22.5.2015
Kategorie: Nezařazené, Recenze, Technologie

První sportovní hodinky Garmin Vivoactive

Asi každý zná značku Garmin jako výrobce navigací a dalších pomůcek pro orientaci v terénu a záznam údajů z cest.  “To jsou hezké hodinky”, to jsou slova, která neuslyšíte při nošení chytrých hodinek s GPS příliš často. Ovšem v době jejich testování byla slyšet celkem často nejen od běžců ale i od rodiny nebo známých.

Vivoactive to nejsou zcela běžné chytré hodinky. Se svým štíhlým designem, obsáhlou sadou funkcí a dlouhou životností baterie, mají nejnovější hodinky od Garminu šanci zaujmout. Cena těchto chytrých hodinek se u nás pohybuje kolem 6 tisíc, což není na to co nabízejí vůbec špatné.

Co hodinky Garmin Vivoactive nabízí?

Garmin Vivoactive jsou zčásti chytré hodinky, z části tracker sportovních aktivit a sportovní hodinky s GPS. Pokud je připojíte přes bluetooth s vaším mobilním telefonem, budou vás vibracemi upozorňovat na hovory, SMS, e-maily nebo události z vašeho kalendáře.

Vibrace mohou být také použity k jemnému probuzení po ránu, což je jistě lepší než hlasité vyzvánění. Přes rozhraní Connect IQ podporuje také aplikace třetích stran.

Hodinky nabízejí také možnost sledování každého vašeho kroku po celý den, dozvíte se kolik jste za den ujeli, kolik spálili kalorií i jak máte kvalitní spánek. Sportovní cíle pro daný den můžete nastavit ručně nebo ponechat automatiku, která počítá s dosaženými cíli z minulého dne a podle toho cíl upraví.

Dokonce pokud zjistí, že to flákáte tak vás upozorní speciální “Move” alarm. Hodinky můžete využít pro měření hodnot běhu, jízdy na kole s GPS nebo počet bazénů pomocí akcelerometru a dalších senzorů. Pokud budete chtít měřit tepovou frekvenci bude třeba použít hrudní senzor, který však není součástí balení.

garmin vivoactive recenze

Design

GPS je základní věcí, kterou vyžaduje většina běžců a cyklistů, ovšem většina hodinek, které jej mají je velká a neskladná. Vivoactive jsou vzácnou výjimkou. Hodinky jsou neuvěřitelně tenké a lehké, a to natolik, že občas můžete zapomenou, že je máte na ruce. Rozměry hodinek jsou 43,8 x 38,5 x 8 mm o hmotnosti 38 g. Pro srovnání, GPS modulem vybavené hodinky Sony SmartWatch 3 jsou 10 mm tlusté s hmotností 65 g, a nebo Polar M400 mají tloušťku 11,5 mm a váží 56 g.

Jednou z oblíbených funkcí je také stálé zobrazení času na hodinkách. Tedy není nutné klepat na displej nebo mávat rukou aby se aktivovali. Stačí pokud se podíváte dolů na ruku a hned máte přehled. Když mluvíme o displeji má rozlišení 205 x 148 pixelů což není mnoho ale stále je to dostačující.

garmin-vivoactive-14

Achillovou patou pro mnoho chytrých hodinek je čitelnost na přímém slunečním světle. V tomto bodě však Vivoactive nemá problém, ať už běháte venku nebo chodíte, barevný displej je vždy velmi dobře čitelný. Pouze v místnosti nebo při slabších světelných podmínkách je třeba použít podsvícení, které se zapne, když kliknete na obrazovku a problém je vyřešen. 

Vivoactive je k dispozici buď v černé nebo bílé a dodává se s vyměnitelným komfortním silikonovým páskem. K dispozici je dokonce také kožený pásek, který se ovšem vzhledem k zaměření hodinek moc nehodí. Hodinky můžete nosit klidně celý den, jelikož jsou vodotěsné až do 5 ATM tak se s nimi můžete v klidu potápět až do 50 metrů, tj. při běžné sprše nebo plavání v bazénu máte hodně velkou rezervu.

Ovládací prvky hodinek

Vivoactive má dvě fyzická tlačítka a dvě tlačítka přímo na displeji. Levé tlačítko aktivuje podsvícení hodinek, zatímco dlouhý stisk hodinky vypne nebo zapne. Pravé tlačítko slouží k otevření instalovaných aplikací a spuštění a zastavení činností. Klávesy v dolní části displeje jsou jednoduché: tlačítko Zpět vás vrátí na předchozí obrazovku a tlačítkem menu se dostanete k více možnostem.

Hodinky obsahují předinstalované aplikace pro běh, jízdu na kole, plavání, golf, pěší turistiku, běhání na běžícím pásu, cyklistiku a chůzi. K dispozici je také funkce Find My Phone. Klepnutím na funkci začne vás chytrý telefon vybrovat a zvonit až do vzdálenosti cca 15 metrů od hodinek. Bohužel zde není žádná aplikace pro silový trénink, což by se jistě také hodilo.

Videotutoriál k nastavení hodinek


Pokud se vrátíme zpět na domovskou stránku aplikace hodinek, pohybem vpravo nebo vlevo se dostanete na různé widgety, které si můžete nainstalovat. V základním nastavení zobrazuje hlavní nabídka – čas, den a stav baterie. V předinstalovaných widgetech najdete denní přehled aktivit, ovládání hudby, informace o počasí, kalendář a různá upozornění od chytrého mobilu – e-maily, atd.

K dispozici je také ovládání pro sportovní kameru od Garminu VIRB, kde ji můžete zapnout nebo vypnout přímo ze svých hodinek.

Výkon softwaru hodinek

Z hlediska designu jsou hodinky Vivoactive perfektní, ovšem co se týče softwaru chovají se jak by tam byla beta verze. Od doby vydání Garmin vypustil ven několik aktualizací, které řeší některé problémy, takže se situace zlepšila. Můžete se setkat se zamrznutím systému nebo nereagováním displeje, ovšem nestává se to nějak často. V případě napojení na některé chytré mobilní telefony se můžete setkat také s občasným odpojením a opětovným připojováním. I tyto věci se řeší v rámci vydávaných aktualizací softwaru hodinek.

Až na zmíněné závady a technické problémy, které se v průběhu testování objevili se celkově software telefonu zdá být oproti konkurenci celkem jednoduchý. Jednou z věcí na, kterou jsme narazili při přehrávání hudby, můžete písničky přehrávat, zastavit nebo přeskočit ale neukazuje vám to název nebo zpěváka skladby. Podobné vybavení se objevuje spíše v levnějších chytrých hodinkách jako je např. Pebble.

Oznámení, která jsou zobrazována z chytrého mobilu jsou také velmi základní a nehrozí, že byste mohli odpovídat na e-maily či SMS přímo z hodinek. 

Aplikace

Vivoactive podporuje aplikace třetích stran, sledování tváře a widgety. Všechny dostupné aplikace najdete v obchodu Garmin Connect IQ , který je přístupný z mobilní aplikace Garmin Connect. Instalace nové aplikace nebo widgetu na vašem zařízení je jednoduchá. Vzhledem k tomu, že zde není aplikace pro silový trénink, první věc, kterou jsme udělali, bylo vyhledání vhodné aplikace. V obchodě kliknete na požadovanou aplikaci – zvolíte Odeslat do zařízení a během několika vteřin ji máte k dispozici ve svých chytrých hodinkách.

Platforma Connect IQ, která se používá pro vyhledání na nahrátí dodatečných aplikací se snaží konkurovat chytrým hodinkách s Androidem nebo Applem, ovšem zatím neobsahuje dostatečné množství zajímavých aplikací a widgetů aby zajímavá.

Podpora Androidu a iOS

Mobilní aplikace Garmin Connect je k dispozici pro Android a iOS. Je to místo, kde najdete informace o vašich denních aktivitách a cvičení, přizpůsobíte si oznámení, a přidáváte nebo odebíráte Connect IQ aplikace a widgety. Na platformě Android, můžete také změnit výchozí hudební přehrávač. Na iOS, pracujete pouze s výchozí aplikací Hudba, a ne s aplikacemi třetích stran.

Garmin se snaží dále zlepšovat možnosti napojení na různé další aplikace jako je např. MyFitnessPal pro sledování kalorií, takže uvidíme dále.

Trénink s GPS

Hodinky Garmin Vivoactive jsou mnohem více než běžné chytré hodinky s GPS . Právě GPS je zde použito pro běhání, cyklistiku a golf. Pokud jste golfista, hodinky obsahují 38 000 různých kurtů z celého světa, můžete si měřit vzdálenost k jamce nebo na green nebo vaše skóre. Pokud jde o jízdu na kole a běh, obsahují všechny očekávané funkce – měření vzdálenosti, spálené kalorie nebo intervalový trénink při běhu.

Garmin má v oblasti kvalitního GPS opravdu dobré jméno, což také poznáte na velmi krátkém čase připojení na GPS. V některých případech i kolem 10 sekund, což je velmi dobrý výsledek.

Po dokončení tréninku začnou hodinky automaticky nahrávat výsledky do vašeho chytrého telefonu pomocí bluetooth. V aplikaci Garmin Connect si následně můžete zobrazit podrobné informace, včetně mapových podkladů k vaší trase. Běh s Vivoactive je opravdu velmi komfortní i díky již zmíněné lehkosti hodinek a kvalitnímu GPS.

640.985405

Životnost baterie

Garmin prohlašuje že hodinky Vivoactive vydrží v režimu běžného sledování až 3 týdny. S aktivním signálem GPS vydrží neuvěřitelných 10 hodin což je vzhledem k jeho velikosti opravdu zajímavé číslo. Pro srovnání, Fitbit Surge vydrží asi 5 hodin, Garmin Forerunner 15 asi 8 hodin a Polar M400 9 hodin.

Jenom taková drobnost ikonka baterie, která je na displeji se v případě vyčerpání nezbarví do červena nebo nedává žádné další signály pro upozornění, což je jistě škoda. Musíte tak jednou za čas zkontrolovat jak na tom je, aby se nevypnuli v okamžiku, kdy je potřebujete.

Vyhodnocení

Vivoactive má občas problémy se softwarem a připojením ale to vše se řeší novými aktualizacemi. Defaultní aplikace jsou velmi dobře provedené, GPS je rychlá a spolehlivá, sledování aktivit je přesné a životnost baterie hodně dobrá. Perfektní je také zpracování designu a lehkost hodinek. Hodinky Garmin Vivoactive mají velký potenciál aby se do budoucna stali skvělým produktem. V současné době však potřebují ještě doladit.

Převzato z: http://www.cnet.com

1 komentář