jak vybrat běžecké boty
20.5.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Jak vybrat běžecké boty – Vše co potřebujete vědět!

Vše co potřebujete vědět při výběru běžeckých bot

Článků na téma – jak vybrat běžecké boty, nebo na co si dát při výběru pozor, je celá řada. Nicméně pokud začínáte běhat nebo už běháte je výběr té správné běžecké boty tou hlavní věcí, kterou je třeba vyřešit. V tomto článku tedy nepůjdeme cestou několika doporučení, ale kompletním rozhodovacím i nákupním cyklem, který většina běžců při výběru běžeckých bot absolvuje.

Jak již bylo řečeno kvalitní běžecká bota může mít vliv na případná zranění z běhu, hlavně pokud budete běhat na větší vzdálenosti. Bolesti zad, nohou nebo oblíbené běžecké koleno nejsou nic, co bychom vám doporučovali. Kromě zdraví, pak svou roli hraje osobní vkus i běžecký styl. Ale dost bylo řečí, jdeme vybírat.

Definujte si co od běžecké boty očekáváte a potřebujete

Povrch

trailBudete běhat na dráze, nebo na trávě či silnici? Právě povrch významně ovlivňuje i výběr běžecké boty. Například pokud budete běhat na dráze nebo jiném rovném povrchu, nepotřebuje nějakou extra trakci (přilnavost). Orientovat se můžete podle:

  • Silnice nebo rovnější povrch bude vyžadovat menší trakci a nižší hmotnost.
  • Trailový běh už vyžaduje dobrou trakci, podporu a odpružení při běhu na nerovném terénu.

Více informací k používanému terénu na běhání najdete i v našem článku – Asfalt, terén nebo dráha.

Jak budete běhat a v čem

I když se to nezdá existuje mnoho různých druhů sportovních bot. Nekupujete náhodou sportovní boty, které nejsou vysloveně určená na běhání? V rámci nabídky sportovních bot se můžete setkat např. s fitness obuví nebo obuví zaměřenou na běžné nošení. Tyto boty pak nejsou zcela vhodné na trailové běhání nebo dlouhé maratony.

Víte jaký máte došlap chodidla ?

10996765_1057682754248946_6919012732406775330_n-e1439315738701Možná si říkáte, že každý z nás má většinou pravou a levou nohu, takže zde není co řešit. Řeč je nicméně o typu došlapu vaší nohy, který má vliv právě na výběr správné běžecké boty. V současnosti už máte možnost si to nechat zjistit v některých specializovaných běžeckých prodejnách nebo to můžete částečně poznat podle svých starých bot, podle toho, v které části jsou více namáhané.

Rozdíl při běhu je v tom, že noha se musí vyrovnat při nárazu chodidla na povrch s tlakem 2 – 3x vyšším než je hmotnost těla. Pokud si tohle nepohlídáte vhodnou obuví, zbytečně přetěžujete některé klouby, svaly či vazy. Při běhání na delší vzdálenosti nebo při pravidelném tréninku se to pak může negativně projevit.

pronace, supinace, neutrál

Pronace –  se vyznačuje tím, že se chodidlo při došlapu vychyluje směrem dovnitř. V určité míře to není problém, ale při větším vychýlení to není zcela ideální. Právě to pak kompenzují vhodné běžecké boty, které jsou navrženy tak, aby stabilizovaly více na vnitřní straně podrážky. Nejvíce se s tímto typem došlapu můžete setkat u lidí s plochými chodidly nebo při postavení noh do tvaru X.

Supinace – při došlapu se supinací se chodidlo vychyluje směrem ven. V tomto případě se hodí boty, které jsou vyztužené na vnější straně podrážky, aby tuto nerovnost vyrovnávaly. Se supinací se můžete setkat pokud máte vyšší klenbu nohy či nohy tzv. do O. Při běhání vytáčejí špičky hodně dovnitř, takže nejvíc zatížená míst na běžecké botě jsou na vnější straně podrážky.

Neutrální – pokud máte neutrální došlap je to pro běhání perfektní. Při dopadu na povrchu se chodidlo převalí od paty ke špičce středem podrážky. U tohoto typu došlapu nepotřebujete žádné extra stabilizační prvky, takže máte výběr o něco jednodušší.

Máte plochá chodidla?

Můžete začít jednoduchým testem. Připravte si větší papír, namočte si chodidla a pak se po papíru projděte. Výsledkem budou vaše stopy podle kterých můžete zjistit, jak na tom jste.

jak vybrat běžeckou botuNormální chodidlo – má standardní velikost klenby chodidla, takže na papíře zanechá mokrou stopu, kde je přední i zadní část chodidla spojena širokou částí. Normální chodidlo při dotyku s povrchem začíná od vnější strany paty. Pak se valí směrem dovnitř a eliminuje případné nárazy. Pokud máte tento tvar chodidla nepotřebujete nějaké speciální běžecké boty.

Doporučené běžecké boty: stabilní s průměrnou kontrolou.

ploché chodidloPloché chodidlo –  má nízkou klenbu a zanechává otisk, který vypadá jako celé chodidlo. Obvykle se to označuje jako nadměrná pronace. V průběhu času pokud budete hodně běhat v nevhodné obuvi je vyšší riziko různých zranění.

Doporučené běžecké boty: boty s kontrolou pohybu nebo boty s vysokou stabilitou, značkovou mezipodešví a kontrolními prvky, které snižují míru pronace. Držte se dál od hodně polstrovaných bot, které nemají žádnou stabilitu.

chodidloChodidlo s vysokou klenbou – na otisku tohoto typu chodidla vidíte pouze úzký pásek nebo žádný mezi patou a přední částí chodidla. Vysoce klenuté chodidlo může mít supinaci nebo pronaci, viz výše.

Doporučené běžecké boty: Polstrované boty s větší flexibilitou pro podporu pohybu chodidla. Držte se dál od bot s větším řízením pohybu nebo ty, které snižují pohyblivost chodidla.

Vezměte v úvahu svou váhu

Čím jste těžší, tím bude dopad chodidla na povrch více působit na nohy, kosti, šlachy apod. Právě vyšší váha může vyžadovat koupi běžeckých bot, které poskytnou další podporu navíc a to i v případě, že máte neutrální došlap chodidla. Ideální je tuto věc probrat případně s lékařem nebo zkušeným obchodníkem z běžecké speciálky. Vyhnete se tak, případným bolestem zad či nohou po běhání.

Kupujeme běžecké boty

Nejjednodušší cestou je navštívit nějaký specializovaný běžecký obchod, kde jsou k dispozici různé typy běžeckých bot. Ideálně pokud zde mají i diagnostické zařízení na zjištění typu vašeho došlapu. Určitou nevýhodou zde může být omezení na konkrétní sortiment nabízených bot, takže můžete přijít o nějaké zajímavé modely, které zde nemají.

Právě s tímto mohou pomoci specializované on-line e-shopy, které většinou nabízí mnohem větší sortiment běžeckých bot od různých značek a výrobců. Dostat se tak můžete i na modely, které v klasickém obchodě seženete těžko.

Vybírejte si boty na běhání raději odpoledne

Může to znít hloupě ale v průběhu dne vaše nohy získávají větší objem v důsledku fyzické aktivity. Tím, že si budete boty zkoušet odpoledne zabráníte tomu, že si vyberete boty příliš malé. Můžete také zvážit, zda je nebudete vybírat po běhu, kdy má vaše chodidlo maximální rozměry. Jestli používáte do bot vložky, vezměte je sebou.

Vyberte si pohodlné boty

Pokud máte pocit, že vás bota svírá, nebo dře je velmi pravděpodobné, že při běhu to bude ještě horší. V průběhu běhu totiž chodidla mohou zvětšit svou velikost, takže budou méně a méně pohodlné s každým uběhnutým kilometrem.  Při zkoušení se v botách projděte nebo ideálně pokud se můžete i krátce proběhnout – pokud je to povoleno. Tímto způsobem získáte lepší představu o tom, zda bude bota i při běhu pohodlná.

Zvažte o půl velikosti větší

jak vybrat běžecké botyPrávě díky bobtnání chodidla při běhu si většina běžců kupuje běžecké boty o půl čísla větší, než u běžných bot, které používají. Dobrou pomůckou je otestovat si botu podle:
  • posunutí nohy vpřed přímo v botě
  • dostanete mezi patu a okraj bot prst

Zeptejte se na funkce, které bota nabízí

Dobrý pár běžeckých bot může být drahý, takže se možná budete chtít vyhnout tomu, že si platíte za zbytečné funkce. Zeptejte se při nákupu na věci jako jsou:

  • větrání boty
  • tvar a nastavení podrážky boty
  • průhledné části, které mají na starost tlumení

Buďte otevření i dalším možnostem

I když bota vypadá perfektně a má dobou barvu, nenechte se oklamat, ať nekoupíte běžecké botu, která nebude pohodlná nebo vás z ní budou bolet záda. Ve svých nových botách na běhání plánujete trávit hodně času, takže je lepší si vybírat nejen podle designu ale i podle toho, jak se v nich cítíte.

Své nové běžecké boty nejdřív připravte

I když si vybere boty, které vám budou sedět, při běhu i tak může vznikat malé tření a začnou se tvořit puchýře. Proto je lepší používat ze začátku nové běžecké boty na kratší běhy s přestávkami nebo na chůzi. Tímto způsobem vzniká menší riziko vzniku puchýřů a zároveň boty rozchodíte.

Jak vidíte výběr nových běžeckých bot není úplně jednoduchá záležitost. Určitě mi však dáte za pravdu, že se správný výběr bot dlouhodobě vyplatí.

Podařilo se vám koupit dobré běžecké boty hned na poprvé?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zdroje informací:

  • http://www.wikihow.com/Choose-Running-Shoes
  • http://www.runnersworld.co.uk/shoes/choosing-a-shoe-the-very-basics/481.html
  • http://vyber-bezecke-boty.cz/pronace-supinace-neutralni-doslap.htm