běžecký pás nebo silnice
11.1.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Je lepší běh na běžícím pásu nebo venku?

Naše otázka zní, připravuji se na půlmaraton a zvažuji použití běžeckého pásu. Ovšem je vhodný, nebo se mám spolehnout pouze na běhání venku?

indoor-runningBěh na běžícím pásu a běh venku samozřejmě není stejný. Běh na běžícím pásu je snadnější a to hned z několika důvodů.

Jedním z nich je, že běžecký pás napomáhá nohám při jejich střídání na páse. Většina běžců také zjistí, že tempo běhu na páse neodpovídá s tempem, kterým běhají venku.

Jinak je samozřejmě vnímán i povrch běžícího pásu, který může být ve srovnání s venkovním povrchem měkčí. A samozřejmě při běhu na pásu neřešíte žádné povětrnostní podmínky.

Nicméně i přesto může být běžecký pás skvělým tréninkovým nástrojem. Jelikož je trénink na něm lehčí, používejte ho pro trénink rychlosti. Využijte běžecký pás s programem, který má nastaveny krátké intervaly pro rychlejší tempo a následně pomalejší pro obnovu sil. Jde o velmi pohodlný způsob, jak si zaběhnout rychlostní trénink či určité tempo v kontrolovaném prostředí.

běžecké boty nikeVyberte si pro běhání na běžeckém páse, kvalitní běžeckou obuv Nike, kterou používají i profesionálové.

Běh na místě můžeme počítat stejně jako Cross trénink. Pokud chcete, Cross trénink ještě vylepšit, přidejte nějaké sedy-lehy, dřepy a další cvičení, která podporují svalovou sílu a vytrvalost. Cvičení můžete brát jako součást běžeckého tréninku.

Zlepšíte si své posturální svaly a získáte lepší držení těla při běhu. Špatné držení těla přidává další váhu svalům bránice, které jsou zodpovědné za dýchání.

Doporučujeme běhat venku 2 – 3 dny v týdnu s jedním tréninkem na delší vzdálenost a 1-2 na kratší vzdálenost. To vám při tréninku např. na půl maraton poskytne potřebné uběhnuté kilometry venku a aklimatizaci na povětrnostní podmínky. Jeden nebo dva dny v týdnu zahrňte do svého běžeckého tréninku také běžecký pás, který použijte pro trénink rychlosti a tempa.

To vám komplet dává 3 – 5 dní běžeckého tréninku. Pokračujte také jeden až dva dny v týdnu s Cross tréninkem, kde se zaměříte na svalovou sílu a vytrvalost. Pokud ještě přidáte protahovací cvičení na podporu pružnosti, máte hotový velmi dobrý plán.

http://www.runnersworld.com