Jak vybrat ty správné trailové běžecké boty

Trailové běžecké boty jsou staršími, špinavšími a drsnějšími bratry klasické běžecké obuvi, která je určená převážně pro silnice či rovný povrch. V podstatě od nich nejsou zas tak odlišné, pouze jsou určeny pro běh v blátivém, nerovném či skalnatém terénu, což vyžaduje lepší ochranu nohy. A to je právě místo, kde se od sebe odlišují klasické běžecké boty od trailových běžeckých bot.

Většina trailových bot je zaměřena na dva parametry ochrany nohou. V první řadě zajišťuje lepší ochranu mezi nohou a povrchem díky silnější vrstvě materiálu, která tlumí nárazy a zároveň zajišťuje stabilitu nohy. Druhým parametrem je většinou hrubší dezén podrážek, který dobře funguje proti uklouznutí.

Budete běhat na upravených běžeckých tratích nebo v členitém terénu?

trailové botyPro většinu rekreačních běžců, kteří běhají po zpevněném povrchu či výjimečně po kamenité cestě je vhodnou volbou klasická běžecká obuv, která bude plně dostačovat. Pokud již běháte v členitějším terénu doporučujeme zvážit pořízení trailových běžeckých bot, které vám na tomto terénu více pomohou.

Někteří výrobci se snaží důležité parametry trailových bot začlenit také do vlastností klasických běžeckých bot. Zlepšují tak ochranu nohy a odpružení, včetně různých typů podrážek. Tento typ obuvi je vhodný, pokud o běhu v členitém terénu přemýšlíte pouze někdy a jinak potřebujete boty na běh po klasických zpevněných trasách.

Tyto hybridní běžecké boty jsou hodně oblíbené, neboť mají víc jak jedno využití. Např. pokud běžíte na začátku kilometr či dva po silnici a pak se teprve napojujete na nezpevněnou cestu, můžete tyto boty dobře využít. Mezi také patří např. model od Nike – NIKE ZOOM TERRA KIGER, které v sobě kombinují vlastnosti klasické běžecké boty s trailovou.

Je nezbytné používat trailové boty na nezpevněném či členitém povrchu?

Nošení klasických trailových běžeckých bot, vám zajistí, že při zakopnutí to bude méně bolet a na kluzké skále to bude méně klouzat. Jak říká známý běžec ultramaratonů – Geoff Roes

“Pokud máte boty, které máte rádi a věříte jim, tak je používejte. Používám trailové boty Nike, které jsem koupil asi před třemi lety a jelikož se mi osvědčili používám je na každém běhu. Našel jsem takové, které mám rád tak se jich držím. Takže používám trailové boty i když si myslím, že ne vždy jsou potřeba.”

Je to také o tom, co přesně potřebujete. Zda lepší ochranu tj. voděodolnost či lepší trakci a stabilitu. Tím však dostáváte také těžší běžeckou botu oproti klasickým silničním běžeckým botám. Vždy je to tak o kompromisu.

Jaký máte typ nohy?

Pokud nemáte přesnou představu o tom jaký typ chodidla máte – s pronací, neutrální atd. , navštivte některou specializovanou běžeckou prodejnu, kde jsou schopni provést potřebnou analýzu. Pro následný výběr správné trailové obuvi je tento parametr hodně důležitý. Trendem u současných trailových běžců je nosit spíše lehčí obuvs minimalistickou konstrukcí. Nicméně u začínajících běžců je třeba brát v úvahu, že pokud potřebují nějakou ochranu navíc u svých klasických běžeckých bot, u trailových to platí také.  Takže výběr nějaké lehčí varianty se ne vždy vyplatí.

Jak daleko budete běhat?

Jestliže trailový běh vnímáte jako běh na delší vzdálenosti, pak v trailové obuvi strávíte spoustu času. Po několika hodinách se vám noha nepatrně zvětší, klidně i o půl velikosti, takže je třeba s tím při výběru počítat. Pokud již běháte dlouho, je možné, že se již tělo přizpůsobilo a s tímto problémy nemáte. U začínajících a ostatních běžců to však stále platí.

Zdroj: http://running.competitor.com

Pomohl vám článek při výběru?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...