16.6.2019
Kategorie: Nezařazené, Recenze, Technologie

Jak vybrat běžeckou vestu

V dnešní době už jsou běžně vidět běžci a to nejen na závodech, kteří na sobě mají oblečenou běžeckou vestu s kapsami, které obsahují bidony s vodou a dalším hydrovakem na zádech.

Běžecké hydratační vesty se staly velmi populární díky pohodlnému uskladnění vody, jídla či drobného běžeckého oblečení – pokud budete běhat delší dobu.

Jako pomůcku pro výběr správné hydratační vesty jsme pro vás připravili hlavní věci, na které se při výběru zaměřit. Na každou z nich se pak podíváme podrobněji.

4 důležité vlastnosti při výběru běžecké vesty

Správná kapacita

Ujistěte se, že má běžecká vesta dostatečný prostor (v litrech) pro uskladnění vody, jídla  dalšího oblečení na běh. Přitom potřebný prostor se měří dle počtu hodin, po které bude probíhat fyzická aktivita. Např. pro běh trvající:

 • 1 – 2 hodiny – potřebujete cca 2 litry prostoru
 • 3 – 4 hodiny – potřebujete vestu od 2 – 6 litrů
 • 3 – 6 hodin – zvolte vestu o kapacitě 4 – 12 litrů
 • poběžíte déle než 6 hodin – hydratační vesta s kapacitou nejméně 6 litrů a více

Lahve na vodu nebo vak

Většina běžeckých vest vám umožňuje nést vodu jedním ze dvou způsobů. V lahvích na vodu, které jsou uloženy v přední části vesty nebo v hydratačním vaku / zásobníku, který se ukládá do zadní části vesty.

Výhodou lahví je určitě jednodušší a rychlejší naplnění vodou. Hydrovaky většinou dokáží uložit více vody a jednodušeji se z nich pije.

hydratační vesta inov8

Vesta musí sedět

Vyberte si vestu s takovým střihem, která bude pohodlná a hlavně aby při běhu dobře seděla a nepřekážela. Hodně pomohou také pokyny výrobce určené pro nastavení popruhů a dalších částí vesty.

Další funkce

Určitě se bude hodit pokud bude mít běžecká vesta další praktické kapsy, reflexní prvky, bude prodyšná nebo umožňuje uložení trekingových holí. Jedním z bezpečnostních prvků může být i vestavěná píšťalka.

1. Kapacita běžecké hydratační vesty

Běžecké vesty jsou na trhu k dispozici v různých velikostech od 2 litrů až do 12 litrů a pro extrémní závody existují i větší. Kolik místa budete potřebovat závisí na tom, kolik věcí budete chtít sebou a hlavně na tom, jak dlouho bude běh či jiná aktivita trvat.

Pro kratší trasy do 1 hodiny většina běžců používá místo vesta ruční láhev s vodou nebo pás na vodu, kam se vejde i energetický gel a klíče od domu. Pokud se chystáte  na delší běh do dvou hodin nebo delší, pravděpodobně toho sebou budete potřebovat víc.

Kromě vody a jídla přibalíte určitě i čepici, rukavice, čelovku, telefon, mapu a krabičku první pomoci. Právě pro běhání v tomto rozsahu jsou běžecké vesty ideální.

Zamyslete se tedy nad tím, jak dlouho obvykle běháte a zda se to nebude měnit. Vezměte v potat i případné změny počasí a roční období, které vyžadují např. běžecké oblečení navíc či osobní preference /oblíbená čepice pro štěstí/. Pak můžete použít informace uvedené níže a zvolit vhodnou kapacitu:

 • 1 – 2 hodiny – potřebujete cca 2 litry prostoru
 • 3 – 4 hodiny – potřebujete vestu od 2 – 6 litrů
 • 3 – 6 hodin – zvolte vestu o kapacitě 4 – 12 litrů
 • poběžíte déle než 6 hodin – hydratační vesta s kapacitou nejméně 6 litrů a více

TIP na běžecké vesty podle délky běhu

Salomon S-Lab Sense 2 Set

 • Rozměry: 36 x 16 cm
 • Objem: 2 litry
 • Hmotnost: 163  gramů

Vhodná pro běh v trvání do 2 hodin

více informací

Salomon S-Lab Sense Ultra 5 Set

 • Rozměry: 38 x 18 cm
 • Objem: 5 litrů
 • Hmotnost: 110  gramů

Vhodná pro běh v trvání do 4 hodin

více informací

Inov-8 Race Elite Vest 10

 • Rozměry: neuváděno
 • Objem: 10 litrů
 • Hmotnost: 210  gramů

Vhodná pro běh v trvání cca 6 hodin

více informací

2. Hydrovaky nebo lahve s pitím

Důležitým rozhodnutím při výběru hydratační vesty je to, jakým způsobem budete vodu nosit. Většina vest nabízí jednu ze dvou možností:

 • voda v lahvích uložena na přední straně vesty
 • hydrovak, který je v zadní části vesty

Kterou variantu si vyberete je poměrně individuální protože někteří běžci např. nemají rádi pocit určité váhy na zádech, takže jsou raději do verze s lahvemi. Jiní zase dávají přednost pohodovému pití přímo za běhu a váha na zádech jim nevadí.

Abychom vám pomohli se správným výběrem, je třeba zvážit několik věcí:

 • Většina vest je nabízí, jak lahve v přední části tak i prostor určený na zásobník vody na zádech. Ať již koupíte běžeckou vestu včetně lahví na pití nebo s rezervoárem, je s největší pravděpodobností navržena tak, aby bylo možné používat lahve i hydrovak současně. Tzn., že v podstatě můžete vybrat jakoukoliv vestu a následně si pouze zvolit způsob nošení vody.
 • Výhodou lahví je rychlejší a jednodušší naplnění. Pokud se chystáte na delší běh, kde očekáváte, že budete potřebovat nabrat novou vodu, pak zjistíte, že vyjmutí lahví z vesty, jejich naplnění a zasunutí zpět je mnohem rychlejší než plnění hydrovaku.
 • Lahve na vodu mohou být měkké nebo pevné. Mnoho hydratačních vest se dodává s měkkými lahvemi na vodu, které netlačí a tím se s nimi cítíte komfortněji. Ovšem pružnost lahví je zase činí poměrně náchylnými k propíchnutí pokud upadnete. Možná i proto někteří běžci hlavně na delší trasu dávají přednost pevným lahvím.
 • Hydrovaky uskladní více vody. Hlavně pro delší běhy, kde budete potřebovat více vody, vám hydrovak vydrží podstatně déle. Pro opravdu dlouhé běhy se vyplatí využít běžeckou vestu na maximum – ted naplnit lahve i hydrovak. Kolik přesně vody budete potřebovat závisí na délce běhu, venkovní teplotě a také na tom, zda lze vodu doplnit někde po trase. Obecně se dá říct, že byste měli vypít 2 – 3 decilitry nápoje na každých 15 – 20 minut.

TIP
Jestliže se rozhodnete pro hydrovak, zkuste následující radu, kterou snížíte nárazy vaku při běhu. Po naplnění hydrovaku a vložení do vesty ji otočte vzhůru nohama a nasajte z trubičky vodu, abyste odstranili přebytečný vzduch.

 • Lahve jsou všestranné. Mnozí běžci místo vody raději pijí iontové nápoje nebo jiné namíchané směsy tekutin. Ovšem také chtějí mít k dispozici i čistou vodu. Pokud použijete dvě lahve nebo kombinaci s rezervoárem můžete rozdílné kapaliny skladovat na různých místech. Jednu lahev tak naplníte ionťákem a druhou čistou vodou. Zároveň oproti rezervoáru můžete mít mnohem lepší přehled nad tím, kolik vody jste už vypili.
 • Lahve a hydrovak nejsou vždy součástí vesty. Ano, je to tak. Hlavně u levnějších běžeckých vest se můžete setkat s tím, že jsou sice na lahve i hydrovak připraveny ale pokud je chcete, budete si je muset zakoupit zvlášť. Nezapomeňte si dobře přečíst popis u vybrané vesty na běhání.

3. Správná velikost běžecké vesty

Nalezení běžecké vesty, která se bude při běhu pohybovat ve stejném rytmu s vaším tělem je hlavní priorita. Nesprávně padnoucí vesta na běhání se může při běhu odrážet a způsobovat nepříjemné odřeniny. Níže je několik způsobů, jak si s výběrem správné velikosti a střihu poradit.

Dodržujte pokyny výrobce

Výrobci hydratačních vest mají na svých stránkách často uvedeny konkrétní pokyny pro uzpůsobení běžecké vesty.

Např. jsou k dispozici tabulky velikostí, kdy podle obvodu hrudníku, obvodu popsí navrhují konkrétní velikost běžecké vesty, která vám padne. Jestliže se těchto tabulek budete držet, je tu velká šance na dobrý výběr.

Upozornění: Tabulky velikostí se mohou lišit výrobce od výrobce, takže pozor!

Zvolte pohodlný střih

Vesty na běhání jsou navrženy tak, aby vám seděly, a při běhu se pokud možno nehýbaly. Když je vesta příliš velká, dá se očekávat, že se při běhu bude různě posouvat a tím může působit poměrně rušivě.

Zvlášť pokud vás začne na nějakém místě dřít. Při zkoušení vesty se ujistěte, že kolem ramen a v oblasti pod pažemi je i nějaká přebytečná látka.

Pokud je tam látky hodně, zkuste menší velikost. Jestliže se v ní bude cítit příliš těsně a při nádechu vás bude omezovat, máte pravděpodobně moc malou velikost.

běžecká vesta výběr

Nechte si prostor pro doladění

Zaměřte se na nastavitelné popruhy, které obvykle vedou před hrudník nebo pod pažemi. Vyberte takovou velikost vesty u níž budou popruhy zhruba v polovině jejich maximálního rozsahu. Jestliže budou popruhy už v krajních polohách, nemáte správnou velikost.

Dámské běžecké vesty

Ženám se vyplatí podívat se po dámských variantách běžeckých vest. Dámské verze vest mají většinou větší prostor v oblasti prsou a počítají s užšími rameny.

Další funkce běžeckých vest

Běžecké hydratační vesty nabízí i celou řadu dalších funkcí, které je činí pohodlnější a zároveň praktičnější. Níže se podíváme na některé z těchto funkcí, které se vám mohou hodit:

Kapsy – úložné prostory

Většina vest má různé kapsy pro uchování drobných věcí. Jde např. o energetické gely, mobilní telefon, nebo oblečení pokud se změní počasí. U kapes hraje při běhu roli jejich umístění. Měly by být snadno dosažitelné i v případě, že běžíte, např. když si chcete dát pouze trochu energetického gelu.

Hodí se také uzamykání kapes na zip, které oceníte zejména v případě, kdy běžíte horším terénem nebo zakopnete. Drobnou nevýhodou kapes na zip je o něco horší přístup než do pružných kapes. Ovšem minimálně pro uložení klíčů či telefonu se zip určitě vyplatí.

Reflexní prvky

Samozřejmostí u běžecké vesty by měly být různé reflexní prvky či pásky, díky kterým budete dobře vidět i v noci. A to nejen pro jedoucí auta ale i pro další běžce s čelovkami, aby se lépe orientovali.

běžecké vesty bezpečnost

Prodyšný materiál

U většiny vest se setkáte s poměrně velkým množstvím prodyšných zón, které se hodí zejména při běhu v teplém počasí. Podívejte se pozorně, jak je na tom s prodyšností zadní část vesty a popruhy, kterými se fixuje přední část vesty.

Nouzová píšťalka

U některých kvalitnějších vest se můžete setkat i s píšťalkou, která je integrována do hrudního popruhu. Píšťalka se může hodit např. pokud chcete někoho upozornit na vaši polohu, ale může jít i o způsob výstrahy, když se necítíte v bezpečí.

Uložení trekingových holí

Kombinujete běh a chůzi s trekingovými holemi? Pak se vám bude hodit běžecká vesta, která má pro uložení holí vyhrazené místo a hole se tam dají zajistit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem vesty na běhání?