1.5.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Běžecké ponožky vs. klasické ponožky – poznáte rozdíl?

Ponožky jsou často velice opomíjenou částí běžecké výbavy. Volba správné ochrany chodidla je však přitom stejně důležitá, jako dobře padnoucí běžecké boty.

Klasická ponožka totiž při zátěži nemusí dostatečně ochránit naše chodidla před oděrkami a puchýři způsobenými kontaktem pokožky chodidla s vnitřkem boty. Běhání se tak po pár kilometrech může snadno stát i utrpením, zvláště jsme-li nuceni trasu i přes případné nesnáze doběhnout až do konce.

Tento článek vám představí výhody běžeckých ponožek při běhu v porovnání s ponožkami klasickými i několik tipů, jak předejít případným nepříjemnostem při běhu týkajících se právě tohoto typu vybavení.

Zdraví především

běžecké ponožkyJak je již výše zmíněno, pokud výběr ponožek zanedbáme, může se nám to vymstít. Samozřejmě že ochrannou funkci ponožek ovlivňuje mnoho různých faktorů, proto nelze obecně říct, že klasické ponožky jsou pro běh zcela nevyhovující.

Pravdou ale zůstává, že pokud situaci a přípravu podceníme, může případné nepříjemné nepohodlí přerůst i ve zdravotní komplikace. Nejdůležitější vlastnosti, které bychom měli u běžeckých ponožek sledovat, jsou:

Materiál
Základní pravidlo každého běžce (ale například i turisty) říká, že by nohy měli zůstat v co největším suchu. Proto je nutné volit materiál ponožky podle situace. Mokré a prochladnuté nohy nejen že mohou způsobit nepříjemné nachlazení, ale mění i funkční vlastnosti ponožky a chodidlo je pak náchylnější k oděrkám.

Běžecké ponožky jsou vyráběny většinou ze syntetických materiálů, které mají dokonalejší vlastnosti než klasická bavlna, tj. lépe odvádějí vlhkost od chodidla a přitom dokážou zadržet chlad.

Nejlépe hodnocené běžecké ponožky 2019

SmartWool Phd Pro Endurance Print Bright

Asics Quarter Sock

Stance Dead Head Crew

SmartWool Phd Pro Endurance Print Bright
Asics Quarter socks
Stance dead head crew běžecké ponožky
 • Vyvinuto s běžcem na dlouhé tratě Robertem Krarem

 • Polstrovaný kotník

 • Ochrana paty, chodidla a prstů

 • Technologie Shred Shield™ - cílené odpružení chodidla

4.5/5
 • Vhodné pro muže i ženy

 • Ochrana paty, chodidla a palce

 • Technologie Breathability mesh knit - odvádí pot

3.5/5
 • Anatomicky tvarované pro pravou  a levou nohu

 • Ochrana paty a špičky

 • Technologie FEEL360™ - prodyšná síťovina

 • Tlumící zóny na strategických místech

4/5

Výška
Pokud běžecká ponožka není dostatečně vysoká, tj. že nekryje celou plochu pokožky té části dolní končetiny, která je v přímém kontaktu s obuví, může docházet k velice nepříjemným odřeninám, otlačeninám a puchýřům. Nejrizikovější oblastí bývá achilova šlacha, tedy oblast nad zadní stranou paty, kde bývá bota vyvýšená a může tak přesahovat ponožku a při běhu odírat kůži.

Velikost
I když je číslování u ponožek velice univerzální, musíme dát pozor, abychom zvolili správnou velikost. Dbejme na to, aby nám ponožka byla tak akorát a všechny její části seděli na příslušných částech chodidla.

Pokud zvolíme nevhodnou velikost, speciální běžecká úprava ponožky ztrácí smysl, neboť její jednotlivé části nemohou plnit svou funkci. Taktéž může dojít například k posunutí švů ponožky na nevhodnou část chodidla, a ke vzniku oděrek, klouzání chodidla v botě, nebo k omezení krevního oběhu v končetině.

Pohodlí jako bonus
Pokud dáme pozor na 3 základní prvky, které by měla každá ponožka užívaná pro běh splňovat, ale chceme si běhání ještě více zpříjemnit, máme spoustu možností. Na trhu jsou k dostání různé varianty běžeckých ponožek jak pro různé specializace běhu, tak jejich kombinace.

Výběr toho pravého typu se tudíž stal velice individuální záležitostí, neboť doladit lze prakticky jakoukoli maličkost.

přehled běžeckých ponožek

Pořídit si můžeme ponožky s vycpávkami na kritických místech kontaktu chodidla s botou, ponožky vysoké až pod kolena vhodné k ochraně před odlétajícími kamínky a zimou, nebo například i hygienické ponožky potlačující zápach. Rekreační běžci mají výběr téměř neomezený.

Jediným výraznějším omezením může být jen pořizovací cena. Je ale jednoduše jen na nás, jak velký důraz klademe na toto běžecké vybavení. A pokud máme strach, že se v široké nabídce těchto produktů na trhu ztratíte, nejlépe uděláme, když se zeptáme. Zkušenějšího běžce nebo přímo v dobrém kamenném obchodě či e-shopu.

Jako u každého nákupu zde platí pravidlo obezřetnosti a rozmyslu.