9.12.2015
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Může vám pití kávy prodloužit život?

Lidé, kteří pití 3 – 5 šálků kávy denně, mají nižší riziko předčasné smrti.

Pokud vypijete šálek kávy před vaším ranním během a několik pak, tak se nemusíte cítit jako kofeinový závisláci. Naopak vám může pomoci užít si ranních běhů mnohem déle.

coffeeNová studie publikovaná v American Heart Association časopise Circulation, vzala údaje ze tří velkých nezávislých studií mužů a žen. Vědci zkoumali souvislost mezi pitím kávy a předčasným rizikem smrti na neurologické onemocnění, srdeční onemocnění a sebevraždy. Studie zjistila, že lidé, kteří pili menší množství kávy denně – méně než 5 šálků kávy, měli nižší pravděpodobně předčasného úmrtí.

Tento výsledek nerozlišoval, zda jde o kávu s obsahem kofeinu či bez něj, což naznačuje, že zdravotní přínosy nejdou přímo z kofeinu. Jedná se spíše o bioaktivní látky nalezené v kávě, jako jsou antioxidanty, které mohou snížit záněty a inzulínovou rezistenci.

Zatímco dřívější studie byly, co se týče kávy nekonzistentní. Tato studie podporuje důkaz o tom, že pravidelná konzumace kávy může být dobrá i pro vás. Tzn., že nelze stanovit přímou souvislost mezi pitím kávy a rizikem předčasného úmrtí, neboť studie vycházela z pozorování a subjektivních reportů, testovaných osob.

Začátkem tohoto roku se dokonce objevilo ve Vědecké zprávě pro rok 2015, doporučení poradního výboru pro pití kávy. Takže 3-5 šálků mohou být součástí zdravé výživy.

Chcete-li to vyzkoušet:

  • Mějte přehled o spotřebě, při příliš velkém množství kofeinu se můžete setkat s poruchami spánku, třesem a úzkostí.
  • Odpoledne přejděte na kávu bez kofeinu. To vám pak v noci pomůže usnout, protože kofein potřebuje několik hodin na to, než účinky vyprchají.
  • Přidejte čaj. Oba zelený i černý čaj poskytují zdravotní výhody a mají vliv na snížení rizika tvorby určitých druhů rakoviny.

Zdroj: www.runnersworld.com

Štítky: