hubnutí během
21.12.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Jak začít běhat s nadváhou

Běh není vyhrazen pouze pro štíhlé lidi. Mnoho lidí s nadváhou používá běh jako způsob, jak zhubnout a zůstat štíhlý. Pokud nejste zvyklí na cvičení, začínejte postupně, aby mělo vaše tělo čas se přizpůsobit nové běžecké rutině. Vytvořit si dobrý běžecký plán bez ohledu na vaši hmotnost není těžké.

Navštivte lékaře

Overweight-Runners-tips-for-fat-peopleKdyž máte problémy s nadváhou a nejste zvyklý na namáhavé cvičení, než začnete, určitě navštivte svého lékaře.

Řekněte mu o svém úmyslu začít běhat pro zdraví. Je pravděpodobné, že vás podrobí úplné fyzické kontrole.

Změří krevní tlak, srdeční tep, může vzít také vzorek krve na otestování hladiny cholesterolu v krvi. Uveďte také jakékoliv bolesti kloubů nebo problémy, které by mohly mít vliv na správné cvičení. Výsledkem návštěvy by mělo být určité doporučení.

Běžecké vybavení

V případě běhání či chůze s nějakými kily navíc je dobré myslet i na své klouby. Při běhání dochází k dopadu chodidla na povrch a následný otřes musí zvládnout klouby i svaly.

Pokud ještě běháte na tvrdším povrchu v nevhodných botách, mohou vás začít bolet např. kyčle.

Zvažte pořízení kvalitních běžeckých bot, které dobře odpruží nárazy a lépe vás ochrání před tvrdým povrchem.

Nové modely běžeckých bot Nike jsou právě takové. Pro lepší pocit z běhu a samozřejmě i zajištění lepšího odvodu potu a udržení v teple, zvolte dobré běžecké oblečení. Mezi jedno z nejlepší patří běžecké oblečení Nike.

Pro ženy je vhodné si pořídit běžeckou podprsenku, běžecké legíny nebo volnější kalhoty, tričko a běžeckou bundu. V případě pánů je běžecké oblečení v podobném duchu bez podprsenky.

Jak začít běhat s nadváhou

Běh je vaším finálním cílem. Pravděpodobně se k němu dostanete až za nějakou dobu. Stanovte si cíl pro šest až osm týdnů a tento čas využijte pro budování vytrvalosti a síly před přechodem do běžeckého režimu.

Rychlá chůze může být prvním problémem, nicméně pokračujte alespoň po dobu 20 minut, než zpomalíte. Odpočiňte si tak, aby se vám dech uklidnil a mohli jste pokračovat v případné konverzaci bez obtíží.

Každých pár dní zkuste přidat dalších 5 minut k vašemu času vyhrazenému pro rychlou chůzi. Když je to možné zkuste ještě zrychlit i kdyby to měly být jen 30 sekundové intervaly.

Začínáme

1D274906424348-140723-julie-creffield-1829.today-inline-largePokud vám již svižná chůze nedělá problémy, jste pravděpodobně připraveni přidat nějaký běh bez namáhání kloubů nebo kardiovaskulárního systému.

Pro zahřátí začněte běžnou chůzí po dobu minimálně 5 minut, pak lehce klusejte po dobu 30 sekund. Chůze po dobu 2 minut a opět klus po dobu 30 sekund.

V tomto systému pokračujte po celých 60 minut vyhrazených pro chůzy.

Dvakrát týdně, můžete tento čas zvýšit na 45 sekund klusu na každé dvě minuty chůze, pak 60 sekund. Když se dostanete do bodu, kdy budete 2 minuty klusat a 2 minuty chodit, začněte pomalu upravovat poměr ve prospěch běhání.

Např. při klusu na 2 minuty a 15 sekund pak chodíte minutu a 45 sekund. Pokračujte, dokud nebudete klusat po celou dobu, pak můžete zvyšovat rychlost.

Co vám u běhání pomůže

Pokud je vaším hlavním cílem zhubnout, propojte běhání se zdravou stravou. Zeptejte se svého lékaře nebo výživového specialisty, kolik kalorií za den, byste měli přijmout.

Jak je upravovat, při tom, jak budete hubnout. Držte se libového masa, nízkotučných mléčných výrobků, celozrnného pečiva a přidejte hodně ovoce a zeleniny.

V kombinaci s během vám zdravá strava pomůže shodit kila navíc rychleji. Nezapomeňte pít hodně vody po celý den, hlavně během a po běhu.

Nevíte si rady s výběrem vhodného běžecké oblečení a bot? Obraťte se na naši běžeckou speciálku.

zdroj: www.livestrong.com

Štítky:,
1 komentář