápach jako takový způsobují baktérie, které potřebují vhodnou živnou půdu. V tomto případě stačí pokud necháte své zpocené tričko v tašce nebo vespodu koše na prádlo. Abyste se tomu vyhnuli je lepší zpocené tričko ihned oprat a pověsit, aby dobře uschlo. Standardním pravidlem při praní je nepoužívat aviváž, která může poškodit jeho funkce na odvod potu. Další rada je prát jej rubem, což je šetrnější k vnější vrstvě běžeckého trička.

Pokud zápach přetrvává, zkuste přidat trochu jedné sody při praní. Jestliže to nepomůže je čas se podívat po novém běžeckém tričku.

Běžecké boty

747356-600-eV současné době jsou běžecké boty již vyráběny tak, že by měly vydržet cca 500 – 800 km. Do této vzdálenosti se počítá nejen běh, ale také klasická chůze, neboť díky pohodlnosti a lehkosti běžeckých bot se z nich stává standardní doplněk klasického oblečení na volný čas nebo do kanceláře.

Pokud je potřebujete vyčistit, použijte vodu a kartáč. Následně pokud je bota vlhká i zevnitř, použijte staré noviny, kterými vyplňte vnitřek běžecké boty, aby držela tvar. Nikdy je nedávejte do pračky nebo sušičky, neboť ty mohou použité materiály v botě a správný tvar. V každém případě i udávaná životnost cca 500 km neznamená, že pokud na botách uvidíte známky opotřebení tak není čas jít koupit nové.

Běžecké šortky – kraťasy

630883-687-aU běžeckých šortek platí stejně jako např. u běžeckých podprsenek, že je lepší mít alespoň 3 kusy, které budete otáčet v rámci používání. Tím se prodlouží doba použitelnosti šortek se zachováním všech funkcí. Při praní šortky perte naruby, kromě typů s vložkou. Pokud máte, možnost zkuste je prát zvlášť na nějaký jemný program.

Základním pravidlem je také nepoužívat aviváž a také zajistěte dobré vymáchání prádla od použitého mýdla či jiných pracích prostředků. Když přijde čas, že vás začnou třít na vnitřních stehnech, budou se roztřepovat švy a ztrácí se elasticita – je vhodný okamžik zvážit výměnu běžeckých šortek za nové.

Běžecká podprsenka

S13778-aPokud běháte tak jistě víte, že použití běžecké podprsenky je nutné zlo. Také platí, že i když investujete čas i peníze, abyste si vybrala tu správnou běžeckou podprsenku, nic netrvá věčně. Nicméně můžete podniknout kroky, aby se tento interval co nejvíce prodloužil. První radou je – perte podprsenku v pracím sáčku, aby se nikde nezachytili její součásti.  Další radou je nechat podprsenku uschnout na vzduchu, tj. bez sušičky, která jí může zkrátit životnost.

Dalším doporučením pro aktivní ženy je mít alespoň 3 kusy – jednu na těle, jednu na praní a poslední připravenou na výměnu. Opět toto otáčení běžeckých podprsenek prodlouží každé z nich životnost. Výměna se doporučuje po 6 – 12 měsících, nebo také v okamžiku když už nemůžete přečíst text na visačce u podprsenky.

Doufáme, že pro vás byl článek přínosný a pomůže vám lépe využít možnosti jak prodloužit životnost běžeckého oblečení a obuvi.