29.11.2019
Kategorie: Motivace, Nezařazené, Zajímavosti

Jak vybrat běžecké rukavice

Není nic horšího než zmrzlé prsty při běžeckém tréninku v chladném počasí. Právě s párem těch správných běžeckých rukavic se tomuto vyhnete a můžete se zaměřit pouze na únavu svalů nohou při běhu. Na co si dát při výběru pozor se dozvíte níže.

Materiál

běžecké rukaviceBěžecké rukavice jsou většinou vyrobeny ze syntetických směsí. Mezi čtyři nejvíce používané tkaniny patří polyester, akryl, fleece a polypropylen. Všechny tyto materiály mají různé parametry odvodu potu, vlhka, prodyšnost a různé hydroizolační vlastnosti, které stojí za zvážení.

Polyester – rukavice z tohoto materiálu mají vysokou prodyšnost a dobře odvádějí pot. Udržují ruce v teple a suchu. Nemají však ochranu proti větru či vodě.

Akryl – akrylo-elastanové běžecké rukavice jsou prodyšné, elastické a dobře drží teplo. Ale opět nenabízí moc velkou ochranu proti větru a vodě.

Fleece – použití fleece na běžecké rukavici Vám nabídne opravdový komfort. Ovšem co se týče odvodu potu a prodyšnosti už je to horší. Používá se tedy spíše na určité části běžeckých rukavic např. na horní vnější část, kterou si pak můžete také otírat pot z čela.

Polypropylen – zpravidla tyto rukavice nabízí velmi dobrou ochranu proti větru a vodě. Zároveň udržují ruce v teple a suchu i když je to na úkor prodyšnosti a o něco horším odvodu potu.

Dobrá velikost

Běžecké rukavice by měly být pohodlné, v podstatě jako druhá vrstva vaší kůže. Rukavice, které jsou moc velké, budou při běhu nepříjemné a mohou vést ke tření. Naopak příliš malé běžecké rukavice budou mít vliv na krevní oběh a tím také k možnému znecitlivění rukou.

TIP: Nejprodávanější běžecké rukavice 2019

Nike běžecké rukavice

Běžecké rukavice Asics black

Rukavice The North Face Etip

Nike Miler Running Glove Rush Pink

  • Pro muže i ženy

  • Pružná manžeta - nekloužou při běhu

  • Reflexní prvky

  • Pro ženy i muže

  • Snadné ovládání dotykových obrazovek

  • Strečové rukavice - pohodlí

  • Pro ženy i muže

  • Technologie Dri-Fit - v suchu a pohodlí

  • Reflexní prvky

Tloušťka

Běžecké rukavice jsou silnější na zadní straně ruky, kde poskytují největší ochranu před větrem a udržují teplo. Dlaň a vnitřní část prstů bude ze slabšího materiálu, aby tato část byla maximálně prodyšná. Nicméně některé rukavice mohou být silnější, např. proto, že je možné využít přídavnou tepelnou vložku.

Tepelné vlastnosti

To zda je rukavice pro běžce dost teplá je závislé na teplotě běžce a jeho krevním oběhu. Někteří běžci je nosí po celou běžeckou trasu. Jiní je používají pouze do určitého okamžiku a následně je sundají. Některé materiály jsou teplejší než ostatní a také další extra teplo získáte použitím tepelných vložek do rukavic.

Sezónnost

Běžecké rukavice se mohou nosit celoročně, i když se zpravidla nedoporučují při teplém počasí. Na podzim a v zimě mohou díky speciální tepelné vložce či tkaninám zajistit teplo a pohodlí. Na jaře se většinou již nepoužívají vložky ale využití se hydroizolační vlastnosti rukavic, hlavně při deštivém počasí.

Hmotnost

Tento parametr nejvíce ovlivňuje použitý materiál. Většina rukavic je však tak lehká, že nenaruší běžný průběh vašeho běžeckého tréninku.

zdroj: www.theclymb.com