15.9.2015
Kategorie: Nezařazené, Recenze

Nike Air Zoom Elite – recenze

Nový model běžecké boty Nike Air Zoom 8 je tady, nicméně nejdříve se podíváme na výhody a nevýhody, které tento model přináší.

Výhody a nevýhody Nike Air Zoom Elite

+ Minimální profil

$_35Nike Air Zoom Elite se může zdát trochu podsaditá, nicméně i tak obsahuje většinu svých technologií spolu s nízkou váhou. Pro závody mají mnozí atleti raději boty, které mají minimální profil. Pomáhá jim to získat stabilnější postoj a udržet chodidla přirozeně blíž k povrchu. V tomto je model Air Zoom Elite velmi dobrý.

+ Prodyšnost

Nová horní vrstva Nike Air Zoom Elite je vyrobena z lehké jednovrstvé síťoviny. Konstrukce umožňuje lepší proudění vzduchu uvnitř boty. Větrání je ve srovnání s předchůdci na ještě lepší úrovni.  Prodyšný svršek má také vliv na pohodlí chodidla, což jistě oceníte.

+ Nízká váha

Rozdíl ve váze 0,5 gramů mezi verzí 6 a 7 má vliv na lepší  rychlostní výkony. U nové verze se to dále posunulo. Nízkou váhu těchto bot oceníte hlavně při běhu na delší vzdálenosti, kde se již projevuje každý gram zátěže navíc.

– Není dostatečně stabilní

Platforma boty se může zdát trochu měkčí, což může být ideální na dlouhé tratě. U kratších běhů se může zdát měkčí, což může mít vliv na stabilitu při rychlých sprintech. Mezipodešev je také ve srovnání s ostatními běžeckými botami v této lehké váhové kategorii, celkem robustní.

– Patní část boty

Širší patní část boty je příliš velká na to aby byla komfortní. Může cítit tužší desku v horní části podešve, která napomáhá tuhosti boty. Nicméně při běhu by byla lepší spíše menší patní část, která bude níže u země.

Pro koho je tato běžecká bota určena?

Cena

Investice do této boty není vůbec špatný nápad, neboť ji použijete jak pro klasický běh tak pro rychlejší sprinty. Svým zaměřením je universální. Vzhledem k ceně, která je kolem 3 tisíc je do dobrá volba i pro závodní běžce, kteří v této cenové relaci asi těžko seženou lepší běžeckou botu.

Terén

41FXnMm0UbL._SX395_Nike Air Zoom Elite je navržena pro běh na silnici, dráze nebo štěrku. Podrážka je z neagresivní BRS 1000 uhlíkové gumy, Duralonu a dalších součástí. Použité materiály a technologie jsou tak vhodné spíše na povrch, s menšími nerovnostmi, což je právě štěrk či silnice.

Použití

Jak již bylo řečeno používá se jako závodní a tréninková bota. Nicméně je všestranná, takže ji můžete využít pro každodenní běžný trénink, stejně jako občasné běhání s cílem zhubnout. Nike Air Zoom Elite je užitečná pro běžce různých úrovní, kterým pomůže plnit jejich fitness cíle.

Váha

Pánská verze běžecké boty Air Zoom Elite váží 272 gramů a dámské pouhých 227 gramů. Jde tak o ideální běžeckou obuv na trénink i závody.

Podobný model

Podobné parametry nabízí také běžecká bota Nike Air Zoom Vomero, která nabízí perfektní prodyšnost a odpružení na dráze, silnici i štěrku. Má nízký profil, takže je vhodná na každodenní trénink s dobrým kontaktem s povrchem.

Shrnutí

Běžecká bota Nike Air Zoom Elite je považována za nejlehčí běžeckou botu z kolekce Nike Air Zoom. Je navržena pro závody, proto je také velmi populární mezi profesionálními sportovci. To však neznamená, že si ji nemůžete koupit jenom tak pro rekreační využití. Díky dostupné ceně to není problém. V cenové relaci kolem 3 tisíc je těžké najít podobnou neutrální běžeckou botu s uvedenými vlastnostmi.

zdroj: http://runrepeat.com